הדעיכה של הרועה הגרמני כ-כלב עבודה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]
העבודה הכלבנית היום נוגעת לאזורים עירוניים ופראיים כאשר העבודה העיקרית של הצוות הכלבני היא חילוץ והצלה. לחילופין, הצוות יכול להיות צוות ייחודי לעבודה בתוך ערים מסחריות גדולות היכן שחשודים חמושים יכולים לברוח ולהמלט. הרוב של צוותי הכלבנים שקיימים היום נופלים בין הקטגוריות הללו. בנוסף יש צוותים מיוחדים שהאחריות היחידה שלהם יכולה להיות זיהוי סחורות מוברחות או חומרי נפץ. יש להסתכל על מגוון רחב של התנהגויות בזמן שהציפיות מ-כלב עבודה מודרני עולות – הדבר דורש בעל חיים ייחודי. האם הרועה גרמני של היום עומד באתגר?

בבחירת כלבים לעבודה זה נפוץ שמסתכלים על הגזע של כלב עבודה בהתאמה לתפקיד שלו. בחיפוש אחר כלבים מתאימים, כלבנים פונים יותר ויותר למדינות אירופאיות עבור גזעים כמו המלינואה (רועה בלגי) או סוגים של רועה הולנדי שאפשר למצוא בהולנד, בלגיה ובתדירות גוברת גם בגרמניה. בגרמניה מספר הרועים גרמנים שעובדים בצוותי משטרה הולך ופוחת במספרים עצומים. לפחות פחות מחצי מהכלבי עבודה הם רועה גרמני. הקהילה הבינלאומית הולכת ופונה לגזעים אחרים שיקחו את התפקיד. בארה"ב וגרמניה הרועה הגרמני הרבה פעמים כבר נחשב כלב עבודה פחות טוב מאלטרנטיבות אחרות.

מספר סיבות גרמנו לירידה בשימוש הרועה גרמני ככלב עבודה. העליה בפופולריות של הרועה הגרמני אשר המטרה העיקרית בהרבעה שלו הייתה תערוכות, כשלון של ציבור המגדלים לזהות ולשמר תכונות עבודה בגזע. כשלון בהוצאה של כלבים פחות טובים מה"בריכה הגנטית". מחסור בסינון על פי יצר לחימה, מחסור בהערכה של יצר משחק ועוד.

וויכוחים רבים והאשמות על אובדן יכולת העבודה התפרסמו רבות מאז שמקס וי. ספטניץ יצר והפך את הגזע הכה פופלרי הזה אשר היה מבוסס על יכולת העבודה העילאית שלו. מה שחייב לקרות כדי שהרועה גרמני יחזור להיות מועמד בקרב קהילת האכיפה הבינלאומית הו שחייבים ליצור מועמדים ראויים. בבחירת כלב עבודה האחראים בצוותי המשטרה שעושים את הבחירה ידחו את הכלב הפחות טוב, וכרגע נראה שזה הרועה גרמני. המשטרה נמצאת בעסקי המציאת חשודים, חקירות ועצירת פושעים. אם הרועה הגרמני שהיה המועמד המסורתי לא עומד במשימה אז צריך למצוא פתרונות במקומות אחרים.

 

מה צריך להיעשות? זה אזור שאף אחד לא מסכים עליו לגבי איך לפתור את הבעיה והאם בכלל קיימת בעיה. מגדלים לתערוכות טוענים שכלבי עבודה חייבים להתאים את עצמם לסטנדרט שלהם ומגדלים לקווי דם עבודה טוענים שכלבי תערוכות שוחקים את יכולת העבודה של הרועה גרמני אפילו יותר. המשטרה מצאה פתרון אחד במדינה אחת בגרמניה שנקראת Northrhine-Westfalia. המדינה פיתחה תכנית ההרבעה עבור כלבים רועה גרמני וגם מלינואה אשר הרקע שלו הוא לא בהולנד. המטרה הייתה לפתח כלבי עבודה בריאים עבור המשטרה.

כרגע, מספר גדול של כלבנים וסוכנויות מחפשים אלטרנטיבות לתפקיד כלב עבודה המשטרתי. הרועה גרמני נשאר מאחור עקב מחסור ביצרים מספקים לעבודה המאומצת של כלב עבודה משטרתי. בנוסף הטכנולוגיה שאפשרה השמת כלבי עבודה במגוון רחב של סביבות ומשימות הציבו דרישות גוברות על כלב עבודה.

הרועה הגרמני החזיק מעמד ככלב משטרה מאז תחילת המאה. בעבר הוא היה משמש דוגמה לגזעים אחרים. שלא כמו רעייה, שהרבה גזעים הראו יכולות לבצע את המשימה, הרועה גרמני היה ייחודי בתחומו ברמות גבוהות, אף גזע לא התאים כל כך לעבודות מאמצות וקשות בצבא ובמשטרה כמו הרועה הגרמני. למרות שהגזע הוא רב שימושי ומתאים למגוון של משימות כמו כלב עבודה:נחיה לעיוורים, חילוץ והצלה ושמירה והתקפה, הרועה הגרמני היה מלך כלבי המשטרה למעשה למשך כמעט כל הקיום שלו. עם השינוי בדגש לעבר יופי ואצילות בקרב המגדלים הגזע בדרך להיות ננטש על ידי מערכת אכיפת החוק. הרועה הגרמני בסכנה להפוך למה שמקס וי. סטפניץ אמר שהוא לא: "כלב מגונדר".

כלב עבודה משטרתי
כלב עבודה משטרתי

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם