צילומי אגן – החשיבות של מיקום נכון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]
אני רוצה להודות לד"ר ג'יין בראקן שעזרה לי עם הכלבים שלי ונתנה רשות להשתמש בצילומים מהקליניקה שלה

המטרה של המאמר הזה היא ללמד את בעל הכלב הממוצע איך לקבוע צילומי אגן נעשו כראוי על הכלב שלהם. המאמר יציג מיקום נכון ומיקום שגוי לצילומי אגן. הוא יראה 2 צילומים שונים שנעשו על אותו כלב באותו יום, אחד במיקום נכון והשני במיקום שגוי. אפשר לראות שבמיקום שגוי, האגן של כלב יכול להיראות גרוע מאשר הוא באמת. ניתן גם לראות שלא משנה מה תעשה מבחינת המיקום לעולם לא תוכל לגרום לאגן לא תקין להיראות תקין.

התמונה הבאה היא של צילומי אגן (ממוקמים טוב) שנעשו על רועה גרמני בן 10 חודשים מהכלביה שלי. בזמן שהכלב מעט מוטה על מיטת הצילום, המיקום לאגן הוא די טוב. התמונה מראה כמה נקודות שלפיהם ניתן לקבוע עם המיקום בצילום היה תקין או לא.

צילומי אגן כלבים
צילומי אגן כלבים

מכיוון שהמאמר מוכוון לציבור הרחב, אני לא אנסה להסביר במונחים רפואיים במאמר הזה.

הדבר הראשון לבחון בצילום הוא האם הרגליים יורדות ישירות למטה מהאגן עם "פיקות" הברכיים מרובעות ודומות אית לשניה. אנחנו לא רוצים לראות רגל אחת ישרה והשנייה בזווית.

בתמונה למעלה יש 3 חיצים צבועים (ירוק, צהוב ואדום).

החץ הירוק מצביע על העצם ש"תושבות האגן" בנויות עליה. העצמות האלה נראה כמעט כמו כנפיים. שימו לב שרואים יותר מהכנף הימנית מאשר הכנף השמאלית. כשהמיקום הוא מושלם ב100%, 2 הכנפיים יראו אותו דבר.

החץ הצהוב מצביע על החללים שבין העצמות. כשהגוף ממוקם כראוי 2 החללים שמשמאל הם בדיוק באותה צורה וגודל כמו החללים מימין. המיקום אצל הכלב הזה הוא טוב, אבל לא 100% מושלם. לכן החללים בצד ימין מעט שונים מצד שמאל. זה מובחן ביותר בחלל הנמוך הימני שהוא קטן יותר מהמקביל אליו משמאל.

החץ האדום מצביע על הדברים הראשונים שאני אבחן בצילום אגן. הוא מצביע על הכמות של עצמות האגן שמכוסות על ידי עצמות הרגל בצילום. אם נביט על האגן, נראה שעם רגליים מתוחות לגמרי ישר למטה, הרגליים מכסות את הקצוות של עצמות האגן. אפשר לראות את החפיפה דרך העצם. התמונה למעלה מראה כמות שווה ש חפיפה ב2 הצדדים של האגן.

התמונה הבאה מראה חפיפה הרבה פחות שווה. זה מיקום לא תקין ב-צילומי אגן.

צילומי אגן מיקום שגוי
צילומי אגן מיקום שגוי

 

התמונה הזו מציגה את אותו הכלב רק שהצילום הוא שונה מהצילום הראשון. בצילום השני המיקום הוא שגוי. שים לב להבדל בחפיפה כאמור. אפשר לראות שהתוצאה היא שהירך נמשכת החוצה מתוך תושבת האגן (החץ האדום), עקב המיקום השגוי.

 

צילומי אגן השוואה
צילומי אגן השוואה

 

התמונה הזו מראה את התוצאות של מיקום שגוי. התמונה מראה את אותו מפרק ירך אצל אותו כלב באותו יום רק בצילום שונה. הירך בעיגול האדום יושב הרבה יותר עמוק בתושבת מאשר הירך בצהוב (אשר צולם במקום שגוי).

חלק מהאנשים שואלים איך ההבדל הוא כל כך דרמטי. ההרגשה שלי היא שמאחר ואלא כלבים צעירים, המפרקים שלהם משוחררים וגמישים יותר.

החשיבות של המיקום הרבה פעמים מוזנחת בצילומים של ווטרינרים. יש כמה סיבות לכך:

1. חוסר ניסיון בצילומי אגן

2. עניין כספי. לצלם עוד פעם עולה כסף.

3. עד הזמן שמתקבל הצילום, ומבינים שהוא לא טוב, הכלב עזב את המרפאה או התעורר מהרדמה.

 

לפי דעתי, אף אחד מהסיבות האלה לא טובה. כדי לקבל צילומים טובים צריך ווטרינר טוב. אני מכיר כמה ווטרינרים מקומיים מעולים, במידה והצילום יצא לא טוב, מיידת מצלמים שוב על חשבונם. רק לאחרונה קיבלו דיווחים של הOFA (ארגון האורטופדיה לבעלי חיים) שמחזיר בחזרה צילומים לא טובים של ווטינרים עקב מיקום שגוי. כשזה יתחיל לקרות על בסיס קבוע, נתחיל לראות צילומים הרבה יותר טובים של כלבים.

במהלך השנים יצא לי לראות כמה צילומים פשוט נוראיים.

יש כמה ניתוחים שמבצעים בימינו כדי לתקן ירך בעייתי כדי לתת לכלב חיים נורמלים. הצילום הבא הוא דוגמה לאיך הירך יכול להיראות לאחר הניתוח. ניתוח כזה צריך להיעשות בגיל צעיר.

 

צילומי אגן ניתוח
צילומי אגן ניתוח

 

זו תמונה של זוג ירכיים מאוד לא תקינים. זו שאלה בכלל אם ניתוח יכול לתקן את המצב הזה. אלה ירכיים של רועה גרמני בן 8 חודשים שהגיע מהרבעה שכונתית לא מסודרת. כלב עם ירכיים כאלה צריך להרדים. הוא עומד בפני חיים של כאב.

ירכיים לא תקינות
ירכיים לא תקינות

 

אלה תמונות צילומי אגן של אותו כלב .(בורדר קולי). התמונה הראשונה צולמה בגיל 8 חודשים. התמונה התחתונה צולמה בגיל 4 שנים. זה יכול לתת לכם רעיון על איך נראים ירכיים לא טובות לאחר זמן. שימו לב להתעבות של צוואר מהפרק. כדור המפרק גם מראה סימנים של דלקת. הכלב חי בבית היכן שהפעילות הגופנית שלו מבוקרת. בזמן כאבים הוא מקבל תרופות הרגעה.

 

ירך לא טובה 8 חודש
ירך לא טובה 8 חודש
ירך לא טובה גיל 4 שנים
ירך לא טובה גיל 4 שנים

 

העצה שלי לכולם היא לא להסכים לקבל צילום עם מיקום לא טוב מכל סוג. תדבר על כך עם הווטרינר לפני. תראה לו את המאמר אם יש לו שאלות. אני אישית לא הייתי משלם על צילום לא טוב.

לאחרונה היה לי מקרה דומה על כלב צעיר שצילמתי בגיל 6 חודשים. התמונה לא נראתה כל כך טוב אבל שאר ההמלטה הייתה בסדר. אז עשיתי צילום מחדש בגיל 9 חודשים והצילום נראה אחרת לגמרי. הכלב מקבל אישור אגן מהOFA אם זה ישאר כך.

אני גם אמליץ על שחיה לכלב כדי לבנות מסת שריר אם יש שאלה על תקינות הירכיים. כמה שהכלב שוחה יותר כך הסיכוי לצילום אגן תקין יהיה גבוה יותר.

 

מיקום אגן תקין מול מיקום אגן לא תקין

הצילומים האלה נלקחו מאותו הכלב בהפרש של כמה ימים.

צילום תקין
צילום תקין
צילום לא תקין
צילום לא תקין

 

אמנם לכלב הזה אין אגן מושלם, אם תסתכל על התמונה השניה האגן נראה הרבה יותר גרוע ממה שהוא באמת. זה אושר על ידי בעל הכלב הזה שלקח את המאמר הזה בחזרה לווטרינר וביקש לבצע צילום חוזר עם מיקום נכון.

 

מה אפשר לעשות כדי למנוע בעיות אגן

עם שנאמר כל זאת – אם אתה קורא את המאמר אתה בטח שואל את עצמך מה אתה יכול לעשות כדי להבטיח את הבריאות של הכלב שלי? מועדון הרועה הגרמני הגרמני הוכיח שגנטיקה אחראית רק ל25% מאגן לא תקין אצל כלבים. זה אומר ש70-75% מהאגנים הלא תקינים הם תוצאה של סביבה.

יש דברים שעוזרים:

1. שמור על הכלב שלך רזה – כשאני אומר את זה אני מתכוון שיש הבחנה ברורה בין הצלעות, אני לא יכול להדגיש מספיק את החשיבות של כך. כמה שהכלב סוחב יותר משקל כך יש יותר עומס על האגן. זה חשוב במיוחד אצל כלבים שגודלים (בין 8 שבועות ל18 חודשים).

2. אל תאמן את הגור/כלב צעיר שלך יתר על המידה. אל תקח גור לריצה!!! לא עד שהוא לפחות בגיל שנה. אימון יתר זו הדרך הבטוחה להרוס את את הירכיים.

3. תאכיל דיאטה טבעית. אם אתה לא רוצה להאכיל באוכל רגיל של בני אדם, לפחות אוכל מסחרי שהוא כמה שיותר טבעי.

אנחנו מלחיצים את הנקודה הזו ללקוחות שלנו וזה עשה שינוי ענק אצלהם.

4. אם יש לך שאלה לגבי תקינות האגן אצל הכלב – תן לו לשחות!! קח אותו כל יום לפחות 3-4 חודשים לפני ביצוע צילום אגן. שחיה זה התרגיל הטוב ביותר שהכלב שלך יכול לעשות. זה הרבה יותר טוב מריצה.

העובדה היא שאתה יכול לעשות את כל הדברים הנ"ל ועדיין לקבל אגן לא טוב. זה הדבר העצוב. הרבעת מעל 350 המלטות במהלך 30 שנה, הכלבים שהרבעתי היו בעלי אגן תקין 6-10 דורות אחרונה והיו מדי פעם מקבלים אגן לא טוב. הייתי אומר שהסיכוי לקבל אגן לא טוב אצלינו בכלביה הוא הרבה יותר נמוך מאשר אצל אנשים שלא עוקבים אחרי הפרוטוקול הנ"ל.
[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם