fbpx

פילוסופית אילוף כלבים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[divide color="#"]

רוב המאלפים הם פסיביים מדי ב-אילוף כלבים

[divide color="#"]

רוב מאלפי הכלבים הם פסיביים מדי. זה או כתוצאה מאישיות רכה או מזג או מחשיפה לטכניקות אילוף לא אפקטיביות. אנחנו רואים את זה לעתים קרובות בשעורים שמתמקדים על שיטות "חיוביות בלבד" בזמן התעלמות מהסחות דעת ותיקונים. מי שמציע אילוף כלבים חיובי בלבד מציע הונאה.

אנשים שמאלפים את הכלבים בעזרת קליקרים או מרקר ולעולם לא מתקנים את הכלבים גם נופלים בקטגוריה הזו. אל תבינו אותי לא נכון, אני אוהב אימוני קליקר או מרקר. אני משתמש בעיקר במרקרים. אפשר לקרוא במאמר שלי על אילוף כלבים בעזרת מרקרים.

אלה שקוראים לעצמם מאלפי כלבים ושמים על הכלב "האלטי" ומאלפים עם קליקר ולעולם לא נותנים תיקונים לכלב בגלל שכל הבעיות יכולות להפתר בעזרת קליקר הם טועים לחלוטין. הם עושים לרעיון של אימוני קליקר שם רע, בגלל שמרקרים בשילוב עם תיקונים הם הכלי החזק ביותר שיש לנו באילוף כלב.

ההבדל בין מה שאני עושה לבין מה שהשעורים הלא יעילים האלה עושים היא שברגע שכלב לומד פקודה עם מרקר אני מוסיף הסחות דעת. כשהסחת דעת נהיית חזקה מדי שגורמת לכלב לא להקשיב אני מוסיף תיקונים לאימונים. זה עמוד התווך של הפילוסופית אילוף כלבים שלי. זו הדרך היחידה להשיג עקביות באימונים וכל אחד שאומר לכם משהו אחר לוקה בנסיון.

 

[divide color="#"]

מאלפים מקצועיים ב-אילוף כלבים – האם כדאי להעזר בהם?

[divide color="#"]

בצד השני של הסקאלה אנחנו מוצאים מאלפי כלבים מקצועיים שלוקחים את הכלב של הלקוח לכלבייה שלהם. רוב רובם של המאלפים האלה משתמשים ביותר מדי כח. כבר אמרתי שעבור מקצוען "זמן שווה כסף". המקצועני האלה יכניעו את הכלב בעזרת כח מה שייקח הרבה פחות זמן מ-אילוף כלבים בעזרת מרקר.

35-40 שנה אחורה תחום אילוף כלבים היה כמעט אך ורק בעזרת כח. קראו את הספרים של וויליאם קוהלר. הוא היה שם דבר בעולם הכלבים. וכשהייתי בן 16 הערצתי אותו. מאז הבנתי שקוהלר היה מומחה ב"מה שלא הולך בכח הולך בעוד יותר כח".

בשנים האחרונות המטוטלת התנדנדה לכיוון השני של הספקטרום. היום קליקרים ו"האלטי" ללא תיקונים הם שם דבר. מאלפים מנסים להסית כלב מהתנהגות אגרסיבית – איזו בדיחה. הגישה הזו עבודת רק באחוזים נמוכים של כלבים עם מזג רך במיוחד.

התוצאה היא פיצוץ בכלבי משפחה עם בעיות דומיננטיות ואגרסיביות. וכלבים מושלכים לעמותות והסגרים.

שוב, המקום הנכון הוא באמצע. ההבדל בין מאלף טוב למאלף נהדר הוא שמאלף נהדר תמיד ישמור על נקודת איזון בין מוטיבציה לתיקון.

אפשר לקרוא בנושא את המאמר שלי בנושא איך לא לאלף כלבים או אילוף כלבים של פעם

 

[divide color="#"]

כבוד : שיתוף פעולה : נסיון : אילוף כלבים

[divide color="#"]

 

אני אומר לאנשים שהכלב צריך לכבד אותי, לשתף איתי פעולה ולנסות לעשות מה שאני מבקש ממנו. אם יש לי את זה אז אני יכול לאלף את הכלב לעשות כמעט כל דבר. עבורי זה לא רק "התנהגות טובה" אלא "התנהגות מצופה". יש הבדל גדול בין כלב שמנסה למלא אחר הוראות ולא מצליח לבין כלב שמסרב לנסות. זה עקרון חשוב שמאלפי כלבים צריכים להפנים.

הרבה אנשים הם בעלי כלבים שלוקים בכבוד ומתנהגים לא ראוי. כשאנשים אלה מתחילים לאמן את הכלבים והכלבים מתחילים לשים לב, הם טועים לחשוב שהכלב עכשיו מכבד אותם. לרוב הם טועים.

כבוד צריך להרוויח, זה מתפתח עם הזמן וזו התוצאה של טכניקות מנהיגות טובה. זה לא נדיר עבור כלב לשים לב לבעליו 80% מהזמן ועדיין לא לכבד אותו. כשכלבים כאלה מתבקשים לעשות משהו שהם לא רוצים והבעלים מגיע לנקודה שהוא דוחף אותם בכח, הכלבים נעשים אגרסיביים כלפי הבעלים. הבעלים ימצא את עצמו מגרד בראש חושב מה התקלקל. מה שהתקלקל הוא שהיה חוסר במבנה להקה יציב כי כלב במבנה להקה יציב לא יהיה אגרסיבי ליד מנהיג הלהקה.

ההפך מהבעיה היא שאנשים המבקשים מהכלבים שלהם במקום להגיד להם מה לעשות. הם מתנהגים כאילו הם מתחננים מהכלב שישים אליהם לב. אם תלך לכל שעורי משמעת למתחילים תראה שזה קורה שוב ושוב. הדבר העצוב הוא שהגישה הזו לא רק מביאה תוצאות לא עקביות היא גם יכולה להביא בעיות אגרסיביות ואפילו כלבים שהם ממש מסוכנים.

כשבעלים לומדים ליישם מנהיגות להקה אחראית והם מתמחים בעקרונות הלימוד, החסות דעת, תיקונים ותחזוקה הם בדרך המלך להיות מנהיגי להקה.

לצאת החוצה ובאמת לעבוד עם הכלב יתן לאנשים את הנסיון שהם צריכים כדי ללמוד את הרמות של שבח ותיקון שהכלב שלהם צריך. יישום מבנה להקה יציב בחיי היום יום יתן להם ולמשפחתם מעמד גבוה יותר על כלבם והרמוניה.

כתבתי מאמר על "עבודת הקרקע לביסוס מבנה להקה" אולי כדאי שתקראו אותו.

לעולם אל תשכחו ש"רוב הכלבים מעדיפים להיות מובלים ולא מובילים". רוב הכלבים לא רוצים להיות מנהיגי להקה כשמנהיג להקה לומד לשלוט בחיי הכלב שלו הוא יהפוך למנהיג הלהקה שהכלב שלו רוצה שהוא יהיה

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם