fbpx

הפנים החדשות של טיפול בסיוע בעלי חיים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אין ספק לגבי זה. לאנשים יש קשר עמוק ומורכב עם בעלי חיים, אשר מכיר מגוון רחב של תגובות רגשיות על ידי עצם נוכחותם והאינטראקציה שלהם עם בני אדם.

בימים אלה, בעלי חיים מעורבים בטיפול בדרכים חדשנות ומגוונות שסוטות מהכיוון המסורתי שהיה ידוע לנו עד היום.

"רוב האנשים חושבים על בתי אבות, ואנשים שהולכים לעודד מבוגרים" אומר ביל קיוזר, סמנכ"ל של עמותת "Delta Society" שמקדמת טיפול בסיוע בעלי חיים. "זה באמת נהיה יותר מזה".

בעלי חיים נהיו חלק מהרבה סוגים של פסיכותרפיה, פיזיותרפיה ותגובה למצבי דחק אומר קיוזר. וזה גם לא רק בשימוש כלב טיפולי להרגעה, הוא אומר.

חתולים ותוכים לדוגמה, מעורבים בטיפול עם בני אדם שנוטים להחצנת התנהגות (Acting out) עקב בעית אגרסיביות או שליטה על אימפולסטים אומר קיוזר.
"בעל החיים ישאר ליד הבן אדם עד שהוא יתחיל לעצבן את בעל החיים אשר בתורו יזוז ממנו" הוא אומר. "המטפל יכול אז לציין את ההשפעה של ההתנהגות שלו על בעל החיים. זה נראה שיש יותר אפקטיביות לשינוי בהתנהגות אגרסיבית בדרך הזו"

 

בעלי חיים גדולים גם שימושיים ב-טיפול בסיוע בעלי חיים. סוסים עוזרים לבני נוער בסיכון לשלוט טוב יותר בהתנהגות שלהם. הילדים מקבלים בטחון עצמי מהעבודה עם בעל חיים כל כך גדול, אבל הם גם לומדים לשלוט על הרגשות שלהם כדי שהם לא יבהילו את הסוס.

אנשים שעוברים טיפול פיזיולוגי כדי לקבל בחזרה יכולות מוטוריות חיוניות שאבדו להם מקבלים עזרה ב-טיפול בסיוע בעלי חיים. "במקום להזיז חיילים בלוח שחמט, המטופל מבוקש להלביש לסוס רסן או רצועה או אוכף, או להבריש אותו" אומר קיוזר.

אפילו אנשים נורמליים ורגועים אשר מתמודיים עם סיטואציות מלחיצות מקבלים עזרה בימים אילו מבעלי חיים.

מחקר אחד שבוצע לאחרונה מצא ש-טיפול בעזרת כלבים היה אפקטיבי בהרגעת מטופלים שצריכים לעבור בדיקת MRI – והעזרה שלהם לא כללה את תופעות הלוואי שבדרך כלל היית מוצא מטיפול על ידי תרופות.

"מצאנו שאנשים שהעבירו זמן עם כלב טיפולי היה רגועים יותר במהלך הבדיקה מאנשים שלא " אומר ד"ר ריצ'רד רוצ'מן, ראש מחלקת רדיולוגיה בבית חולים בניו ג'רזי.

סביבות לא מסורתיות אחרות גם הראו ששימוש בבעלי חייים עזר להרגיע אנשים. בתי משפט הם דוגמה אחת. "יש יותר ויותר בעלי חיים שמורשים להכנס לבתי משפט" אומר קייזר. "מישהו עלול להיות מאוד עצבני מלעלות לדוכן ולהעיד, במיוחד אם האדם הזה מואשם. בעלי חיים מראים יכולת הרגעה בסביבה כזאת".

טיפול בעזרת כלבים יכול להשתלב בתוך מצבי חירום, אומרת איימי ריידאוט, ראש הארגון "HOPE", קבוצה אשר דואגת שיהיה כלבים זמינים לסיטואציות של מצבי חירום.

HOPE נוסדה ישר אחרי התקפת הטרור ב11 בספטמבר, כאשר עובדים סוציאלים מצאו שכלבי טיפול עזרו מאוד למחלצים ואנשי רפואה להפתח ולשתף את מה שעבר עליהם ובכך להקל במצוקה שלהם אומרת ריידאוט.
"הם לא רוצים להראות לחץ. הם רוצים למצוא את החברים שלהם" אומרת ריידאאוט על האנשים שהיו בשטח בזמן התקפת הטרור. "הרבה ידעו שמשהו לא בסדר, אבל הם לא רצו לדבר על זה עם אנשי מקצוע"

אבל כאשר כלב הצטרף למטפל, המגיבים נטו להפתח יותר. "הכלבים עושים גשר בין מטפלים מקצועיים למטופלים". היא מסבירה.

למרות שמגוון רחב של בעלי חיים מקבלים שימוש ב-טיפול בסיוע בעלי חיים, כלבים עדיין נוטים במירב הנטל. לדוגמה, כלבים הם 95% מקבוצות הטיפול הקיימות אצלינו בDelta Society, אומרת קיוזר.

חלק מזה קשור לניידות והסתגלות של כלבים, אומרת איידאוט. כלבים הם הרבה יותר מבויתים והרבה יותר קל להנגיש אותם למגוון של סיטואציות.

אבל הביות הזה גם יצר קשר עמוק מאוד עם בני אדם אשר הופך את הכלבים להיות יעילים במיוחד לטיפול. קשר עם כלב, אומר קיוזר, הרבה שמועיל להפחתת לחץ דם, נשימה בריאה, ירידה ברמות הורמון הלחץ ועלייה בהורמונים מרגיעים.

"יש משהו מאוד ראשוני ועתיק בקשר עם כלבים" אומר רוצ'מן.

 

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם