לימודי טיפול בעזרת כלבים

בשנים האחרונות, נוכח התהליכים הרבים המומרצים להצלחה בנוכחות כלב וכלבן טיפולי, הענף תופס תנופה ומתהווה כדיסציפלינה העומדת בפני עצמה ומקבלת יותר ביקוש, לגיטימציה, משאבים והכרות מדעיות מחקריות.

למה קורס אילוף כלבים?

תפיסת העולם של המסלול במסגרת קורס אילוף כלבים הינה, כי לכלבים ישנן יכולות להתחבר לבני אנשים בחייהם השגרתיים כמו גם במצבי מצוקה וסיכון שונים. עוד על טיפול באמצעות כלבים.

 
קשריו של האדם עם הכלב מאפשר קידום מיומנויות מוטוריות, מפתח אמפטיה ותקשורת בין אישית, מחזק ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.
הדיאדה אדם – כלב אף מפחית תוקפנות ואלימות. המסלול מכשיר אנשי מקצוע ללוות אנשים (מבוגרים וילדים כאחד) בתהליכי שיקום פיזיים ורגשיים, מתוך התמחות והכרות מעמיקה עם עולם הכלבים מחד ועולמם של האנשים הזקוקים לשילוב זה מאידך. בסוף המסלול יוכלו המשתתפים להשתלב בעמותות, פנימיות ומוסדות חינוכיים. את כל הדברים הנ"ל אנו מלמדים במסגרת קורס אילוף כלבים שלנו.
  

עמותת "כלבים בשירות אנשים" הינה חלוצה ופורצת דרך בתחום, עם 20 שנות נסיון מעשי,  כמו כן המוסד הלימודי היחידי שעוסק באילוף וטיפול בעזרת כלבים באופן שוטף ומקצועי בעשרות מוקדים ברחבי הארץ. בעמותה עובדים כ 15 מטפלים וכ-40 כלבי טיפול. 

את הסטאז' הטיפולי עושים בעמותה וניתן לבחור מבין מגוון המסגרות הטיפוליות (אוטיזם, בעיות רגשיות, נוער בסיכון, הפרעות קשב וריכוז ועוד). 

 

להרשמה לקורס לחץ כאן 

 

*מובטחת עבודה עם קבלת התעודה!

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם מידע נוסף

 

השם שלך

טלפון

עיר מגורים

נושא

מייל (לא חובה)

צוות ההוראה

ולאד דמרצב

vlad

מרצה ומדריך מעשי

דוקטורנט לזואולוגיה, B.S.c בביולוגיה, M.S.c במדעי הצמח. קורס הדרכה מטפלים בבע"ח, קורס מאלפי כלבים.

פול אלמקייס 

פול

מנכ"ל העמותה

בכירי וותיקי המאלפים בארץ. הוגה שיטת הטיפול Dog-Time

ד"ר לארי ג'נסטיל

8841

מרצה

פסיכולוג מומחה בעל שם עולמי – עובד 25 שנה במחלקת ילדים במרכז רפואי שערי צדק ומייסד הוסטל לשיקום בירושלים

.

חמוטל גולן

מרצה

B.A בתקשורת, תעודת הוראה באמנות ככלי חינוכי. מנחת קבוצות, בעלת ניסיון רב בעבודה עם
ילדים ונוער בסיכון.
מבכירי ומייסדי העמותה.

הילה אוחיון

מרצה

יועצת זוגית ומשפחתית מנחת הורים ומגשרת. מתמחה בהנחיית הורים לילדים בעלי צרכים
מיוחדים ולילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. מאמנת בני נוער וילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

מאור שטיינמץ

מאור שטיינמץ

מרצה ומדריך מעשי

מאלף כלבים בשיטה המבוססת על חיזוקים חיוביים וללא כפייה.
יוצא יחידת עוקץ, מדריך אג'יליטי, פריזבי ורכבות כלבים. מרצה לתחום האילוף ההומני והספורט הכלבני.

מידע נוסף

בשנים האחרונות, נוכח התהליכים הרבים המומרצים להצלחה בנוכחות כלב וכלבן טיפולי, הענף תופס תנופה ומתהווה כדיסציפלינה העומדת בפני עצמה ומקבלת יותר ביקוש, לגיטימציה, משאבים והכרות מדעיות מחקריות.
תפיסת העולם של המסלול הינה, כי לכלבים ישנן יכולות להתחבר לבני אנשים בחייהם השגרתיים כמו גם במצבי מצוקה וסיכון שונים.
קשריו של האדם עם הכלב מאפשר קידום מיומנויות מוטוריות, מפתח אמפטיה ותקשורת בין אישית, מחזק ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות. הדיאדה אדם- כלב אף מפחית תוקפנות ואלימות.
המסלול מכשיר אנשי מקצוע ללוות אנשים (מבוגרים וילדים כאחד) בתהליכי שיקום פיזיים ורגשיים, מתוך התמחות והכרות מעמיקה עם עולם הכלבים מחד ועולמם של האנשים הזקוקים לשילוב זה מאידך.

כלב הוא ללא ספק חברו הטוב ביותר של האדם ואת תרומתו אפשר לראות ברבדים רבים כל כך. בין אם בפן הטיפולי, בין אם בפן התפעולי ובין אם באופן שבו מגייס הכלב את כישוריו על מנת לסייע לבעליו- מערכת היחסים בין האדם לכלבו היא ללא ספק מיוחדת במינה.

בין הנושאים הנלמדים מצויים הנושאים הבאים:
פיתוח מיומנויות מוטורי
פסיכולוגיית הלמידה
גנטיקה וגורמים סביבתיים
שלבי התפתחות הכלב
בריאות הכלב
הלימודים הללו הם לימודים מעניינים, גמישים ובעיקר מספקים כך שבפרק זמן של כ- שנה שבמהלכו תגיעו אחת לשבוע לבית עזרא לחמש שעות ותוכלו ללמוד ולעבוד עם כלבים ובעלי חיים שונים

1. הכשרה מקצועית לכלבנים
2. יצירת זהות מקצועית דרך פיתוח גישה אישית וחשיבה הומניסטית.
3. הקניית מיומנות מקצועית רחבה בעבודה עם כלבים.
4. הקניית ידע עיוני והתנסות מעשית בתהליכי התערבות עם בקבוצות בשילוב כלבים

  .
 •  כמו כן לעודד את התלמידים להמשיך ולחקור את מקומו של הכלב בבריאות האדם בפרט ובחייו בכלל.
 • להעמיק את ידע הסטודנטים בצורה בה משרת הכלב את האדם, בעבר ובהווה.
 • לעזור לפתח את תוכניות לימודי קורס טיפול בעזרת כלבים והגדלת המחקרים בתחום.
 • ללמד את הסטודנטים לתקשר בצורה יעילה ובעלי מסרים קצרים ומדויקים ע"מ לתקשר בצורה הטובה ביותר עם הכלב ובעלי הצרכים המיוחדים איתם יעבדו במידה ויבחרו במסלול עבודה זה.
 • להבטיח את ההבנה כי הכלבים הם נכס סיוע לאוכלוסיות מיוחדות.
 • העמקת הידע בשלבי התפתחותהכלב, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פיזיולוגיה, בריאות ועוד'.
 • נכונות לשאלה, לחקור, להרחיב אתהחשיבה נוכחית;
 • ללמד את הסטודנט לנצל את מחקרי הקהילה המדעית אודות הטיפול בעזרת כלבים למטרותיהם.
 • לחשוף את הסטודנט למוגבלויותשונות וצורכיהם אשר יכולים להיות מסופקים ע"י הכלב.

זכאות לתעודה:

לעומדים בדרישות הפדגוגיות, במטלות הלימודיות ובפרקטיקום על פי התקנון הלימודים, תוענק תעודה מטעם המרכז ללימודי חוץ, המכללה האקדמית ספיר

מתכונת לימוד:

תכנית שנה בהיקף 270 שעות לימוד + 120 שעות פרקטיקום

עיוני – יתקיים במכללת ספיר

מעשי- יתקיים בחווה בבית עזרא בעמותת "כלבים בשירות אנשים"

מקום הלימוד:

 • קמפוס המרכז ללימודי חוץ "ספיר"
 • עמותת "כלבים בשירות אנשים" מושב בית עזרא
 • פרטיקום – בארגונים ומוסדות מגוונים (בהתאם לתכנית הלימודים)

ריכוז אקדמי:

ד"ר לארי ג'נסטיל – פסיכולוג שיקומי מומחה בעל שם עולמי – עובד 25 שנה במחלקת ילדים במרכז הרפואי "שערי צדק" ומייסד הוסטל לשיקום בירושלים..

.אם אתם רוצים ללמוד את מה שיספק אתכם, יעשיר אתכם ויעניק לכם את חוויית הלימודים המושלמת הגעתם למקום הנכון. אנחנו מזמינים אתכם להכנס לעולם הנפלא שבו נפגשים אהבה, טיפול, עזרה וצמיחה. מקצוע שהוא דרך חיים, וגם רווחי.
קורס אילוף הינו קורס עשיר בתוכן אשר נחלק לתתי התמחויות ומאפשר לך לעסוק לפרנסתך ולנפש שלך עם בעלי חיים במסגרות שונות.
לימודי אילוף כלבים כוללים לימודים עיוניים לצד לימודים מעשיים, מה שמאפשר למקסם את תהליך ההכשרה. במסגרת קורס האילוף ילמדו נושאים כמו עבודה על בעיות התנהגות, אילוף כלבים לעבודת אג'יליטי, אילוף למטרות גישוש, מבוא לוטרינריה, פסיכולוגיה של הכלב ועוד מגוון רחב של נושאים רלוונטיים.
במסגרת קורס אילוף תזכו להנות גם מלימודים מעשיים במסגרתם תהיה עבודת שטח עם כלבים ולא רק לימודים תיאורתיים – עיוניים. הלימודים המעשיים יעשו בעזרתם של כלבי המקום כך שהתלמידים אינם מתבקשים לאמץ או לרכוש כלבים למטרות קורס אילוף.
קורס אילוף נמשך על פני שלוש מאות שעות לימוד כאשר לאלה מצטרפות עוד מאה ועשרים שעות התמחות שבמסגרתן מתמחה הסטודנט בתחומים הספציפיים שמעניינים אותו.
לרשותו של הסטודנט עומדים מגוון רב של מקומות להתמחות בהם, כאשר אלה מורכבים מכל סוגי האוכלוסיות אשר נתמכות ונעזרות בשירותיהם של "כלבים בשרות אנשים"
קורס אילוף כלבים מיועד לאנשים שמעוניינים לעשות משהו בעל ערך ומשמעות.
הוא מיועד לאנשים שאוהבים בעלי חיים, אבל למעלה מכך הוא מיועד לאנשים אשר אוהבים אנשים.
קורס אילוף כלבים יעניק לכם כלים לעבוד עם כלבים תוך כיבוש היעדים אותם הצבתם, בין אם מדובר על אילוף, הכנה לתחרות, עבודה עם ילדים, עבודה עם עיוורים, גישוש או כל מטרה אחרת.
קורס אילוף כלבים בכב"א הוא קורס ייחודי ומרתק והוא ללא ספק יספק לכם חוויה יחודית ויחידה במינה.
מטרת לימודי אילוף הכלבים היא לחשוף את הסטודנט לכל הכלים שעומדים לרשותו לטובת עבודה עם הכלב ולכן כוללים הלימודים כמה גישות אילוף וחשיפה לשיטות ותאוריות שונות. בהמשך, עם הכניסה לשוק העבודה, יבחר הסטודנט בכלים הנוחים לו והמתאימים ביותר לכלב איתו הוא יעבוד.
מקצוע אילוף הכלבים הוא מקצוע מעשיר ומספק. עבודתו של מאלף הכלבים מסייעת לאוכלוסיות שונות בין במישרין ובין אם בעקיפין. טיפול בבעלי חיים וטיפול בכלבים בפרט כבר מזמן הוכח כיעיל בעבודה עם קשישים וילדים, אנשים עם ליקויי למידה וילדים במסגרות של חינוך מיוחד. עבודה עם בעלי חיים מועילה מאוד לטיפול במצבי טראומה ומסייעת גם בתהליכי התפתחות שונים לאורך כל שנות הצמיחה שלנו.
העבודה כמאלף כלבים מאפשרת לך לעסוק בעשייה משמעותית שיכולה לעזור, לתרום ולסייע לחברה שלנו.
קורס אילוף כלבים הוא קורס משולב אשר כולל בתוכו לימודים עיוניים לימודים מעשיים. למעשה, בצורה זו ניתן להגיע למימוש מקסימלי של ההכשרה במסגרת לימודי אילוף כלבים. פסיכולוגיה של הכלב יהיה רק חלק אחד מכלל תכני הלימוד שיכללו בין היתר גם תכנים כמו סוגי תקשורת, אופן ההתקשרות, עבודה עם עזרים, עבודה על בעיות התנהגות, אילוף כלבים לעבודת אג'יליטי, אילוף למטרות גישוש, מבוא לוטרינריה ועוד מגוון רחב של נושאים רלוונטיים. החלק המעשי יוקדש לעבודה עם הכלב בשטח, מה שאומר שיוקדש זמן לתרגול עם הכלב, ספורט, עבודה שיטתית על תרגילים מסויימים והכשרה מעשית של הכלב.
החלק המעשי יוקדש לעבודה עם הכלב בשטח, מה שאומר שיוקדש זמן לתרגול עם הכלב, ספורט, עבודה שיטתית על תרגילים מסויימים והכשרה מעשית של הכלב.
בסיום הלימודים הסטודנט יצטרך לעבור התמחות במסגרתה הוא יעבוד במשך מאה ועשרים שעות עם אוכלוסיות שונות לבחירתו.
קורס טיפול בעזרת כלבים (כולל אילוף בסיסי)

שיטת הטיפול בעזרת כלבים כרוכה באינטראקציה חברתית ויתרונותיו הרבים הידועים עד כה מנוצלים בכל הגילאים ובמקומות שונים – בבתי חולים, בתי אבות, מרכזי שיקום, מתקני בריאות ונפש, מרכזי טיפול בקשישים, פנימיות, בתי ספר לילדים עם צרכים מיוחדים ועוד'.
מחקרים מראים כי השהייה בסביבת כלבים, המשחק והטיפול בהם, מקטין את הלחץ הנפשי בו שרוי המטופל, מגביר את הפעילות גופנית שמבצע המטופל, מקל על הדיכאון והחרדה, מרגיע ומעודד מטופלים. קבוצת האנשים המטופלים בשיטה זו כוללת חולי ההוספיס ובני משפחותיהם, תלמידי חינוך מיוחד, ילדים אוטיסטים, ילדים עם בעיות התנהגות, אסירים, בני נוער ומבוגרים עם בעיות התמכרות לסמים, קשישים, חולים שיקומיים וקבוצות נוספות. טיפול בעזרת כלבים עוזר במיוחד לילדים צעירים, לילדים אוטיסטים שאינם מסוגלים לדבר, ילדים אשר אינם בוטחים במבוגרים סביבם וילדים בעלי בעיות קשב וריכוז.
יתרונות הטיפול בעזרת כלבים
קורס טיפול בעזרת כלבים
ילד אשר לומד כיצד לתת פקודות לכלב ומרגיש טוב כאשר הכלב מבצע את שביקש ממנו, לומד במקביל להעריך את התנהגותו והשפעתה על הסובבים אותו. בנוסף, כלבים מסיחים את דעתו של אדם מהבעיות והאירועים המלחיצים אותו במהלך היום יום, לדוגמא – בדיקות בבית הספר, בתי חולים, אירועים וביקורים משפחתיים ועוד'. עבודה עם כלב מגבירה את רמת הפעילות של מטופל, אנשים עם מגבלות פיסיות יגלו כי גופם נירגע תחת מגעו של הכלב.
במאמר שפורסם בעיתון Salt Lake Tribune מתארת מורה לחינוך מיוחד כיצד הטיפול באמצעות כלבים מועיל לתלמידיה: "אני אוהבת את עצם קיומם של כלבי התרפיה במסגרת הפעילות שלנו וכאשר הם מגיעים עם מדריכיהם. לפעמים הילדים לא מגיבים לפעילויות השונות שאנו עושים עימם אבל הם תמיד מגיבים היטב לכלבים. זה ממש קשה להניע חלק מהם לעשות משהו כמו זחילה או לפתוח את ידיהם. אבל הם יעשו את זה ביחד עם הכלבים בשמחה".
שיטת הטיפול בעזרת כלבים הופכת לפופולארית יותר ויותר עם הרחבת המחקרים התומכים בהיותה אחת השיטות היעילות ביותר לטיפול באוכלוסיות מיוחדות
הילדים נהנים לא רק מפרוותם הרכה של הכלבים אלא גם מעובדת היותו ייצור חי בעל נשימה מרגיעה ומעודדת. אהבת הילדים לכלבים גדולה דיה כדי לגרום להם לעשות דברים שכל טיפול אחר לא הצליח להניע אותם לבצע.
טיפול בעזרת כלבים נמצא כיעיל במיוחד גם אצל ילדים הסובלים מבעיות רגשיות והתנהגותיות. כלב יכול לעודד את ילד מדוכא, להרגיע נער היפראקטיבי, לעזור לנוער עם הפרעת קשב וריכוז להתרכז ולהביא נחמה לילדים שהחלימו משימוש בסמים. הילדים חייבים ללמוד איך לטפל בכלב בעדינות ובטוב לב, וברגע שהם לומדים זאת דרך זו מושלכת גם על התנהגותם כלפי עצמם והסובבים אותם.
האינטראקציה של הילד עם הכלב מספקת גם תובנות חשובות למדריכי הילד, לא רק באופן בו הוא מגיב לכלב אלא גם לאופן בו הוא מגיב לאנשים אחרים בעת העבודה בקבוצות או ביצוע משימות עם הכלב אשר דורשות אינטרקציה עם כלבים נוספים ו"בעליהם".
היחסים הנוצרים בין הילד לכלב מאפשרים למטפלים להבין בצורה טובה יותר את רגשותיו של המטופל. ילדים רבים מהססים לעיתים קרובות לטפל על רגשותיהם אך ישמחו לדבר על רגשות הכלב ו"בעליו".

אליאור קמר
מתן קמר

"כל החיים אהבתי וגידלתי כלבים , לאחר השיחרור הלכתי ועשיתי קורס אילוף כלבים במקביל שמעתי על הכלבנות הטיפולית ומאוד התחברתי!

לאחר כשנה פנו אליי ממכללת ספיר לעניין אותי בתחום.

עשיתי את הקורס מטעם עמותת כב"א ! אני חייב להגיד שהקורס שינה אותי מאוד, נרשמתי עם אחי הקטן שהיום עוסק בזה בשמשרה מלאה, ושנינו השתננו מקצה לקצה.. הפעילויות והעבודה עם הכלבים בשילוב עם הילדים נותנות תחושת סיפוק אדירה! עד היום הילדים שהייתי איתם בתקופת הסטאז' מזהים אותי ונרגשים לראות אותי.

חוויתי חוויה מדהימה! הכרתי דברים שלא ידעתי שקיימים לפני… תודה על תקופה מדהימה!"

אליאור קמר

היום שנה אחרי הקורס אני יכול להבחין במתנה שקיבלתי!
אני אוהב כלבים מאוד , באתי לקורס מתוך ההאהבה לכלב האישי שלי וזרמתי…
המתנה שקיבלתי היא העבודה שיש לי כרגע במשרה מלאה בעמותת כלבים בשירות אנשים!
תקופה ארוכה אחרי הצבא עברתי בין עבודות ולא ממש ידעתי מה ברצוני לעשות. היום כשאני מתחיל את היום בהעמסת כלבים לרכבי , פגישת שומר בית הספר והעברת פעילויות המעצימות אוכלוסיות באמצעות כלבים אני מבין שהגעתי למקום הנכון!
אני עובד קשה אבל מבסוט עד השמיים!!
תודה לכב"א
אנחנו אוהבים אותכם!!!

מתן קמר

 • 4.8/5
 • 62 ratings
62 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
4.8%0%0%0%95.2%