הכלב שלך זוכר יותר ממה שאתה חושב ואולי יותר מפילים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שוב פעם, המדע מאשר את החששות של בעלי כלבים שהכלבים האוהבים שלהם יודעים יותר ממה שהם מגלים. במקרה הזה, זה קשור לזכרון, נושא אהוב אצל חוקרים שחוקרים את היכולות המנטליות של בעלי חיים.

אף אחד לא מטיל ספק שכלבים יכולים להיות מאומנים לזכור פקודות ושמות של חפצים. הם גם זוכרים אנשים ומקומות. אבל קלאודיה פוגאזה והקולגות שלה באוניברסיטת בודפשט יצאו לבדוק האם לכלבים יש זכרון מורכב יותר מהנ"ל.

אצל בני אדם זה נקרא זכרון אפיזודי, והוא מערב תחושב של "עצמי". אצל בעלי חיים, זה נראה "זכרון דמוי אפיזודי", מכיוון שזה קשה לכלול משהו כמו "עצמי" ללא שפה.

 

כל הנסיונות להבין חשיבה וזכרון אצל בעלי חיים שלא דוברים שפה הוא קשה, וד"ר פואגאזה והקולגות שלה פיתחו טכניקת אילוף כלבים שנשענת על משהו שנקרא "עשה כמו שאני עושה", אשר היא כשלעצמה די מדהימה.

באימונים אלה, כלבים לומדים לחקות כל פעולה שהמאמן עושה. בהתחלה המאמן עושה משהו כמו פתיחת מטריה. אח"כ הוא אומר "עשה כמוני". הכלב לומד לגעת במטריה עם עם הרגל – בהנחה שהכל הולך כמו שצריך.

ד"ר פוגאזה והקולגות שלה למדו כלבים שאומנו לבצע פעולת "עשה כמוני". לאחר מכן הם עברו לסוג אחר של אימונים, הם לימדו את הכלב לשכב על מזרן כתגובה לפעולה חדשה של המאמן – במקום פקודת "עשה כמוני"

לבסוף, הם הוסיפו צעד נוסף. לאחר שהמאמן עשה משהו שהכלב לא ראה קודם, כמו לגעת במטריה ששוכבת ליד המזרן, הוא לקח את הכלב מאחורי מסך לדקה.

לאחר מכן הוא חזר למזרן, ולהפתעת הכלב אמר "עשה כמוני". הכלב באופן עקבי חיקה את המאמן ונגע במטריה או עשה מה שהמאמן עשה מקודם.

ד"ר פוגאזה והקולגות שלה דיווחו במגזין "Current Biology" שזה הראה שכלבים זוכרים אירועים שהם לא התרכזו עליהם. היא אומרת שאספקט אחד חיזק את המסנקה: הכלבים נטו לשכב מיד לאחר שהם חזרו למזרן, מה שמציע שהראש שלהם היה במצב של "לשכב" ולא "עשה כמוני".

כמו כן הכלבים לא היה טובים בפקודת החיקוי כשהיא לא הייתה צפויה, מה שיקרה במקרה של זכרון דמוי אפיזודי מקרי ולא פשוט זכירה של הפעולה המצופה מהפקודה.

מחקרים אחרים מציעים שלשימפנזים, עכברים ויונים יש זכרון דמוי אפיזודי גם כן. אבל העבודה האחרונה שנעשה עם כלבים "היא ההוכחה החזקה ביותר" עד כה, מכיוון שהאירועים שהם זוכרים הם עשירים יותר "מבחינת תוכן וקונטקסט" מאשר בניסויים אחרים.

 

 

הבנתם משהו? גם אני לא. לצפייה בכתבה המקורית ווידאו שמסביר יותר לחצו כאן

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם