מה לעשות אם אני או הכלב שלי מותקף על ידי כלב?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]
המאמר הזה מחולק ל2 חלקים:

1. החלק הראשון מתעסק במה לדעתי (כמקצוען) לעשות במידה ואתה מותקף על ידי כלב.

2. החלק השני מתעסק במה בעל הכלב הממוצע צריך לעשות במידה והוא או הכלב שלו מותקף על ידי כלב זר.

 

 

[divide color="#"]

מה עלי לעשות?

[divide color="#"]

 

לאחרונה נשאלתי מה לעשות עלי לעשות במידה והותקפתי על ידי כלב. השאלה לא הייתה מה מישהו אחר צריך לעשות במידה והוא מותקף, אלה מה עלי לעשות. בהתחשב בכך ובעקבות המוות שקרה לאחרונה בסאן פרנסיסקו חשבתי שזה יהיה נכון לכתוב את המאמר.

הדבר הראשון שאנשים צריכים להבין הוא ש99.99% מהכלבים שתקפו והרגו בני אדם הם כלבים עם עצבים חלשים או כלבים דומיננטים בצורה קיצונית ללא אימון כלל. אלה לא כלבים מאומנים עם אופי יציב שהורגים אנשים. אבל בכל זאת, אני אגע ב2 סוגי הכלבים.

כשאני זוכר שהשאלה היא "מה עלי לעשות?".

אני אתחיל בלהגיד שלוקח רק כמה שניות כדי להעריך כלב כשהוא ניגש. אני יכול להגיד משפת הגוף של הכלב והעיניים אם זה כלב דרוך ועצבני.

עם כלבים דרוכים פשוט עמידה ממול לכלב ובקול רם ובגרון עמוק וקול נמוך ובצורה בטוח אגיד "לא!!!!" בדרך כלל יספיק כדי שהכלב יחזור בו מדרכו. העובדה היא שאלה לא כלבים חזקים שרוצים להלחם בבני אדם, אלה כלבים חלשים שמראים אגרסיביות, מכיוון שהם למדו שדרך אגרסיביות אנשים עוזבים אותם לנפשם. כלבים מהקטגוריה הזו שלא מסתובבים ועוזבים, יעמדו במקום ויתחילו לנבוח. אני הייתי ממשיך לנעוץ מבט מבט בכלבים האלה ונותן להם צעקה חזקה: "לא, לכו הביתה!!!!". לבסוף הם יתקפלו ויעזבו, וישחקו אותה קשוחים תוך כדי שהם עוזבים.

כלבים אלה הם הכלבים שהשיער שלהם סומר על הגב כשהם מתקרבים., הם עלולים (או שלא) לחשוף שיניים. שפת הגוף שלהם היא לא קדימה, הם יעמדו עם הרגליים שלהם לצדדים כאילו הם מאוד קרובים למצב של "הלחם או ברח" (מה שהם באמת). אם אני יכול לעצור את הכלבים האלה עם הקול שלי, אני יעצור ואתן להם קשר עין ישיר לשניה ואז אתן צעד מהיר קדימה – ואצעק בקול בטוח. הרוב רובם של הכלבים יכנסו למצב "ברח".

הכלבים העצבניים שלא ייכנסו ל"ברח" ינבחו וילכו במעגל בזמן שהם מנסים "להכנס" בך מאחורה. פשוט להסתובב ולעמוד מולם עם קשר עין ישיר הולך למנוע את זה. כלבים מעטים מאוד, מאוד, מאוד, מאוד הולכים לעשות את זה, לפחות לא לי בכל מקרה. כלבים מזהים חוזק ובטחון בשפת הגוף שלי, קשר העין והקול. הכלבים האלה שלא עוזבים לאחר דקה, אני יכול באיטיות (ואני מתכוון באיטיות) לסגת מהשטח שלהם. אשר, תלוי בכלב, יכול להיות מרחק רב. אני העדתי בבית משפט לפני כמה שנים נגד אשה בקנזס אשר הרוטווילרים שלה הרגו ילד בן 9. אלה הורשו לצעוד בשכונה. הם חשבו את השטח מסביב לשכונה שלהם כחלק מהבית שלהם. דרך אגב, האשה הזו עכשיו נמצאת בבית סוהר ל11 שנים. חבל שהיא לא תבלה שם יותר, מאחר והיא לא הראתה שום חרטה.

האדם הממוצע יכול לעשות את הדברים שאני הייתי עושה כאשר הוא עומד מול כלב עצבני. מה שלא כדא לעשות, זה להסתובב ולהתחיל לרוץ. לא משנה כמה אתה מפחד, אתה לא יכול לרוץ מהר יותר מכלב, וריצה רק תפעיל את היצר ציד אצל הכלב ויגביר את האפשרות של תקיפה ונשיכה.

הקבוצה השניה של הכלבים (אלה שיודעים איך להלחם עם בני אדם), הם סיטואציה אחרת. הדרך היחידה להתעסק עם הכלבים האלה היא לטפס על עץ או להלחם איתם.

כשהכלב מתקרב, הייתי מציע את היד כמטרה, יד שמאל. כלבים מאומנים כמעט כולם אמנו לנשוך את יד שמאל. הייתי עומד בעמדה מאוזנת דומה לאדם שמתאמן בקרטה. כשהכלב מתקרב, בדרך כלל בריצה, הייתי מחכה עד שהכלב היה בערך 3 מטרים רחוק ממני ומושיט את יד שמאל (ממול ולרוחב הגוף). התנועה הזו תפעיל אצלו את יצר הציד והוא יתמקד על היד. כשאני עושה את זה, אני אנסה לגרום לכלב לפספס את הנשיכה על ידי שאני אסתובב על צירי ואזיז את היד ממש בשניה אחרון כשהכלב כבר באוויר. זה לוקח קורדינציה ופוקוס אבל תתפלאו כמה אדם יכול להיות מפוקס ברגעים כאלה.

כשהכלב עף לידי אני אנסה לנטרל אותו על ידי בעיטה חזקה בצלעות או במפשעה. הסיכויים הם שזה לא יעבוד. רוב הכלבים יסתובבו ויחזרו אליך. בפעם השניה אין הרבה זמן לתכונונים. אני הצלחתי לגרום לכלב לפספס אותי 3 פעמים לפני שהוא נעצר על ידי הבעלים שלו. כשכלב לא מאומן מפספס 3 נשיכות הוא נהיה עצבני ודלוק. כשזה קורה אפשר לדחוף אותו למצב "ברח" בעזרת צעד אגרסיבי כלפיו.

אין לי מושג כמה פעמים ב20 שנים האחרונות ש"לחמתי" בכלב משטרה עם זממים באימונים, יותר משאני יכול לזכור. אני יכול להגיד שנסיון עושה את ההבדל.

מה שנהיה קשה הוא כשכלב לא מנוסה הולך לעבר הרגליים שלך. רוב כלבי המשטרה שנשכו הרבה אנשים ילמדו שנשיכות ברגליים הם הרבה יותר מוצלחות. הם למדו, דרך נסיון, שהחלק האחרון לזוז הוא הרגליים. רוב כלבי הזירה הצרפתיים יודעים את זה. אבל רוב כלבי הזירה הצרפתיים לא ינשכו אדם אם החיים שלהם תלויים בזה (מזכיר קצת את הממשלה הצרפתית). כלב של אחד החברים הכי טובים שלי שבר לפושע את הרגל כשהוא נכנס בו בריצת אמוק. הכלב הזה הבין שהרגל שנושאת משקל היא המטרה הטובה ביותר. היו לו יותר מ200 נשיכות בעבודה והרוב היו לרגליים.

אתה יכול לגרום לכלבים האלה לפספס אבל אתה חייב להיות זריז. כמה שהזדקנתי ככה נהייתי איטי. אז אני מנחש בנקודה הזו שאני אצטרך לפנות לתכנית "ב" (שהיא לא נעימה). בתכנית ב, אתה חייב לתת לכלב לנשוך אותך. אתה פשוט חייב לנשוך שפתיים ולספוג את הנשיכה. נשיכת השפתיים עוזרת, אבל שמעתי על פושע שהוריד לעצמו את השפה בנשיכה כשכלב תקף אותו כי הוא לא רצה לצרוח כדי שהשוטרים לא ימצאו אותו. הם מצאו אותו בכל זאת.

כמובן יש תמיד את האפשרות של לספוג את הנשיכה ברגל ואז לנסות לחנוק את הכלב – המפתח כאן הוא לא להפסיק לחנוק גם כשהכלב מתעלף. כשכלבים דומיננטים נחנקים בקרב הם מתעוררים וממשיכים בקרב. הכלבים האלה יתעוררו (בדרך כלל מהר מאוד) ואם אתה עדיין  שם הם יבואו אחריך. אז כשאתה חונק כלב כזה אתה צריך לסיים את העבודה.

אני יכול לראות הרבה אנשים מגלגלים עיניים בנקודה הזו ואומרים שאני גרוע ורע. אם זה גורם לכם להרגיש טוב יותר, אני אומר שיש כלבי משטרה שאף אדם לא יצליח להביס. אני לא יודע להגיד כמה אנשים קשוחים סתמו את הפה לאחר שהם חשבו שהם יוכלו להביס כלב תקיפה בידיים ריקות וסיימו כשהם צועקים כמו תינוקות.

סבתא שלי אמרה לי פעם נתון מעניין: "יש לך פי 20 יותר סיכוי להפגע על ידי ברק מאשר להיות מותקף על ידי כלב מאומן". סבתא תמיד הייתה טובה בסטטיסטיקה ושוקולד צ'יפס.

אני נשאל הרבה לגבי כלבים שעושים שוצהונד והאמת שרוב הכלבים שעושים שוצהונד לא יתקפו אדם ללא שרוול. כלבי ספורט צריכים שבועות של אימון נוסף כדי להפוך אותם לכלבי משטרה / תקיפה.

ספורט לכלבים זה מעולה לכלבים. זה עוזר להם לשחרר לחץ מהחיים (דומה לנו במשחק כדורגל). האימון גם מלמד אותם מתי הם יכולים ומתי לא לנשוך. עכשיו תמיד יש יוצאים מהכלל, כמו האשה ממקודם, שה-רוטווילר שלה היה מאומן שוצהונד.

 

[divide color="#"]

 

 

 

[divide color="#"]

מה לעשות אם הכלב שלך מותקף על ידי כלבים שוטטים?

[divide color="#"]

 

אני מקבל מיילים מבעלי כלבים שעושים הליכה עם הכלבים שלהם כשכלבים משוטטים באים משום מקום ותוקפים את הכלב שלהם. זה לא מקרה נדיר! כשזה קורה הבעלים צריך להיות אסרטיבי. לפעמים (לא תמיד) אם יש לך מזל, פשוט לקיחת צעד קדימה ולצעוק "לא" לכלב בקול בטוח יגרום לו לעזוב.

רוב הפעמים הכלב המשוטט יבוא או לתקוף או לעשות "פוזה" על הכלב שלך. אם הכלב שלך מוטרד מזה, המשוטט יתקוף כדי להראות דומיננטיות.

זה מתי שהבעלים צריך להיות מוכן. הוא או היא צריכים מקל הליכה מוכן או גז פלפל.

אני לא אתן לאף כלב לפוגע בכלב שלי. כ-מנהיג הלהקה הכלב שלך מצפה ממך להגן עליו.

 

[divide color="#"]

לאחר התקיפה

[divide color="#"]

 

עכשיו הזמן להכנס לשלב המניעה מתקיפות. הדבר הראשון זה לדבר עם הבעלים של הכלב המשוטט ובכנות להסביר את הבעיה.

אבל אם הבעלים הוא בעייתי – אתה יכול לפנות לרשויות.

 

אולי יעניין אותך גם הכתבה הבאה:

10 גזעי כלבים המסוכנים ביותר

מניעת נשיכות כלבים אצל ילדים

 

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם