איך בעלי חיים ובני אדם מרפאים זה את זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אלה בינינו שיש להם בעלי חיים יודעים כמה הם גורמים לנו לשמחה. אבל מספר גודל והולך של מחקרים מראים שהם לא רק משמחים אותנו, הם גם עושים אותנו בריאים יותר.

זה עוזר להסביר את השימוש ההולך וגובר בבעלי חיים – מכלבים וחתולים בעיקר, אבל גם ציפורים, מכרסמים וסוסים – במקומות מגוונים כמו בתי חולים, בתי אבות, בתי ספר, בתי סוהר ומרכזי שיקום לפגועי נפש.

קחו לדוגמה את "ויולה" או וי בקיצור. כלב טיפולי בפנסיה במעון לילדים. המעון הוא מקום שבו משפחות נשארות עם ילדיהם אשר עוברים טיפולים.

וי, כלבת לברדור צהוב ושמנמן מקדם בברכת שלום את המשפחות כשהם יורדות במדרגות כל בוקר וכשהם חוזרות בצהריים. אפשר אפילו לקחת אותה לטיול מסביב לבניין.

"אין באמת יום שבו היא לא מאירה את עיניי הילדים במעון. ושל המבוגרים, ושל הצוות." אומרת מרדית', דוברת המעון.

אבל וי עושה קצת מעבר להעלאת חיוכים על הפנים של אנשים לחוצים. כלבים כמו וי עזרו ליצירת תחום רפואי שלם חדש שנקר בעשורים האחרונים.

השימוש בבעלי חיים בסביבות רפואיות הולך אחורה 150 שנה, אומרת אוברי פיין, פסיכולוגית קלינית ופרופסורית באוניברסיטה הפוליטכנית בקליפורניה. "אפשר אפילו לקרוא על פלורנס נייטינגייל (מייסדת תחום העבודה הסוציאלית) ולזהות שימוש בבעלי חיים במוסדות טיפול בפגועי נפש", אומרת פיין, אשר כתבה מספר ספרים על הקשר בין בני אדם לבעלי חיים.

אבל זה היה רק בשנות ה1970 המאוחרות שחוקרים החלו לגלות את המדע מאחורי הקשר.

אחד המקרים המוקדמים ביותר, אשר פורסם ב1980, מצא שמטופלים אשר עברו התקף לב והיה בעלי כלבים חיו יותר מאשר אלה שלא היה בעלי כלבים. מחקר מוקדם נוסף מצא שליטוף הכלב שלך יכול להוריד לחץ דם.

לאחרונה, אומרת רבקה ג'ונסון, אחות אשר עומדת בראש המרכז למחקר הקשר בין בעלי חיים ובני אדם באוניברסיטת מיסורי – המחלקה לוטרינריה, מחקרים שהתמקדו בעובדה שקשר בין בעלי חיים לבני אדם מעלה את רמות ההורמון אוקסיטוסין.

"זה מאוד יעיל עבורינו", אומרת ג'ונסון. "אוקסיטוסין עוזר לנו להרגיש שמחים ומלאי אמון" אשר, אומרת ג'ונסון, יכול להיות אחד הסיבות שגורמים לבני אדם ליצור קשר עם בעלי חיים לאורך זמן כה רב.

אבל ג'ונסון אומרת שיש לזה השפעות בריאותיות יותר ארוכות טווח. "אוקסיטוסין בעל השפעה רבת עוצמה על היכולת של הגוף להיות במוכנות לצמיחה וריפוי, וגם לגדל תאים חדשים, ככה שהוא יוצר סביבה בגוף שלנו בה אנחנו יכולים להיות בריאים יותר".

בעלי חיים יכולים גם להיות מטפלים בעצמם או להוות "טיפול" בפני עצמם. ראה ערך טיפול בעזרת כלבים או כלבנות טיפולית

לדוגמה, הפסיכולוגית פיין, העובדת עם ילדים במצוקה, משתמשת בכלבים בטיפולים שלה – וגם בתוכי מסוג קקטו ומכרסם קטן.

"אחד הדברים שתמיד היו ידועים הוא שבעלי חיים עוזרים לקלינאי לעבוד מתחת לרדאר של המודעות של הילד, בגלל שהילד הרבה יותר מרגיש בנוח ומראה הרבה יותר נכונות להפתח." היא אומרת.

סוסים גם נהיו פופולריים בתור מטפלים עבור אנשים עם מוגבלויות.

"היופי בסוס הוא שהוא יכול להיות טיפולי בכל כך הרבה דרכים" אומרת בראינה בורנהוסט, סגן מנהלת של המרכז לרכיבה טיפולית בצפון וירג'יניה. "חלק מאתנו הרוכבים יכולים לקבל תועלת מהקשר ומערכת היחסים עם הסוס והסביבה. רוכבים אחרים יהנו פיזית, מהתנועה, ויבנו שירי ליבה וכח, מודעות לגוף וזכרון שריר".

באחד הימים, אחת מהמדריכי רכיבה טיפולית – קטי קולמן המתמחה בליקוי דיבור – עבדה אחד על אחד עם ילד בן 9 שנקרא ריאן שהיה אוטיסט.

טוב לא באמת אחד על אחד, העוזר מטפל שלה היה סוס פוני קטן שנקרא "הפי".

"תמשיך ללכת" אומר ריאן, ו"הפי" עשה זאת בשמחה.

"מצוין" משיבה קולמן.

בזמן השעור התקדם, ריאן גרם ל"הפי" לעשות טרוט, לצאת ולהכנס מעמודים בסללום, והוא אפילו רכב עליו ללא אוכף, כל זה בזמן שהוא עונה לשאלות של קולמן ושומר על שיחה איתה.

קולמן אומרת שהיא הייתה רגילה לראות את ריאן בסביבה יותר פורמלית של משרד. אבל מאז שהוא התחיל רכיבה על סוסים, הדיבור שלו ממש השתפר.

"אני מקבלת יותר השתתפות, יותר מוכנות, יותר שפה, יותר עבודה, כל הדברים האלה" היא אומרת "בנוסף, הוא פשוט ממש טוב בזה".

ואמא של ריאן, דונה שאנק, אומרת שהרכיבה עזרה ביותר מרק הדיבור שלו.

"זה עזר לו למלא אחר הוראות, חלק ממש מיומנויות חיים כמו להתלבש ולשמור על איזון – אשר מתרגמים גם לנושאי בטיחות כללית."

אבל לא כל המחקר מבוסס על בני אדם. "אנחנו רוצים לדעת מה בעלי החיים מקבלים גם", אומרת ג'ונסון מהאוניברסיטה של מיזורי.

הרבה מהמחקר של ג'ונסון, לדוגמה, התמקד על הערך של הליכות עם כלבים על ידי סטודנטים מתנדבים בעמותות בעלי חיים. היא אפילו כתבה על כך ספר.

התכניות האלה בבירור עזרו לבני אדם להיות בריאים יותר, היא אומר. לא רק שהם מקבלים פעילות גופנית בזמן שהם מטיילים עם הכלב, "אבל זה גם משפר את המודעות שלהם, ככה שהם מתאמנים גם במהלך השבוע".

אבל מסתבר שהתכנית עוזרת גם לכלבים.

"מה שמצאנו היה שכלבים היו בעלי סיכויים גבוהים יותר להיות מאומצים אם הוא היה בקבוצת הליכה שכזו." היא אומרת, תודות לפעילות הוגפנית הנוספת והסוציליזציה שהם קיבלו.

ג'ונסון עכשיו עובדת על פרוייקט חדש אשר כנראה מועיל גם לכלבים וגם לבני אדם. אנשי צבא לשעבר החוזרים מעירק או אפגניסטן מספקים אימוני משמעת בסיסית עבור כלבי עמותות.

ולמרות שזה עדיין מוקדם במחקר, היא אומרת, דבר אחד נראה די ברור: "עזרה לבעלי החיים עוזרת לאנשי צבא להסתגל בחזרה להיות בבית"

עכשיו המחקר מקבל אפילו דחיפה אקדאית גדולה יותר.

המכון הלאומי לבריאות, במימון מענק המזון "מארס", יצא לאחרונה תכנית מחקר ברמה הארצית הלומד את הקשר בין בעלי חיים לבני אדם. התכנית, תפעל דרך המכון הלאומי לבריאות הילד, מציעה למדענים מענקי מחקר עבור חקר ההשפעות שיש לבעלי חיים על התפתחות הילד, פיזיולוגית ופסיכולוגית, ועל ההשפעה של בעלי חיים על בריאות הציבור, כולל היכולת שלהם למנוע מחלות.

ג'ונסון אומרת שזה קריטי ליצור בסיס מחקרי עבור ההנחה שבעלי חיים טובים עבור בני אדם, אפילו אם זה נראה מובן מאליו.

"הדבר האחרון שאנחנו רוצים היא שכל התחום יהיה מבוסס על הרגשה חמימה ולא על ידע מחקרי" היא אומרת. "אז זה מאוד חשוב שהמכון הלאומי לבריאות יתמקד על זה.. וזה עוזר למדענים בכל הארץ כמוני לעשות את המחקר שלהם"

 

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם