fbpx

אילוף גורים לא לנשוך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]
כשאנשים מביאם גור חדש הביתה הם הרבה פעמים נפגשים בבעיות שלעולם לא ציפו להם. נשיכות ולעיסות הם חלק ההפתעות האלה. הרבה בעלים חדשים חושבים שהם אימצו גור מהגיהנום אז הם שולחים לנו מיילים.

המאמר הזה ינסה להסביר למה גורים נושכים ומה אפשר לעשות לגבי זה.

כדי להבין איך לפתור את בעיות של נשיכת גורים צריך להבין קודם למה גור נושך. החלק הראשון של המאמר יסביר זאת.

כשגורים מגיעים לגיל 4 שבועות הם מתחילים לשחק עם אחיהם להמלטה. המשחק משלב משחקים פיזיים; הם דוחפים אחד את השני ונושכים אחד את השני. המרדפים והמשחקים שלהם מזכירים ציד אחרי טרף.

כשגורים מגיעים לסביבה אנושית זה לוקח קצת זמן, בדרך כלל שבוע עד שהם מקבלים את המשפחה האנושית שלהם כחברי הלהקה החדשה.

כשזה קורה הרבה גורים מתחילים להתנהג בדיוק כמו שהיו מתנהגים עם אחיהם להמלטה. זה כל מה שהם יודעים. הם נושכים, הם לועסים, הם רודפים בדיוק כמו שעשו קודם.

זה מדוע גורים נושכים ידיים, גרביים, קרסוליים, ילדים ושרוכים. הם משחקים עם החברים האנושיים החדשים שלהם כאילו היה אחיהם להמלטה. הם לא יודעים משהו אחר, איך הם ידעו? הנשיכות שלהם הם לא ממקום של אגרסיביות, זה הכל משחקים של להקה.

כשאנחנו עוצרים וחושבים על זה אין סיבה שהגור יתנהג אחרת. ככה הוא חי ושיחק עם חבריו להמלטה מאז שנולד אז איך אפשר לצפות ממנו לדעת משהו אחר?

גורים צריכים ללמוד איך לחיות עם הלהקה האנושית החדשה שלהם ואלה אנחנו שצריכים ללמד אותם.

כאן מתחילות הצרות עבור בעלי כלבים חדשים. הגורים חושבים שהם משחקים עם חברים חדשים והאנשים חושבים שהגור מתנהג באגרסיביות.

[divide color="#"]

יצר ציד – אילוף גורים לא לנשוך

[divide color="#"]
יצר ציד הוא אינסטינקט התורשתי שלכלבים יש שהם חייבים לרדוף. לחלק מהכלבים יש יצר חזק יותר מאחרים. כלבים עם הרב יצר ציד הם אלה שממש נהנים לרוץ אחרי כדורים; צעצועים וילדים רצים.

כשגורים רודפים אחרי כדורים או אחרי מקלות או נושכים את המכנסיים שלך זה דוגמה ליצר ציד ולא לאגרסיביות.

כשנוהג לוקח את הכלב בכח דרך הקולר ומנסה להכריח אותו לעשות דברים והגור מסובב את הראש ומנסה לנשוך – זה אגרסיביות – הניזונה מפחד או משהו אחר.

שיניים של גורים הם חדות מאוד ויכולות לכאוב. למעשה הם יכולות לחורר אצבעות וקרסוליים אם הם ממש בעניין.

זה התפקיד שלנו ללמד את הגור שלנשוך אותנו זו לא התנהגות מקובלת. זה התפקיד שלנו ללמד את הגור התנהגות אלטרנטיבית שמספקת את יצר הגור לציד. יש כמה דרכים ללמד אותו לא לנשוך.

השיטה שתבחר היא בחירה אישית שלך.

לפני 25 שנה הייתי אומר לבעלי גורים פשוט לתפוס את השובבים הקטנים ולנער אותם עד שהם צורחים. זה עובד אבל למדתי שיש דרכים טובות יותר. הבעיה עם זה שזה עלול לטשטש את יצר הציד של הגור (שאנחנו משתמשים בו באימונים) ולפגוע בקשר בינינו לכלב.

אנשים שמעורבים בספורט כלבים או אנשים שרוצים להתקדם באימוני המשמעת או השמירה צריכים לשמר ולבנות את יצר הציד של הגור שלהם.

אז יש כמה גישות לשליטה בזה ולגרום להם לא לנשוך.

כשגורים מאותה המלטה משחקים זה עם זה ואחד מהם ננשך חזק מדי הוא צועק. הצעקה זו הדרך שלו לתקשר שהנשיכה הזו חזקה מדי בשביל משחק. אז יש פעמים שמספיק שבן אדם יצעק והגור ילמד שמה שהוא עושה זה לא מקובל.

אם הגור משחרר זה הזמן לתת לו פרס ומילה טובה. רק אל תגזים כי יותר מדי יכול לתת לגור תמריץ לחזור ולנשוך אותך מה שיחזיר אותנו לאותה נקודה.

אני כרגע מגדל את הגור שלי במלונה קטנה שנמצאת ליד השולחן במשרד שלי. הוא שוכב שם בשעה שאני כותב את זה. יש לי גם כלוב לכלבים ליד הקיר שם הוא ישן בלילה. כשאני מוציא אותו אני תמיד לוקח איתי צעצוע וכרית נשיכה. אני תמיד מוכן ללתת לו את הצעצוע אם הוא מתחיל "להשתגע" ומתחיל לנשוך את הרגליים והידיים שלי. אני משתמש בחטיפים כדי לסחור איתו בצעצוע – אני מציע חטיף תמורת הצעצוע.

אני אף פעם לא לוקח את הגור שלי החוצה בלי צעצוע ואני מחליף צעצועים כדי שהוא ימשיך להתעניין. אני דואג שהצעצוע רך מספיק כמו שכלבים אוהבים. הצעצועים שאני משתמש בהם כדי להסית את הנשיכות של הכלב ממני הם לא אותם צעצועים שאני משאיר לגור במלונה במהלך היום. הזמן היחידי שהוא מקבל צעצוע נשיכה הוא כשאני מוציא אותו החוצה.

אתה יכול להסית את הכלב לנשוך את הצעצוע על ידי שתזרוק אותו מטר או שתיים ממנו או להזיז אותו מלפני הכלב בצורה שתגרה אותו. אתה תלמד דרך נסיון איך להסית את הכלב שלך ממך אל תוך הצעצוע.

ברגע שאתה מצליח להסית אותו לצעצוע אתה בדרך הנכונה ללמד את הכלב שלך שיש טרף מעניין יותר מהרגל והיד שלך. בעלים חדשים צריכים ללמוד איך לשחק עם כרית נשיכה עם הגורים שלהם. ברגע שתלמד את משחק הנשיכה אתה גם תלמד איך לתת פקודת "החוצה" כשאתה רוצה אותו בחזרה.

בעלי כלבים הרבה פעמים טועים ואומרים ש"אתה אף פעם לא צריך לשחק משחקי נשיכה עם הכלב שלך" כי זה מפתח אצלו בעלות ואגרסיביות. זה פשוט לא נכון. כהמשחק נעשה כראוי זה נהיה כלי שיכול להיות שימושי ביותר באימוני משמעת או אג'יליטי או למעשה כל דבר.

כדי להגביר את הערך של הצעצועים שלך הכלב שלך צריך להבין שכל הצעצועים הם שלך ולא הצעצועים שלו. הוא לומד שאתה מרשה לו לשחק עם הצעצועים שלך כשהוא מתנהג כראוי. כמו שאמרתי, כלבים וגורים צריכים ללמוד לירוק החוצה את הצעצוע ברגע שאומרים להם והם צריכים ללמוד להחזיר את הצעצוע בחזרה אליך כשאתה זורק להם אותו. אלא התנהגויות נלמדות שהם מאוד מאוד חשובות בגלל שהם מחסלות את תחושת הבעלות של הכלב על הצעצוע.

כרית נשיכה לכלבים
כרית נשיכה לכלבים

[divide color="#"]

הגור שלך צריך פעילות גופנית

[divide color="#"]

תמיד יהיו גורים יצריים במיוחד. אלה גורים עם יצר גבוה בצורה יוצאת דופן שלא יפסיקו לרוץ. הם יתנהגו כאילו אין מחר. גורים צריכים פעילות גופנית וכמה הליכות ארוכות טובות (לא ריצות!!!) יכולות ממש לעזור.

כשהגור נמצא אצלינו בבית ומחוץ למלונה הוא תמיד יהיה עם רצועה. למעשה הוא לעולם לא יהיה בלי רצועה עד שהוא יהיה בוגר מספיק כדי שיהיה אפשר לאלף אותו לבוא אלי בפקודה – גם כשיש הסחות דעת. זה בערך בגיל 9 חודשים.

 

[divide color="#"]

פעילות מנטלית לגור שלך

[divide color="#"]

אימון למוח של הגור שלך הוא חשוב באותה מידה כמו אימון גופני.

מצאנו שהדרך הטובה לעשות זאת היא לא ידי אימוני מארקר – התניה אופרנטית. זה 100% מהמוטיבציה של הכלב וראינו שזו הדרך הטובה ביותר ליצור קשר עם הכלב.

 

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם