fbpx

כלבים הם הילרים – כן כן ממש כך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הרבה פעמים קוראים לכלב "חברו הטוב של האדם", אבל בהינתן הכוחות המרפאים של בעלי חיים, אני חושב שלכולם מגיע התואר הזה. כל בן אדם שאי פעם חלק קשר עם בעל חיים ללא ספק שם לב ליכולות הריפוי הטבעיות שלהם ממבט קרוב. אם זה ריפוי פיזי, מנטלי או רגשי, בעלי חיים יכולים לשפר את חיינו באופן משמעותי. לכן הם הילרים.

היו הרבה דיווחים בשנים האחרונות של היכולות הריפוי היוצאות דופפן האלה — של כלבים למשל שיכולים "להריח" סרטן לפני אבחנה רפואית ובדיוק גבוהה יותר; כלבים שמתריעים לפני התקף אפיליפסיה; סוסים שעוזרים לנכים לפתח שיווי משקל, כח ובטחון עצמי.

חתולים וכלבים נמצאים הרבה פעמים בשימוש כ"בעלי חיים טיפוליים" במה שנקרא טיפול בעזרת כלבים עבור קשישים בבתי אבות מכיוון שהם יכולים לספק אהבה ותשומת לב לאלה שאולי מרגישים בודדים, עצובים או נשכחים. להרבה אסירים בימינו יש תכניות אימון כלבים, אשר נותן להם תחושת משמעות, ועוזר להם לטפל בדכאון, חרדה ולחץ עקב המאסר שלהם – מה שנקרא כלבנות טיפולית.

 

היתרונות הבריאותיים הרבים של בעלי חיים כ-הילרים

 

ה-הילרים הטבעיים האלה עם הזנב המתכשכש ושכבת פרווה יכולים לשפר את חיינו בכל כך הרבה דרכים, אם אנחנו מודעים לזאת או לא. הגרגור השליו של החתול או ההתכרבלות עם הכלב מרגיעה את העצבים שלנו. ליטוף הפרווה הנעימה שלהם היא טיפולית עבור הגוף והנפש יחד. זה יכול להוריד לחץ דם, להוריד חרדה, בזמן שזה עוזר לנו לפתוח את הלב לאהבה. הליכות עם הכלב ולשחק איתו משחקים מביאים לנו פעילות גופנית מועילה; כמו גם זה מרים את המצב רוח ומשחרר אותנו מהלחץ של חיינו העמוסים.

בעלי חיים יכולים לשפר את האיכות של חיינו ובאופן חיובי להשפיע עלינו בכל כך הרבה דרכים. הם מעוררים בנו מחשבות אופטימיות באלה ששבורי לב, ובעדינות מזכירים לנו כמה זה חשוב לטפל ולטפח לא רק את עצמינו, אלא גם אחרים. בספרו, "כוחות הריפוי של בעלי חיים" כותב ד"ר מארטי בקר, "בעלי החיים האהובים שלנו הם ויטמנים שמחסנים אותנו בפני אימונים בלתי נראים: כמו חגורת בטיחות שמגנה עלינו מהתרסקות; כמו מערכת אזעקה שנותנת לנו תחושת בטחון. ביחד, כוחות הריפוי של בעלי חיים הם תרופה עוצמתית בהחלט".

לבעלי החיים יש שלנו יש גם יכולת לא מבוטלת לזהות כשאנחנו סובלים, אם זה עקב בעיה פיזית או מצוקה רגשית. הם גם יכולים לדעת בדיוק איפה כואב לנו ויכולים ממש לרכז את יכולות הריפוי שלהם באזור אחד בגוף.

לעולם לא אשכח חווית הילינג כזו שהייתה לי עם שלושת החתולים שלי. הייתי מרוסק עכב וירוס בבטן כל כך ברוטלי שכמעט קיוויתי שהמוות ישחרר אותי מהכאב הזה. איכשהו הצלחתי להרדם, וכשהתעוררתי הדבר הראשון שראיתי היה אנאבל. היא לא שכבה או ישנה, היא ישבה על הכרית הסתכלה עלי בתשומת לב רבה. מיקי ורוקי שכבו קרוב לגוף שלי, אחד מצד אחד והשני מצד אחר. עכשיו, החתולים האלה כמעט לעולם לא שוכבים במיטה שלי במהלך היום, והנה הם היו שם, וממש הרגשתי שהם שומרים עלי. חייכתי ל"בלה" חלושות עקב הכאב שלי, ידעתי באותו רגע שאני אלחם בשביל לחיות, לו רק בשביל להיות יחד עם המלאכים האלה יום אחד נוסף.

זה לא רק חיות המחמד המשפחתיות שלנו שיש להם את היכולת המובנית הזו, כמעט כל בעלי החיים יכולים להיות הילרים עבור בני אדם. גם פראיים וגם מבויתים יכולים לחוש שינויים בגוף ובנפש. אנשים שנפגשו עם בעלי חיים פראיים – כמו דולפינים – עברו חוויה טיפולית מדהימה ומשנה חיים. צפייה בתעלולים המצחיקים של סנאי בפארק יכול לתת לנו כמה רגעי נחת וצחוק. צפייה במפעל המורכב של נמלים ודבורים יכול לרפא דרך השראה. וצפייה בפרפר או ציפור-דבש שעפים בחן רב דרך הגן יכול להזכיר לנו להאט, להרגע ולהנות מהדברים הפשוטים שיש לנו בחיים.

בעלי חיים הם באמת הילרים יוצאים מן הכלל, והם מבקשים כל כך קצת בתמורה, אני מרגיש מכובד מהנוכחות שלהם בעולמי, מכיוון שאני יודע שהם עושים אותו למקום הרבה יותר טוב

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם