האם הכלב שלך מתאים להיות כלב טיפולי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

"הוא יהיה מושלם לטיפול בעזרת כלבים – מושלם. רק צריך לגרום לו להפסיק לנשוך כל כך הרבה"

הלוואי והייתי יכול להגיד שאני ממציא את זה, אבל כן, היה לי לקוח שאמר את זה, וכן, הוא באמת חשב שהכלב שלו יהיה כלב טיפולי נהדר. ללקוח שלי היה את הכוונות הכי טובות, אבל זה לקח קצת זמן לשכנע אותו שהוא ביישן פתולוגי ומסוכן בפוטנציה ולא מתאים להיות כלב טיפולי כמו שאני לא מתאים להיות בלרינה.

עם זאת, מספר רב של כלבים הם בדיוק מה שכתוב בספר, וזה מחמם לי את הלב לחשוב על העבודה הטובה שהם היו יכולים לעשות.

כלב טיפולי ומטפל טוב עושים הרבה יותר מלגרום לבן אדם להיות שמח ומאושר. כלב טיפולי אמיתי – כלב שמשתתף בתכניות מובנות שנבנו על ידי מקצוענים בתחום טיפול בעזרת כלבים – יכולים להוריד כאב, לשפר ניידות, להחיש תהליך ריפוי ואפילו להרגיע ילדים אוטיסטים כמו גם לשפר את האינטראקציה החברתית שלהם. זה די מרשים, וזו רק רשימה קצרה. מספר גדול של כלבים ונוהגים משתתפים במה שאנחנו קוראים פעילויות כלבנות טיפולית או טיפול בעזרת כלבים, בפעילויות האלה הילדים מבקרים ילדים בבתי חולים או קשישים בבתי אבות. הליטופים, טריקים וסתם להיות בחברת יצורים פרוותיים יכולה לשחרר כמויות אדירות של ההורמון החזק בעולם – אוקסיטוסין – הורמון האהבה.

עוד יתרון: טיפול בעזרת כלבים יכול להיות מועיל למטופלים כמו גם למטפלים. תאמינו לי — לצפות בקשיש זוהר מאושר בזמן שהוא מלטף את הכלב שלך ומדבר איתך על הגור שהיה לו 70 שנה אחורה מבטיח לעשות לך חיוך על הפנים לכמה שעות לפחות.

עם זאת, צריך להשאיר את המשקפיים הוורודות בבית אם אתה רוצה להיות מעורב בפעילות של כלבנות טיפולית. רק בגלל שאתה אוהב את הכלב שלך לא אומר שכל אחד בבית אבות יאהב אותו או ירצה לפגוש אותו. בנוסף, אולי הכלב שלך באמת שונא את העבודה הזו בלי שאתה שם לב.

במלים אחרות, יש הרבה ללמוד על העבודה הזו כדי שתהיה באמת מועילה לאנשים אחרים, בטוחה לכל המעורבים, ולא פחות חשוב, מהנה עבור הכלב שלך.

[divide color="#"]

דרישות עבודה עבור כלב טיפולי

[divide color="#"]

בוא נתחיל אם כן, בשאלה: איזה כלב מתאים להיות כלב טיפולי? התשובה: לא הרבה. אאוצ', סורי, אבל העבודה היא שעבודה של כלבנות טיפולית יכולה להיות מעייפת ומלחיצה עבור הרבה כלבים, ולחלק מהכלבים יש אופי שפשוט לא מתאים למרות שהם נורא היו רוצים. לדוגמה, יש לי בורדר קולי, ווילי, שאולי יהיה כלב טיפולי טוב עוד 10 שנה, אבל כרגע, הוא פשוט יותר מדי "כלבי" בשביל להיות עם אוכלוסיות רגישות. מההתלהבות לפגוש אנשים חדשים הוא משתגע ומלקק ונראה כאילו הוא על סמים. הוא דוגמה טובה לכך שלא משנה כמה אתה אוהב את הכלב שלך, הוא או היא אולי לא יהיו מועמדים טובים להיות כלב טיפולי. לפחות בינתיים.

הנה כמה דברים שיש לבדוק כששואלים האם הכלב שלי מתאים להיות כלב טיפולי. החשוב ביותר הוא שהכלב אוהב אנשים, באופן מוחלט וגמור. זה לא אומר למשל שאם הכלב שלך נדלק כאשר אתה מגיע הביתה וסובלני לזרים הוא אוהב אנשים. ראיתי ושמעתי על הרבה כלבים בכלבנות טיפולית שהעריצו את הבעלים שלהם — אבל זרים? לא כל כך. ראיתי כמה בכלב ונוהג שמתקשרים אחד עם השני במהלך כמעט כל הטיפול. זה לא טיפול, זה אשה או גבר שמלטפים את הכלב שלהם בזמן שאנשים מסתכלים. זה אולי יהיה יעיל בחלק מהמקרים, אבל לרוב, הכלב צריך בהתנדבות לגשת לזרים, ליצור איתם קשר עין ולתת מאמץ להתקרב אליהם.

זה חשוב מאוד להבדיל בין הכלבים האלה לבין כלבים שפשוט סובלים אנשים. התגובה של ווילי לאנשים שמתקרבים לבית היא: "היי תראו! יש עוד אחד! אתם מאמינים?" אני מקבל את הרושם שהוא חושב שאנשים הם סטייק עצום. אז אמנם הוא נכנס בקטגורית ה"אוהב אנשים", אבל סביר להניח שהוא יפיל קשיש בבתי אבות עם הזנב.

מה שמביא אותנו לעניינים של נימוסים ואופי. ווילי מאומן להגיד שלום לאנשים באופן מנומס, אבל אני לא יכול לצפות ממנו להשאיר את האופי שלו בבית. כלב טיפולי צריך להיות רגוע – כלבים שלא מפילים קשישים עם הזנב או שורטים את הידיים של מטופלים. רמת הרוגע צריכה להיות בהתאם להיכן הכלב עובד והסביבה, אבל מזג רגוע הוא יותר מאילוף טוב.

מעבר לרוגע פיזי, כלב טיפולי צריך להיות רגוע רגשית. זה אומר שהוא לא מתחיל להשתגע אם מישהו תופס לו את האוזניים, או נלחץ אם סיר מתכת נופל על הרצפה. בעקרון, כלב טיפולי טוב צריך להתנהג בדרכים שרוב הכלבים לא מתנהגים: ללא תגובה כאשר ילד מחבק אותם חזק מדי, או חולה אלצהיימר מושך לו באוזניים חזק מדי וצועק כאשר אתה מתערב. האם חלק מהכלבים יכולים להיות מותנים למה שנקרא "shit happens?" כן, הם יכולים. אני מכיר כלבים שהיו מפוחדים מזרים והפכו להיות כלבי טיפול נהדרים. אבל זה יוצא מן הכלל ולא הכלל.

זו בעיה שאני רואה יותר מדי פעמים: נוהגים אשר לכלבים שלהם אולי היו סיבות טובות להיות זהירים או עצבניים, אבל עדיין מתעקשים ש"אם רק כולם היו קצת יותר זהירים ליד כלבים הכל היה מושלם". זו בדיוק הנקודה, אנשים לא יהיו זהירים בדרך כלל וזה מובטח.

עבור הבטחון של כולם, כולל שלך, אתה לא רוצה כלב ש"סובל" (כלומר לא נושך) בפעם הראשונה או השנייה, אבל אולי יעשה את זה בהמשך. אפילו אם הם לא מתנגדים להכריח אותם לסבול את זה היא סוג של התעללות. אתה צריך כלב שבאמת לא אכפת לו אם מחבקים אותו או מושכים לו בזנב. הכלבים האלה נמצאים שם בחוץ, אבל הם פחות נפוצים ממה שהיינו רוצים לחשוב.

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם