fbpx

האם אפשר לטשטש כלב גישוש בעזרת פלפל?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]

כאשר 2 אסירים ברחו מכלא במדינת ניו יורק יותר מוקדם השנה, לקח לרשויות 3 שבועות למצוא אותם. אחד השוטרים האחראיים אמר שהוא מאמין שאחד האסירים הצליח להתחמק כל כך הרבה זמן מתפיסה בגלל שהוא טשטש את עקבות הריח שלו על ידי פלפל. האם זה באמת אפשרי לפגוע בחוש הריח של כלב ככה עם פלפל? תשארו אתנו בשביל התשובה.

כשזה נוגע ל"עליה" על ריח וגישוש אחריו, אין טובים יותר מאשר בלאדהאונד, למעשה בלאדהונד כל כך טובים בלעקוב אחרי ריחות שהם מוכרים בבתי משפט כעדות אמינה לכל דבר. אנשים אשר עובדים עם בלאדהאונד לעתים אומרים עליהם שהם "אף מחובר לכלב". הגזע הזה נולד לגישוש, יכולת העבודה של הכלב היא 75% אינסטינקט ו25% למידה דרך אימונים. ברגע שבלאדהאונד עלה על ריח, הוא לא שוכח אותו.

דווח שבלאדהאונד ורועה גרמני לקחו חלק בגישוש אחרי הנמלטים מהכלא בניו יורק, אבל לא דווח על איזה מהגזעים הצליחו להערים בעזרת פלפל. עם זאת, רועה גרמני מאומן מצטיין גם כן בעבודת גישוש. בנוסף לרדיפה אחרי נמלטים, אנחנו משתמשים בכלבים לגשש אחרי סמים, חומרי נפץ, רמת סוכר נמוכה בדם, התקפי אפליפסיה ועוד הרבה ריחות. ברגע שכלב מאומן לזהות ריח מסוים, הוא מסוגל לזהות אותו ללא קשר לשאר הריחות שהוא עלול לפגוש בדרך. אף של כלב הוא כל כך טוב שהוא מסוגל לזהות ריח שקבור 10 מטר מתחת לאדמה, או 20 מטר מתחת למים.

חוש הריח של כלבים הוא לפחות כפול 40 יותר חזק משלנו. אזור ההרחה שלנו הוא בערך בגודל של בול דואר, אבל אצל כלב הוא עצום. חברינו הכלבים סומכים על חוש הריח שלהם יותר מכל שאר החושים שלהם כדי לשרוד בעולם, והאף שלהם הוא כלי משוכלל הכולל ממברנות אולטרא רגשות שמיועדות לזהות ריחות ספציפיים במיוחד, הרבה יותר ממה שאנחנו נוכל לחלום אי פעם. אפילו הצורה שבה האף וכל התעלה של האף בנויה מיועדת לכך.

בכל פעם שכלב שואף, אוויר נכנס לאף הכלב דרך 2 דרכים שונות.

דרך אחת לוקחת את האוויר לריאות, והדרך השניה שולחת בערך 12% מהאוויר לחלק האחורי של האף שם הניחוח מקבל זיהוי וניתוח. שם הוא עובד תהליך עיבוד וזיהוי מולקולות ריח כל אחת על פי המבנה המיוחד שלה. לאחר הזיהוי והעיבוד נשלחים אימפולסים למוח המודיעים על הממצאים החדשים.

מחלקות שיטור משתמשות בבלאדהאונד יותר מאשר כל גזע אחר, ויש לזה סיבה טובה. ברגע שכלב הריח פיסת בד או חפץ שמישהו נגע בו, "תמונה" של הניחוח מוטבעת המוח. תמונת הריח הזה מפורטת הרבה יותר מאשר הפירוט שאנחנו רואים בתמונה רגילה. לא משנה כמה ריחות בלאדהאונד יתקל בהם במהלך גישוש, האף שלו כל כך עוצמתי שקל לו לעקוב אחרי ריח ספציפי. אנחנו משאירים את הריח שלנו על האדמה שאנחנו עוברים עליה, כמו גם באוויר.

פלפל עשוי לגרום להסחת דעת קלה, אבל זה לוקח רק כמה דקות לפני שכלב גישוש חוזר לשביל ולריח המקורי. 2 פרקים של התכנית הפופולרית "מכחסי המיתוסים" ב2007 וב2010 בדקו האם התאוריה ששימוש בפלפל יכול לטשטש בלאדהאונד משביל גישוש. אחד מהמנחים, אדם, פיזר פלפל במהלך השביל, אשר רק האט את הכלב עד שהוא מצא את הריח המקורי והיה שוב בעקבותיו של אדם. למעשה, אדם גילה שזה למעשה בלתי אפשרי לטשטש בלאדהאונד מגישוש. הוא עבר נהר ברוח עשרות מטרים, בגובה מותניים. הוא החליף בגדים, שפך בושם וקפה על עצמו, זרק דגים מסריחים לאורך השביל והשתמש באנזימים מוחקי ריח כדי לטשטש את הריח של עצמו.

תנאי מזג אוויר יכולים להאט כלב גישוש, אבל בלאדהאונד מסוגל לעבוד גם במזג אוויר קר. זה מאוד נדיר שפיזור פלפל או כל נסיון בלבול אחר יהווה מכשול לכלב גישוש מאומן.

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם