סירוס כלב – כדאי או לא כדאי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]
אני מקבל הרבה מיילים עם שאלות בנושא האם כדאי לסרס את הכלב שלי. סירוס בעלי חיים היא הכנסה כספית רבה עבור ווטרינרים רבים, זה מדוע לא הרבה ווטרינרים יציעו לך לא לסרס. העובדה היא שאלא אם כן הכלב שלך הוא "מונורכיד" (בעל אשך אחד בלבד) לא כדאי לסרס את הכלב (זכר או נקבה).

פעם הייתי טוען שסירוס היה פותר בעיות אגרסיביות או דומיננטיות אם הסירוס נעשה לפני גיל שנה. מאז למדתי שאני טועה לגמרי.

מחקר: סירוס כלבים מתחת לגיל שנה בעל השלכות מזיקות:

סיכום המחקר:

 

[highlight bgcolor="#DDFF99" txtcolor="#000"]החוקרים בדקו את העבר של זכרים ונקבות גולדן רטריברים, בין גילאים 1-8 שנים, שנבדקו במרפאה הווטרינרית באוניברסיטה עבור בעיות מפרקים ושלושה סוגי סרטן. הכלבים סווגו כלא מסורסים – מסורסים לפני גיל שנה – ומסורסים לאחר גיל שנה. בעיות מפרקים וסרטן היו בעלי עניין מיוחד מאשר וסירוס מסיר את האשכים של הכלב והשחלות של הנקבה, מה שפוגע ביצור הורמונים מסוימים שמשחקים תפקיד מפתח בתהליכי הגדילה וסגירה של לוחיות גדילה, ובקרה של מעגל הביוץ של הנקבה. המחקר גילה, שלכל 5 המחלות שנבדקו, שעורי המחלות היו גבוהים בצורה משמעותית גם בזכרים וגם בנקבות שעברו את התהליך מוקדם יחסית לכלבים ללא או תהליך מאוחר. במיוחד, סירוס מוקדם נקשר לעליה בשעור דיספלסיה של האגן וקרעים ברצועות המפרקים[/highlight]

איזה כלבים צריכים לעבור סירוס?

הייתי מאמין שסירוס היה מונע בעיות פרוסטטה אצל כלבים מבוגרים. מחקרים הראו שאני טועה גם פה.

כלבי עבודה שהם בעלי אשך אחד בלבד צריכים לעבור סירוס אבל לא לפני שיגיעו לגיל שנתיים. אם הם לא עוברים סירוס הם מסתכנים בהתפתחות סרטן בערך בגיל 5. סירוס לפני גיל שנתיים ישיפיע על היצר של הכלב ויכולת העבודה שלו, לאחר גיל שנתיים לא תהיה השפעה.

 

ד"ר בקר: האמת על סירוס ועיקור

ד"ר קרן בקר, אקטיביסטית ווטרינרית בגישה הוליסטית אינטגרטיבית, משוחחת על כך בוידאו הבא (לצערינו הוידאו בשפה האנגלית בלבד)

 

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם