fbpx

מדריך: בחירת בית גידול וגור

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]

בחירת בית גידול וגור

[divide color="#"]

 

לא משנה כמה ידע אכניס במאמר הזה, זה לא יספיק. זיווגתי מעל 170 המלטות של רועה גרמני ב20 שנה האחרונות ואני עדיין לומד משהו חדש כל הזמן. זה היופי באימון כלבים.

בחירת בית גידול:

תהליך הברירה ב-בחירת בית גידול וגור חדש מתחילה בבחירת בית גידול שאתה מאמין בו וסומך עליו. אני לא יכול להדגיש מספיק את החשיבות של זה. חלק מהאנשים מרביעים כלבים כי יש להם עניין אמיתי ביצירת כלבים ברמה גבוהה, חלק רוצים להרוויח כמה שקלים מהצד וחלק חושבים שזה יהיה נחמד לילדים ולכלבה שלהם אם יהיו גורים בבית.

המקום האחרון בעולם שאני ארצה לחפש גורים הוא בחנות חיות. כל מגדל שנאלץ למכור את הגורים שלו לחנות חיות אין לו שום קרדיט או אמון. זה רק מסמן שאין לו שום מוניטין כמגדל ושום מקום אחר למכור את הכלבים שלו. רוב הכלבים שמגיעים לחנות חיות מגיעים מ"בתי חרושת" לגורים. שזה עסק חוקי אבל מעורר בחילה.

כשבוחרים מגדל, נסה להרגיש את העניין שלו בגזע והנסיון. כל מגדל היה צריך להתחיל היכן שהוא ורק בגלל שזו ההמלטה הראשונה או השניה שלו לא אומרת שהוא מגדל לא טוב. חשוב אבל שהוא יהיה מעורב בנושא כמה שנים. אין דבר כזה עילוי שרק לפני 6 חודשים הביא כלב ועכשיו הוא מגדל כלבים מדהים. מומחיות בתחום הזה באה דרך נסיון, והדרך היחידה להשיג נסיון בתחום הזה היא הרבה עבודה קשה.

 

[divide color="#"]

בחירת בית גידול וגור: קווי דם תערוכה מול עבודה

[divide color="#"]

 

 

כמגדל כלבי עבודה, מאוד קשה לי לכתוב על הנושא הזה. מבחינתי יש רק החלטה אחת שאפשר לקחת כאן. כתבתי מאמרים על ההבדל בין רועה גרמני אמריקאי לרועה גרמני גרמני כאן. העובדה היא שיש בדיוק אותו הבדל גדול בין קווי תערוכה לקווי עבודה.

כעקרון כללי, אם אתה סתם רוצה כלב יפה ואין לך שום עניין במשהו אחר חוץ מרועה גרמני יפהפה בבית, זה בסדר גמור. הבעיה מבחינתי היא שהם לא יכולים להילחם מול שקית ניילון שנתקעה להם על הראש.

אני נמשך תמיד לציטוט שאמר מייסד הגזע רועה גרמני, מקס וון שפניץ ב1922 אשר כתב בספרו על הגזע. הוא כתב: "רועה גרמני הוא כלב עבודה או שהוא לא רועה גרמני". זה נכון אז וזה נכון גם היום. וזה יהיה נכון 300 שנה מהיום.

העצה שלי היא שאם אתה מדבר עם מגדל והוא מתרברב על כמה תערוכות הכלב שלו היה או בכל האליפויות שהוא זכה, תתרחק. אל תתלהב מתוארים. כלבי תערוכה יגנו על בעליהם בערך כמו טוי פודל.

אני רוצה להגיד שמאוד קל לאנשים חדשים להתבלבל בשלב בחירת הגור. הם משוכנעים מהיופי של הכלבי תערוכה והם באמת יפים. אבל ביום שזר יתקרב לביתם הם ימצאו אותם מתחבאים מתחת לשולחן.

 

[divide color="#"]

בחירת בית גידול וגור: תעודות ואגן

[divide color="#"]

הרעיון של המאמר הוא לא להכנס לתוך עניין התעודות, אבל זה רעיון טוב את התעודה ולשוחח עליה עם המגדל. תראה אם הוא מכיר את הכלבים בתעודה. מגדל אמור להכיר את הגנטיקה של הכלבים שלו.

בגזע שלנו (רועה גרמני) זה קריטי שלכל הכלבים תהיה תעודה OFA. אם לכלב אם תעודה כזו, אז המגדל צריך לקחת אותו לצילום רנטגן. המגדל צריך להראות לך את הצילום.

חשוב לציין (במיוחד אצל רועים גרמנים) ש"רק בגלל של2 ההורים יש צילומי אגן תקינים לא מבטיח שאחד הגורים לא יהיה עם דיספלסיה". בכלבייה שלי, לכל כלב יש תעודת OFA או תעודה זרה אחרת ועדיין אפשר לקבל כלב עם אגן לא תקין. הנקודה היא שהסיכויים פוחתים לכלב עם אגן לא תקין כשיש תעודות וצילומים.

העובדה היא שבעיות אגן הם בנטיקה של הגזע, ולא הוגן להאשים מגדל אם היה לו את כל הצילומים והבדיקות. אגן לא תקין יכול בקלות להגרם גם מפעילות גופנית מוגזמת לגור, עלייה וירידה של מדרגות, אכילה מוגזמת להשמנה.

 

[divide color="#"]

ה"ביטוח"

[divide color="#"]

מגדלים שונים מבטיחים דברים שונים. אני מכיר מגדלים שמוכרים במחירים נמוכים אבל לא מבטיחים כלום.

החשוב ביותר הוא שאם קיבלת הבטחה מהמגדל היא שהוא עומד מאחורי המילה שלו. במילים אחרות הוא יכול להציע לך את השמיים אבל האם הוא יקיים את ההבטחה? בקש את זה על נייר. שאל כמה פעמים הוא היה צריך לקיים את ההבטחה. זה מאוד קשה לאדם שמגדל פעם בשנה להחליף הרבה גורים. זה משהו שצריך לקחת בחשבון.

חלק מהמגדלים מבטיחים טמפרמנט. לדעתי זו טעות. אני יכול לתת את הגור הכי טוב שלי למישהו והוא ידפוק אותו.

 

[divide color="#"]

הכלבייה

[divide color="#"]

כשאתה מגיע למגדל, הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא את ה"מתקנים" או בעצם היכן הוא מגדל את הגורים. המקום חייב להיות נקי. אם לא, תעזוב. אל תטרח אפילו להמשיך. אם הכל נקי סביר מאוד להניח שהמצב של הכלב הבוגר יהיה טוב. הכלבים הבוגרים צריכים להיות נקיים ומטופחים. זה חשוב, אני לא יכול להדגיש מספיק עד כמה.

כשאתה בודק את הכלבים הבוגרים, נסה לקבל דעה כללית על הטמפרמנט של הכלבים. זה יכול להיות קשה עבור אנשים שהם חדשים באילוף כלבים. זה נורמלי לנבוח על אנשים זרים. מה שאתה לא רוצה לראות זה כלבים שבורחים ממך כשאתה מגיע לכלביה. אתה גם לא רוצה לראות כלבים שמסתערים על הגדר באגרסיביות. כלבים שנוהמים, השיער שלהם סומר והם חושפים הרבה שיניים הם כלבים חלשים, שמפצים על החולשה על ידי תצוגת אגרסיביות. זה לא טוב.

 

[divide color="#"]

בחירת בית גידול וגור: תהליך הבחירה

[divide color="#"]

תהליך הבחירה מתחיל כשאתה נכנס ומסתכל על ההמלטה. אתה רוצה לראות את הגורים מסתערים על הגדר, אם אחד מהם מהסס ונשאר מאחור ומתנהג בבישנות – תפסול אותו.

אחרי גיל 9 שבועות הגורים כבר צריכים להיות מופרדים אחד מהשני. כלבים שנשארים יותר מדי זמן עם ההמלטה יהיו בעייתים לאילוף ובונדינג.

השורה התחתונה היא שאם אתה מבקר או מתקשר למגדל שיש לו הרבה גורים מעל 12 שבועות, יש בעיה איפשהוא. זה נורמלי להשאר עם גור אחד או שתיים ולראות אותם מתפתחים אבל זה משהו אחר אם זה חצי מההמלטה.

אם כל הגורים נראים דומה – זה סימן טוב. במיוחד אם אתה רוצה לגדל בעצמך אחר כך. אם הם מתנהגים דומה – זה סימן טוב. אנחנו רוצים גוש של גורים אחיד.

 

[divide color="#"]

בחירת בית גידול וגור: זכר או נקבה?

[divide color="#"]

התשובה לשאלה הזאת מן הסתם משתנה. הנה כמה דברים לקחת בחשבון:

1. נקבות הם קטנות יותר. הם קצת קלות יותר למחייה בתוך בית מאשר זכרים.

2. נקבות לעתים רחוקות נהיות דומיננטיות.

3. נקבות בדרך כלל הם קלות יותר לאילוף ושליטה על ידי מתחילים. הם בדרך כלל רוצות לרצות את הבעלים טיפה יותר. אז אם יש לך בן/בת זוג שלא כל כך בעניין של כלבים אולי זה רעיון טוב ללכת על נקבה.

4. נקבות מתייחמות פעמיים בשנה. זכרים לעומת זאת בעייתים כל השנה בזמן שהם מריחים כלבה מיוחמת.

5. כחוק כללי זכרים הם קשוחים יותר. ראיתי נקבות עושות שוצהונאד, אבל עבודת משטרה אמיתית כמו סיורים זה נדיר.

6. אם אתה רוצה לגדל בעצמך, כמובן תמיד תקנה נקבה ולא זכר. תמיד תוכל לקחת אותה לזכר ברמה גבוהה. לעומת זאת הסיכוי שזכר יצא ברמה גבוה להרבעה הם לא גבוהים.

7. אם אתה מחפש כלב שמירה בסיסי לבית, כלבה תעשה את העבודה  מצוין. כל זר יבהל למראה רועה גרמני נובח.

8. אם אתה מחפש כלב עבודה, קנה זכר.

9. אם אתה רוצה להתחרות בספורט כלבים, קנה זכר.

10. כעקרון כללי, זכרים צריכים תיקונים יותר חריפים.

 

[divide color="#"]

בחירת בית גידול וגור: מבחני גורים

[divide color="#"]

תמיד טוב לעשות את המבחנים לפני שהגורים אכלו או עשו פעילות גופנית.

זה מתחיל בהפרדת הזכרים והנקבות. אח"כ אני ארצה להכנס עם כדור קשור לחוט. אני ארצה לראות שלכל ההמלטה יש יצר ציד. אני ארצה לראות את הגורים רודפים אחרי הכדור או נושכים את השרוכים בנעל שלי.

אני גם אכלכל מגבת קטנה לראות אם הגורים ישחקו איתה נשיכות. אני רוצה לראות את עוצמת הנשיכה והאחיזה. אני גם רוצה לראות את הגור מרוכז בזמן הנשיכה. אם אני נוגע בגור בצד בזמן הנשיכה והוא עוזב, זה גור שהוא טיפה רגיש.  לפעמים זה מסיבות אחרות, רק מנסיון נוכל לדעת.

אח"כ אקח את הגורים אחד אחד, למקום אחר – חדש. ואני ארצה לראות איך הם מתנהגים לגירויים חדשים וסביבה חדשה. האם הם נבהלים בקלות או שהם לא מתרגשים. אח"כ אני אפיל קערת מתכת כשהגור לא מסתכל, לא אכפת לי אם הוא נבהל קצת אבל אני רוצה לראות שהוא חוזר לעצמו מהר ואו מתעלם או הולך לחקור את הקערה. גור שבורח לצד השני של החדר – הוא לא הבחירה.

יש עוד המון מבחנים שעליהם אפשר לקרוא במקומות אחרים
[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם