הבעיה עם אילוף כלבים בשיטות חיוביות בלבד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]

אילוף כלבים בשיטות חיוביות

[divide color="#"]

אני אדבר קצת על הנושא השנוי במחלוקת של הצורך בתיקונים ב-אילוף כלבים. אני אספר קצת על הנסיון שלי באילוף כלבים ולמה אני מרגיש שאני צריך לדבר על הנושא הזה.

 

ישנם 3 סוגים של מאלפים המשתמשים ב-אילוף כלבים בשיטות חיוביות בלבד:

  1.  ישנם אלה שרוצים להתחרות בPet-Smart (מאמר מתורגם מאנגלית), שמריצים קורסי אילוף כלבים 100% בשיטות אילוף חיוביות, ולא מוכנים אפילו להגיד את המילה "תיקון". אלה האנשים שיודעים יותר טוב אבל מרוויחים מתדמית החיובית של אילוף כלבים בשיטות חיוביות בלבד.
  2.  ישנם מאלפים שעובדים ב-אילוף כלבים בשיטות חיוביות בלבד שאוהבים בעלי חיים ודוחפים את המושג של אילוף חיובי בלבד רק מאחר והם לא יודעים יותר טוב, כלומר חסר להם נסיון.
  3.  ישנם מאלפים בשיטות חיוביות שמתחרים בתחרויות וזוכים בפרסים. אלה מאלפים שעושים עבודה מעולה בדי-סינטזציה של הכלב שלהם מפני גירויים שיופיעו בפני הכלב שלהם בתחרות כלבים

יש לי בעיה עם האנשים ב2 הקטגוריות הראשונות ואני מיד אסביר למה.

אני מכבד ומעריץ את כל המאלפים בקטגוריה השלישית מאחר והם יודעים ש 99.9% מהכלבים הביתיים צריכים לעבור פאזה של "גירויים / תיקונים" בסוף כל תכנית אימון.

אני יודע שמאלפי כלבים תחרותיים בוחרים מראש את הגור שהם רוצים, מגדלים אותו תחת מערכת קפדנית של כללים והם מנהלים כל אספקט בחייו של כלב התחרות שלהם. עם זאת, זה לא אומר שהכלב יקשיב לדבר שהם אומרים מחוץ למגרש התחרות. ואותם מאלפים לא עושים אילוף ביתי מאחר והם לא יהיו טובים בזה. הם פשוט נמנעים מזה.

האנשים היחידים מהקטגוריה הזו שאני לא מכבד הם אלה שאומרים לאחרים שהם יכולים לאלף כל כלב ביתי לפי השיטות החיוביות בלבד שלהם ללא צורך אי פעם בתיקון.

במהלך ה20 שנה האחרונות השתשמתי בהסברים האלה כל פעם שנפגשתי במאלפים חדשים שהושפעו מ"סיפורי לילה ולילה" כמו "אילוף 100% חיובי". וזהו הולך ככה:

"את/אתה תמיד הולך לקבל עצות על איך לאלף את הכלב שלך מאנשים אחרים. רק תשאל את השכן, את החבר, או אתה הווטרינר (ווטרינרים הם לא מאלפי כלבים, הם רופאים!). קרא את המאמר איך כדאי לבחור ווטרינרים

99.9% מהאנשים האלה הם בעלי כוונות טובות אבל חסרים את הנסיון שצריך על מנת לספק עצות טובות. האמת היא רוב הסיכויים שהם יציעו "אגדות לילה ולילה" על אילוף כלבים מאשר משהו עובדתי.

במעגלים רבים היום תיקון כלב במהלך אילוף נעשה לא פוליטקלי קורקט. האמת אלה מעגלים שפחות ארצה להיות בהם.

חברות כמו PetSmart ידועים בכך שהם מפטרים מאלפים בשעורי ה"אילוף 100% חיובי" שלהם אם הם רק דיברו על תיקונים במהלך הקורס. וזה ממידע פנימי ממאלף שם. המאלף אמר לי "הם רק מעוניים למכור קורסי אילוף כלבים ולא בנתינת כלים וידע אמיתיים"

הבעיה עם אילוף כלבים בשיטות חיוביות בלבד הוא שיבוא זמן, לכל כלב, שהגירויים שהכלב עומד מולם יהיו מעניינים יותר והפרס היקר שהמאלף מציע עבור היענות לפקודה. בנקודה זו הכלב צריך ללמוד שיש תוצאות לאי היענות לפקודת הנוהג.

נושאים כגון אלה מושכים "זבובים" מכל כיוון לכן לפני שאני אכנס ללמה באמת צריך תיקונים אני רוצה לדבר קצת על הנסיון שלי כמאלף כלבים.

אני בן 66. היו לי כלבים ואילפתי כלבים כל חיי. עוד ב1960 קיבלתי את החיידק שרציתי ללמוד איך באמת לאלף. קראתי כל ספר שיכולתי למצוא על בסיס יומי. אילפתי את הכלבים המשפחתיים שלי ואת הכלבים של השכנים שלי.

רציתי להיות ווטרינר במהלך הקולג' אז למדתי לימודי קדם רפואה. בזמן הזה עבדתי בקליניקה. בקליניקה היה מחסה לכלבים של העיר "לה קרוס". בשבתות הווטרינר הרג את הכלבים שבמחסה. לא יכולתי לעמוד בזה, ולא לקח זמן עד שהבנתי שאני רוצה לאלף כלבים ולא לספק שירותי "רפואה" לכלבים.

הגעתי לסמינר אילוף כלבים הרציני הראשון שלי בשנת 1974 ומנקודה זו לא הסתכלתי אחורה לעולם. אני לא יכול לספר את מספר הסמינרים שהייתי בהם, מספר הטיולים שבהם אילפתי כלבים וצילמתי בדיוידי ומספר התחרויות שהייתי ב40 שנה האחרונות.

הפקדתי את וידאו אילוף הכלבים הראשון שלי ב1982. האתר שלי עלה לאינטרנט ב1994. וכרגע אני בעל האתר הגדול ביותר לאילוף כלבים באינטרנט עם יותר מ800 סרטי וידאו ומעל 18,000 דפים בנושא אילוף כלבים. למיטב ידיעתי אין אתר נוסף שהוא אפילו 20% מהגודל של leerburg.com.

הנקודה היחידה שבשבילה ציינתי את כל זה היא על מנת לבסס את העבודה שהייתי מעורב בעבודה עם כלבים כל חיי. שלא כמו הרבה מאלפים בשיטות חיוביות – זה לא הטייק הראשון שלי בנושא.

הפיכה למאלף כלבים מקצועי הוא תהליך אבולציוני שמתמשך כל הזמן. במהלך ה50 שנה אחרונות הפכתי למאלף כלבים מאוזן המתבסס על חיזוקים.

מאלף כלבים מאוזן כראוי משתמש בחיזוקים בעלי ערך גבוה (בשר) בשלב האילוף ללימוד התנהגויות. בכל מקרה אני תמיד אתחיל עם אימוני מרקר וחיזוקים בעלי ערך גבוה. כתבתי רבות על אילוף עם מרקרים ולא אכנס לזה כאן. תוכל לקרוא על כך במאמר אחר.

החלק ה"מאוזן" בנושא החיזוקים פשוט אומר שאכיר כלב לתיקונים רק כאשר הוא הפנים פקודה.

מטרת התיקון באילוף כלבים היא לא להעניש את הכלב על התנהגות לא נכונה או טובה אלא מטרת התיקון היא להסית התנהגות או לשנות התנהגות.

זה הבדל עדין אבל מאוד משמעותי.

הרבה מאלפים חסרי נסיון או חדשים לא כל כך יבינו שכלבים בעלי טמפרמנט שונה צריכים דרגת תיקון שונה.

שימוש בקולרים חשמליים או קולרי חנק על כלבים שרק צריכים אזהרה מילולית הוא התעללות. מצד שני אותו כלב אולי צריך תיקון מקולר חשמלי כאשר הוא נחשף להסחת דעת חזקה במיוחד.

הבנה של טמפרמנט שונה של כלבים: איך לבנות מוטיבציה ודרייב אצל כלבים: איך לנהל הסחות דעת יחד עם לדעת איזה סוג ורמה של תיקון לתת זה מה שצריך בשביל להפוך למאלף כלבים מאוזן המבוסס על חיזוקים.

כלבים כמו בני אדם הם אינדיוידואלים. תיקון לשינוי התנהגות שניתן לכלב אחד לא יתן שום אפקט לכלב אחר. השהיה בלבד של אוכל או צעצוע מכלבים אחדים עלולים את השינוי התנהגות הרצוי לנו, בזמן שכלב ללא רצועה עם דרייב גבוה שעומד מול הסחות דעת חזקות אולי צריך תיקונים מקולר חשמלי על מנת לגרום לו לשינויי התנהגות.

לא רק שכלבים בעלי טמפרמנט שונה דורשים סוגים אחרים של תיקונים, איזה סוג של הסחת דעת הרבה פעמים גם קובע איזה סוג ורמה של תיקון אנחנו צריך על מנת לגרום לשינוי בהתנהגות.

עבורי האומנות האמיתית של אילוף כלבים היא היכולת לשלוט בכלב בסביבת עמוסת הסחות דעת חזקות. על מנת להגיע לכך המאלף צריך ליצור כלב שמבין ומכבד את התוצאות שנלוות לאי היענות לפקודה. המאלף שיכול לעשות את זה ויחד עם זאת לשמור על קשר טוב עם כלבו הוא מאלף באמת טוב.

עם כל מה שנאמר, יש 2 צדדים לספקטרום התיקון. בצד אחד מאלפים שבאופן עקבי נותנים תיקונים לא אפקטיביים שלא משנים את ההתנהגות. הם מציקים לכלבם עם תיקונים לא-משני-התנהגות שיש להם השפעה קטנה על הכלב. תיקונים לא אפקטיביים גורמים לדי-סינטזציה של תגובת הכלב לתיקונים. הם פשוט מלמדים את הכלב שהוא לא צריך לתת תשומת לב לנוהג.

בצד השני של הספקטרום יש מאלפים שחשים בצורך להעניש את הכלב בעזרת תיקון. מאלפים אלה יכולים לאלף כלבים אבל הם לעולם לא יגיעו לקשר אמיתי ועמוק עם הכלב שלהם.

מאלפים שנותנים תיקון עם קולר חנק לכלב שהיה מגיב מצוין לאזהרה מילולית הם מתעללים בכלבם. מאלפים שמציקים לכלבים הם תיקונים חוזרים ולא אפקטיביים גורמים לדיסטנזציה של כלבם מפני גירויים.

אילוף כלבים בשיטות חיוביות
אילוף כלבים בשיטות חיוביות

[divide color="#"]

אילוף כלבים בשיטות חיוביות בלבד: מאלפי כלבים פשוט לא מבינים את זה

[divide color="#"]

[highlight bgcolor="#DDFF99" txtcolor="#000"]עכשיו בחזרה למאלפי כלבים בשיטות חיוביות בלבד. הם טומנים את הראש באדמה ופשוט לא מוכנים להבין. הם לא מבינים שמאלפי כלבים תחרותיים שמאלפים בשיטות חיוביות בלבד צריכים כלב ספציפי במיוחד, הם צריכים כלב צייתן בעל דרייב חזק לאוכל או צעצוע.[/highlight]

מאלפים אלה יכולים לקבל 10,000 כלבים ביתיים רגילים והם יהיו ברי מזל אם יצליחו להתחרות עם אחד מהכלבים האלה בתחרות ספורט כלשהי ברמה גבוה, ועוד יותר ברי מזל להביא את הכלב למצב של התמדה להיענות לפקודות ללא רצועה.

אף לא מאלף אחד בשיטות חיוביות בלבד היה מצליח לאלף ולהסמיך כלב אחד מכלבי העבודה המשטרתיים שאילפתי ב10 שנים שהייתי קצין כלבים.

למעשה זה דיי בטוח לומר שהם לא יצליחו לאלף כלב פטרול אחד. הם פשוט לא יצליחו לעשות את זה.

מאלפי כלבים בשיטות חיוביות תמיד יפנו אצבע לעבר דולפינים ולוויתנים בהוכחה לשיטה שלהם. הם יטענו כמה זה מגוחך לתת ללוויתן קטלן תיקון.

אבל כל מי שיש לו חצי מוח יבין שהם חיים בבריכה קטנה ללא הסחות דעת כלל. מניעת אינטארקציה אנושית ואוכל מחיה בתוך בריכה קטנה שמבודדת חברתית הוא תיקון דיי חזק.

אני עומד עם אלה שטוענים שמה שעושים לחיות אלה הוא אכזרי. איך שהם מכריחים את החיות האלה לחיות זה דוחה. הטענה שהם משתמשים בהתניה אופרנטית טהורה היא מזימה על הציבור.

אז בואו נעשה את זה ברור, יש לי הרבה כבוד למתחרים שמבוססים על חיזוקים בלבד שהולכים ומנצחים תחרויות. אבל החברים שלי מתוכם לא ילכו ויגידו לבעלי כלבים ביתיים שינסו לעבוד בשיטה של אילוף כלבים בשיטות חיוביות.

מאלפים אלה יודעים שהם שולטים בסביבה, בהיסטורית החיזוקים של הכלב, ובעתיד החיזוקים שלו. והם נמצאים בספורט שהדברים הם דיי צפויים מראש, עם הכלב הנכון הם לא צריכים תיקונים. אבל שאר העולם הוא לא אקווריון סטרילי.

חשוב מאוד לקחת בחשבון שהרבה מהדיון מגיע בסופו של דבר להגדרת מושגים. מה שאדם חושב שהוא תיקון או לחץ, עלול לא להיות כך בכלל עבור הכלב. הכלב שלי נמצא באקסטזה כשאני שם עליו את הקולר החשמלי כי הוא יודע שיוצאים לטיול, ואני יודע שאני לא צריך להלחם עם כלב במשקל 40 קילו על רצועה. הוא הולך בצורה חלומית כי הלחץ שהופועל היה בהדרגה במהלך אימוני הרצועה שלו.

ולסופו של דבר, עבור אלה מהקבוצה השניה, אלה שאוהבים כלבים אבל חסרי נסיון, הייתי מציע לחשוב שוב.

תהיו כנים עם עצמכם. תחשבו איזה הסחות דעת באמת משפיעות על כלביכם. אתם יכולים לשלוט על כלביכם כשהוא עם רצועה, אבל מה יקרה אם הוא ישתחרר ויעמוד מול הסחות דעת, במיוחד אם זה יקרה בסביבת שעלולה להיות מסוכנת עבורו. קריאה נוספת בנושא: התיאוריה מאחורי תיקונים באילוף כלבים

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם