מבחנים עבור בחירת כלב משטרתי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]

מה משטרה מחפשת בכלב?

[divide color="#"]
אחד האתגרים הגדולים בתפקידי כמדריך כלבני במשטרה כמו גם בתפקידים אחרים הוא החיפוש אחר כלבים איכותיים בקרב המוני הכלבים המוצעים למכירה בשוק כלבי העבודה בארה"ב ובאירופה. אני תמיד נשאל מה אני מחפש בכלב משטרתי פוטנציאלי.

כמו הרבה אפסקטים שונים בעולם הכלבני יש מגוון תשובות לשאלה הזו ומגוון השקפות עולם שונות כמו מספר האנשים שמתעסקים בנושא. כדי להקל קצת על קוראי המאמר, בוא נגיד שאנחנו מחפשים כלב למטרה הכללית של סיור אשר ההנחיות שלו יהיה דומות בגרמניה ארה"ב ומדינות אחרות רבות.

עכשיו כל אוהבי התחום ישר יראו ברוטינת WPO כסטנדרט שדומה בהרבה דרכים לשוצהונד. אני חייב להזכיר לקורא, כמו שוצהונד, WPO הוא אירוע מתוכנן מראש. תכונות האופי הדרושות עבור כלב משטרתי מתפקד היטב ברחוב יכולות להמצא בכלבים אשר יכולות הWPO שלהם יהיו פחות "ספורטיביות" ואולי אפילו בתחתית הרשימה של הספורט. ההפך גם יכול להיות נכון. בפשטות ביצועי ספורט לא תמיד משקפים את התכונות אופי המתאימות ל-כלב משטרתי. לפני שעפות ניצוצות מההצהרה הזו הקורא חייב להבין שזה לא מחאה נגד מתחרי WPO, ההפך. זה דורש המון השקעה מהנוהג וטמפרמנט מדהים מצד מהלכב לעבוד גם ברחוב וגם בספורט. אז מתוך הבריכה הזו של הכלבים, מה כן מחפשים מכלב שצריך לעבוד ברחוב?

בחיפוש אחר כלב משטרתי, נבנו הרבה מבחנים כדי להבחין ולברור בין אלא שמסוגלים לעבוד ואלא שלא. בין לבין נמצאים הכלבים, שיש שעם עבודה טובה יכולים לעשות את העבודה אבל או שהם לא מתאימים לנוהג, או לסביבה.  תוצאות המבחנים הם פירושים של בוחן מיומן. אכתוב כמה מבחנים שמצאתי שימושיים מאוד לסביבת העבודה שלי והאימונים שנאי מעביר. לאוהבי הספורט אני מקווה שזה יהיה מעניין ואולי ישמש אותם באיזה צורה.
[divide color="#"]

מבחני ברירה עבור כלב משטרתי

[divide color="#"]
בחשיבות הגבוהה ביותר בהתפתחות המבחנים לכלב משטרתי הוא שהמבחנים יתאימו בדיוק לתפקיד שהכלב מתכוון לעשות. הבנה של התנהגות של כלב משטרתי היא הכרחית כדי לעשות את ההערכה כמו גם הנסיון באימונים ובחירת כלבים לעבודה. יש מספר רעיונות לגבי לבחינות וכולם תקפים. לרוב בוחן מנוסה יצטרך זמן קצר עם הכלב כדי לקבוע אם הוא מתאים או לא.  משיכת המבחנים לאחר שיש הערכה לגבי הכלב היא לא רק בזבוז זמן היא גם עלולה לפגוע בכלב. צריך להיות גם מודע לבעלים של הכלב. גישה צדקנית ומתנשאת או עשיית הבחנים בלי התחשבות בבעלים בדרך כלל תפגוש עוינות ובצדק.

הכלבים המועמדים צריכים להיות בני 10 חודשים. הסביבה צריכה להיות נייטרלית. אזור טוב הוא פארק או אזור מכוסה. אזור שהכלב לא היה בעבר. בהגעה קח כמה דקות כדי שהנוהג יטייל עם הכלב וישחק איתו. צפה בתגובה של הכלב למשחק ולסביבה החדשה. אם הכלב מרגיש בנוח ומוכן לשחק או שהוא חושש ומפחד. האם הכלב יסרוק את הסביבה ללא הבעלים? מבחינה אידיאלית הכלב צריך להיות דרוך וסקרן, מוכן לסרוק את הסביבה אבל גם לשמור על קשר עין עם הבעלים.

כאשר אדם זר ניגד איך הכלב מגיב? מבחינה אידיאלית הוא צריך להיות מעוניים באירועים כאלה. סימני אזהרה לגבי בעיית מזג הם התמקדות יתר בסביבה החדשה, חסור רצון לשחק, חוסר רצון לסרוק את הסביבה, או חסור מודעות לבני אדם חדשים. סימנים אלה הם דיי חשובים.

לאחר מכן מבחנים רשמיים יחלו. זה חשוב שהבעלים של הכלב יהיה מודע למבחנים. זה גם חשוב לדעת לשקם את הכלב במידה והוא מראה סימני מצוקה. אתה לא תהרוס מכונית בנסיעת מבחן ותגיד "הרסתי אותי בקלות מדי אני מוותר, תודה".

 
[divide color="#"]

מבחן 1

[divide color="#"]
מארב. הצב את הכלב עם רצועה קושר לעמוד או עת. תן לכלב להשאר במשך 5-10 דקות לבד. צפה בהתנהגות, הוא צריך להיות סקרן וקשוב. לאחר זמן מה זר צריך להתקרב לכלב ולתת קשר עין חזק ולהתקרב בתנועות ימינה שמאלה ולא ישר. בכל פעם שהוא משנה כיוון עליו לתת קשר עין לכלב. הוא צריך לסחוב משהו כמו דלי או ענף עם עלים כדי למשוך תשומת לב. צפה בתגובה של הכלב בזמן שהזר מתקרב עוד ועוד. האם הכלב נשאר דרוך ועירני כמו קודם? או שהוא פשוט מתעלם? האם הוא נהיה כנוע? האם הוא נענה לאתגר באיום? כל אלה דברים שיש לקחת בחשבון ולשים לב.
[divide color="#"]

מבחן 2

[divide color="#"]
מרדף וחיפוש. מיד לאחר המבחן הראשון הכלב אשר ממשיך להבחן צריך להיות משוחרר מהעץ ויש להחזיק אותו בקולר. מיד לאחר מכן זר במרחק של 100-200 מטר יתחיל לרוץ קדימה ואחורה 10-20 מטר על מנת לתפוס את תשומת לב הכלב. לאחר מהכלב עליו לברוח ולהסתתר. כעת התגובה של הכלב צריכה להיות לחפש אחריו לפי הריח באוויר או באדמה. הזר צריך להשאר בכריכה מחוץ לראייה. הכלב צריך להראות רצון רב בחיפוש והוא צריך למצוא את הזר ללא דחיפה או עידודד מהנוהג אשר צריך להשאר מאחור ולא להפריע לכלב. מיד לאחר שהוא מצא את הזר יש לעבור למבחן 3
[divide color="#"]

 מבחן 3

[divide color="#"]
מבחן זמם. הכלב צריך להיות לבוש בזמם סגור ומאובטח. הזר שמשמש כ"תוקף" כבר לא ילבש חליפה ויתקרב לכלב עם מקל ביד בזמן שהנוהג מחזיק את הכלב בקולר. ה"תוקף" צריך למשוך תשומת לב אליו וכשהכלב דרוך – לתקוף את הנוהג. הכלב צריך להגיב בתקופנות (אם הכלב דואג מהזמם הוא בכל זאת צריך להכנס למצב לחימה, הרצון להוריד את הזמם הוא בסדר כל עוד הכלב מראה רצון להגן על הנוהג) כהשתוקף מתרחק 10-20 צעדים הנוהג צריך לשחרר את הכלב. ברגע שהכלב יוצר מגע עם התוקף אשר מנסה להתחמק ממנו, התוקף יסתובב אליו יתן לו מכה או שתיים קלות בגוף. הכלב לא צריך להיות מפוחד מזה ובאופן אידאלי צריך להראות התגברות ברצון להלחם. הבוחן המנוסה צריך לבחון האם הכלב מראה רגישות לזמם.
[divide color="#"]

מבחן 4

[divide color="#"]
מבחן משחק. הנוהג יקח כרית נשיכה או מגבת מגולגלת. אם הכלב משחק אם הנוהג – האם הוא ישחק עם זר? ברגע שהכלב נהנה מהמשחק האם הוא יחפש את הצעצוע לאחר שנזרק הרחק ממראה עיניים? כמה זמן הוא יחפש אחר הצעצוע? אם הכלב יזום משחק עם הנוהג ועם אחרים?
[divide color="#"]

מבחן 6

[divide color="#"]
מבחן אש. במבחן הזה נשתמש באקדח וכדורי סרק. הנוהג מתבקש להתרחק מעט עם הכלב ולשחק איתו. 5-6 כדורי סרק צריכים לצאת. הכלב צריך לא להיות ביישן או להיראות מבוהל מהרעש. נביחות זה מקובל כל עוד רואים שזה לא מפחד. הכלב צריך להיות מסוגל להמשיך לשחק מייד אחרי.

 

ברגע שהכלב התקבל לאימונים – ממשיכים בהערכת מבחנים והערכת ההתקדמות שלו. המבחנים האלה לא מבטיחים הצלחה והאפשרות להפסקת עבודה עם הכלב תמיד קיימת.

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם