איך להפוך להיות מנהיג הלהקה עבור הגור שלך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מנהיג הלהקה

[divide color="#"]

לפני כמה שנים רשמתי מאמר שנקרא "עבודת הקרקע להפיכת "מנהיג הלהקה". המאמר הזה נקרא היטב אבל עם הזמן היה לי ברור שהייתי צריך לרשום 2 מאמרים. אחד עבור כלבים בוגרים ואחד עבור גורים. המאמר הזה יתייחס לעבודה הקרקע שצריכה להעשות עם גורים.

כאשר אנשים מביאים את הגור בין ה-8 שבועות שלהם הביתה הדאגות הראשונות שלהם הן "מה להאכיל אותו?" או "איך לגרום לו לעשות צרכים בחוץ?"  אלא דאגות חשובות בהחלט, אבל לא פחות חשוב והרבה פעמים מתעלמים ממנו לגמרי, הוא הנושא של איך להפוך להיות מנהיג הלהקה עבור הגור שלך.

בעל הכלב הממוצע חסר כל מושג לגבי עד כמה חזקה ההשפעה התורשתית-גנטית על הטמפרמנט, התנהגות והיצרים של הגור. גורים ללא מבנה להקה יציב גודלים להיות דומיננטים ודוחים.

המאמר הזה יסביר איך לגדל גור בביתנו.

היו לי ואילפתי כלבים מעל 45 שנה, וזיווגתי מעל 350 המלטות של רועים גרמניים מאז 1978. אני רק אומר את זה כדי להבהיר שיש לי נסיון, כי רק אלוהים יודע כמה אנשים חסרי נסיון מציעים עצות.

[divide color="#"]

מבנה להקה

[divide color="#"]

כלבים הם חיות להקה, בדיוק כמו זאבים. הם טורפים. סוסים ופרות מהצד השני הם חיות רעייה. מה שעושה אותם אוכל עבור טורפים.

טורפים חיים על פי סט אחד של חוקים גנטיים מובנים, חיות רעייה – נטרפות, חיות על פי סט אחר של חוקים גנטיים.

חיות להקה, חיות במבנה משפחתי של להקה, שיש בה מנהיג להקה וחברים אחרים בלהקה. להקת כלבים, כמו זאבים, זו לא דמוקרטיה.

להקה מאורגנת במבנה היררכי, מה שאומר בפשוטת שכל חבר בלהקה מכיר את תפקידו ומקומו.

חיות להקה מבינות את המבנה הזה כי זה מוטבע אצלהם בDNA. המבנה הזה זו הסיבה שלאנשים יש מריבות בבית כשהם מוסיפים כלב חדש הביתה. כולם צריכים לארגן מחדש את מבנה הלהקה ברגע שיש חבר חדש שמצטרף.

[divide color="#"]

ההתחלה של מבנה הלהקה

[divide color="#"]

כאשר גור גדל עם גורים אחרים מההמלטה שלו מתחילה להיווצר התארגנות להקתית בגיל 4 וחצי שבועות. הם מתחילים לשחק אחד עם השני.

הם נושכים ודוחפים אחד את השני. אלא שנושכים הכי חזק ודוחפים הכי הרבה מקבלים מקום גבוה יותר בלהקה.

עם זאת, אין ספק שהאמא היא מנהיגת הלהקה. אמא טובה תדגים את מנהיגותה לדוגמה על ידי אזהרת הגורים להתרחק מקערת האוכל שלה בזמן שהיא אוכלת. היא מגנה על ההמלטה והיא גם מפעילה שליטה וכח בהתנהגויות עדינות יותר שפחות שמים לב.

[divide color="#"]

מה זה מנהיג הלהקה?

[divide color="#"]

כשאנשים מביאים גור הם צריכים לבסס את עצמם כמנהיג הלהקה. על מנת לעשות את זה נכון הם צריכים בהתחלה להבין מה זה.

מנהיגי הלהקה הם "רחוקים", רגועים, ובטוחים בעצמם. מנהיג הלהקה הוא הוגן בדרך בה הוא חי עם שאר חברי הלהקה. מנהיג הלהקה הוא השליט/רודן/דיקטטור אבל הוא אחד הוגן, שקובע כללים ברורים שכולם מקבלים ומצופים להתנהג על פי הם.

מה שמנהיג להקה הוא לא, זה רודן/דיקטטור שמאבד שליטה בהתקפי כעס, מתעלל בחברי הלהקה בשביל שיצייתו לו, ומתנהג בצורה לא הוגנת בהקשר לחיי שאר חברי להקה.

לדוגמה, מנהיג הלהקה אוכל ראשון. שאר הלהקה לא מקבלת את הבחירה הראשונה באוכל. אבל לאחר שהוא מסיים ונותן את האוכל לשאר חברי הלהקה, הוא לא חוזר ומבריח אותם.

אנשים ששמים אוכל על הרצפה ואז לוקחים אותו או דוחפים את הכלב ממנו הם "בריונים". ככה הכלב שלהם רואה אותם. אלא לא העקרונות של מנהיגות הוגנת.

הדרך הנכונה לגרום לכלב לעשות משהו (לדוגמה לשבת) לפני האוכל. אבל ברגע שהאוכל הוגש הוא של הכלב לפחות ל15 דקות עד שאנחנו לוקחים את הקערה, אפילו אם הכלב לא סיים הכל.

זה קל להתעלל בכלב שלך כדי להגיע לרמת מנהיג הלהקה. אנשים (בדרך כלל גברים) עושים את זה כל הזמן. הבעיה שהבריונות וההתעללות הורסים את הקשר עם הכלבים שלהם.

אני רוצה שחברי הלהקה יתנו בי אמון, ירגישו רגועים לידי, ויהיו בנוחות ליד הנוכחות שלי. הדרך הנכונה לגרום לזה לקרות היא אם הם ידעו את החוקים ויעמדו בציפיות שלי. כשזה קורה הם יידעו שהם יקבלו יחס הוגן. הם גם יידעו שאם לא הם יעמדו בהשלכות.

מערכת היחסים של מנהיג הלהקה ולהקה זה הרפתקאה נלמדת. היא נלמדת על ידי נסיון יום יומי של חיים לצד מנהיג להקה שקובע ואוכף חוקים. זה גם נלמד על ידי אימוני משמעת. אבל עם זאת שנאמר, אני אומר לאנשים שהמון כלבים עוברים אימוני משמעת בארץ הזאת כל שנה. רוב רובם של הכלבים הדומיננטים יוצאים משעורים אלה דומיננטים בדיוק כמו שהם היו. זה בגלל שהבעלים לא למדו מבנה להקה.

גורים שגדלו והפכו להיות דומיננטים ואגרסיבים גודלו על ידי אנשים של ביססו מבנה להקתי-משפחתי נכון.

[divide color="#"]

איפה זה מתחיל?

[divide color="#"]

כשגור מגיע הביתה החוויה היחידה שלו בחייו היא עם אמו ושאר הגורים בהמלטה. הוא רואה שדברים ישתנו, אבל אין לו סיבה להאמין שאיך שהוא מתקשר עם חברי המשפחה-להקה ישתנה.

הוא שיחק עם חבריו להמלטה על ידי נשיכות ורדיפות, אז ככה הוא חושב שהוא ימשיך עם המשפחה החדשה.

לוקח כמה ימים אבל ברגע שהוא מקבל אותך ואת משפחתך כהמשפחה החדשה, הוא ינסה לשחק איתכם כמו עם חבריו להמלטה… על ידי נשיכות ורדיפות.

העובדה היא, שבדרכו הקטנה הוא מנסה למצוא את מקומו בלהקה החדשה.

זה תפקידך ללמד את הגור הקטן (בלי להפחיד) שאתה מנהיג הלהקה. זה תפקידך ללמד אותו שנשיכות ורדיפות של בני אדם היא לא מקובלת. כאן קבור הכלב. הרבה אנשים מתעלמים מהאתגרים הקטנים האלה, ואחרים מגזימים בתגובה. צריך למצוא את דרך האמצע.

אלא שמתעלמים מההתנהגות בדרך כלל ימצאו עצמם עם כלבים דומיננטים. אלא שיגיבו בהגזמה ימצאו את עצמם עם כלבים ביישנים שלעולם לא ימצו את הפוטנציאל שלהם.

[divide color="#"]

קביעת העוגן

[divide color="#"]

כשאנחנו מביאים גור חדש אנחנו תמיד נשתמש בכלוב רשת או כלוב טיסה. אלא שלא, עושים טעות. אלא שלא משתמשים בכלוב רשת או טיסה יכולים להפסיק לקרוא כי הם מבזבזים את הזמן בהמשך.

המטרה הראשונה היא להפחית את הסיכויים שנעשה טעויות באילוף הכלב לחיים בבית ונקבל כלב פראי.

אז בהתחלה רוב הקשר עם הכלב יהיה מחוץ לבית. נשתמש בקולר פשוט רגיל ורצועה וניתן לו לרוץ כשהוא גורר את הרצועה (או מרגיש את הכובד שלה).

אמנם זה לא מאמר על אילוף גורים, אבל אני רוצה להבהיר את הנקודה שללמד כלב לעשות צרכים בזמן שהוא עם רצועה הוא דבר חכם מאוד לעשות. תגלה כמה זה חכם אם אי פעם תעשה טיול שטח עם כלבך.

כשאנחנו מביאים את הגור הביתה אנחנו לעולם לא נותנים לו לרוץ בבית. תמיד יש לו רצועה שקשורה אליו. איזה דרך טובה יותר לביסוס המנהיגות שלנו מאשר שליטה על התנועה של הכלב? תסמכו עלי זה לא נופל על אוזניים חירשות.

אלא שנותנים לגור לרוץ בבית ללא רצועה רק מבקשים צרות שלבסוף יגיעו. הגורים יהרסו דברים, ישתינו על השטיח ועוד.

כשנמאס לנו לטייל בבית עם הרצועה והגור, אנחנו מחזירים אותו לכלוב, בהתחלה הוא יצרח כמו אשה בהריון, אבל זה בסדר ונורמלי לגמרי. הוא יירגע ויתרגל.

כתבתי על כך בהרחבה במאמר סוציאליזציה לגורים

[divide color="#"]

שליטה בגור

[divide color="#"]

כשמתעסקים עם גור שיש לו המון יצר ציד, אנשים קצת מתבלבלים לגבי מה לעשות עם האריה הקטן שלהם.

התשובה הפשוטה היא, תפנה את הכלב לצעצוע.

כמו שאמרתי קודם גורים משתמשים בשיניים בשביל לשחק עם חברי להקה, הם רואים חברי להקה כ"טרף". כשהם באים הביתה ומתחילים לנשוך חפצים בבית ואנשים בבית, הם רואים אותך כ"טרף". התפקיד שלך הוא ללמד אותו שצעצועים הם עכשיו הטרף ולא הרגליים והידיים שלך.

חלק מהגורים יקלטו את העניין יחסית בקלות, חלק לא.

[divide color="#"]

דלתות ושערים

[divide color="#"]

כניסה בדלתות, יציאה בשערים, ירידה במדרגות אלה דברים משמעותיים בלהקה. כל הכלבים, גורים וכלבים מתרגשים כשזה הזמן לצאת החוצה או לחזור לבית. ללא אימון יהיה הרבה בלגן, זה לא רק מעצבן זה יכול להיות מסוכן.

מהיום הראשון אנחנו שולטים בגור בכניסה או ביציאה. הוא תמיד עם רצועה, נבקש ממנו לשבת לפני שיוצאים, ואפילו כשאנחנו סוגרים את הדלת.

רוטינה כזאת מחזקת את מעמדכם כמנהיגי להקה. אל תמעיטו בערכה.

[divide color="#"]

צעצועים

[divide color="#"]

גורים מתאהבים בצעצועים מהר. הרבה קונים את הצעצועים שלהם, לאחרונה ראיתי תכנית ריאליטי שהראו אישה שמבזבת יותר מ400 שקל בשבוע על צעצועים חדשים לכלב שלה. הלוואי והייתי יכול לשלוח לה את הקטלוג שלי.

עם זאת שנאמר, אנחנו לא משאירים צעצועים שוכבים בבית. אנחנו נוקטים בגישה שהכלב לא הבעלים של הצעצועים שלו.. הצעצועים הם שלנו, ואנחנו מרשים לכלב לשחק עם הצעצועים שלנו. אבל אנחנו תמיד לוקחים אותם כשמסיימים לשחק.

שוב, זה מוכיח מנהיגות ללא לחץ או פחד.

כשאנחנו משחקים עם הגור אנחנו מחזיקים אותו עם רצועה. זה מונע ממנו לשחק "מחבואים" עם הצעצוע וזה גורם להם לשכוח שהם עם רצועה.

[divide color="#"]

לקחת את הצעצוע מהגור

[divide color="#"]

אחרי המשחק, אנחנו לוקחים את הצעצוע בפקודת "החוצה" (כל מילה תתאים בזמן שיש התמדה והקפדה), ואנחנו מציעים לגור חטיף בתמורה לצעצוע.

אנחנו נותנים לו להריח את החטיף, ולירוק החוצה את הצעצוע כדי לקבל אותו.

אנחנו לא מתגרים עם הצעצוע ברגע שלקחנו אותו, אלא ישר מעלימים אותו, אפילו מאחורי הגב.

לאחר כמה זמן, הגור לא יסכים להחליף צעצוע בחטיף, ואז אנחנו עוברים לשלב אחר שהוא מפורט במאמר אחר.

[divide color="#"]

כלבים אחרים וגורים

כתבתי על כך רבות שאנחנו לא נותנים לגור להתקרב לכלבים או גורים אחרים. זה עלול להיות מסוכן ואנחנו רוצים שהגור יסתכל עלינו כאל מקור להנאה וריגוש

 

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם