11 מחקרים שמוכיחים שכלבים ובעלי חיים טובים עבורינו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אם יש לך בעלי חיים אתה בטח כבר יודע את האושר והאהבה שהם מביאים לחיים. עכשיו המדע מאשר כמה בדיוק הם טובים לנו – מנטלית ופיזית.

איך הם עוזרים? תיאוריה אחת היא שהם מגבירים את רמות האוקסיטוסין בדם. ידוע גם כ"הורמון האהבה" או "הורמון ההקשרות", אוקסיטוסין מגביר יכולות חברתיות, מוריד לחץ דם וקצב לב, מחזק את המערכת החיסונית ומעלה את הסבילות לכאב. זה גם מוריד רמות של חרדה, כעס ודכאון.

זה לא מפתיע שכלב בסביבה או חתול (או בעל חיים אחר) נראה שמציע לנו את כל ההטבות האלה ועוד יותר. תמשיך לקרוא כדי לגלות את כל הדרכים המרשימות שבעל חיים עוזר לנו להיות בריאים, שמחים וחזקים יותר.

  1. בעלי חיים מעלימים אלרגיות ומחזקים את המערכת החיסונית.

אחד מהתפקידים של מהערכת החיסונית היא לזהות איומים פוטנציאלים ולשחרר נוגדים שילחמו באיום הזה. אבל לפעמים היא מגיבה בהגזמה ומפספסת בזיהוי בין איום לדבר תמים. תחשבו על עיניים אדומות, עור מגרד, אף נוזל והתעטשויות. היינו חושבים שבעלי חיים דווקא יהיו טריגר להתפרצות של אלרגיות כאלה, אבל מסתבר שלחיות עם בעל חיים במהלך השנה הראשונה של החיים לא רק מוריד את הסיכוי של אלרגיות אצל ילדים אלא גם מחזק אצלם את המערכת החיסונית ומוריד את הסיכוי לאקזמה ואסטמה. למעשה, רק מפגש קצר עם בעל חיים יכול לשפר את המערכת החיסונית שלך. במחקר אחד, מצאו שליטוף כלב רק 18 דקות העלה את רמות ההומוגלובין בדם בסטודנטים באוניברסיטה, סימן להתחזקות המערכת החיסונית.

2. כלבים משפרים את הכושר הגופני שלך

אם אתה אוהב לעשות הליכות עם הכלב שלך, כנראה שאתה חטוב יותר ובכושר הרבה יותר מהחברים חסרי הכלב שלך. מחקר אחד שבו השתתפו מעל 2000 מבוגרים מצא שאנשים שיוצאים להליכות עם הכלבים שלהם מקבלים יותר פעילות גופנית ויש להם סיכוי נמוך יותר להשמנה מאלה שלא עשו הליכות עם הכלב. במחקר אחר, מבוגרים שיצאו להליכות עם הכלב שלהם (בגילאים 71-82) הלכו מהר יותר ומרחק רב יותר מאלה שאין להם כלב, בנוסף הם היו ניידים יותר בבית.

3. כלבים מורידים את רמת הלחץ

כשהלחץ דופק לך בדלת, הגוף שלך נכנס למצב של הלחם או ברח, משחרר הורמונים כמו קורטיסול ואמפיפרין כדי להכניס אותך למצב פעולה. הכל מעולה לאבותינו הקדומנים שהיו צריכים לברוח במהירות מטורף. אבל כזה מגיע למצב שאנשים חיים במצב תמידי של הלחם או ברח עקב לחץ מהעבודה או סתם מקצב המחיים המודרני, השינויים הפיזיולוגים האלה משפיעים על הגוף, מעלים סיכון למחלות לב ומצבים בעייתים אחרים. מגע עם בעלי חיים וכלבים מוריד את ההורמונים האלה של הלחץ ומוריד את הלחץ דם. הם גם מורידים רמות חרדה ופחד (תגובות פסיכולוגיות ללחץ) ומעלים את תחושת הרוגע.

4. כלבים משפרים את בריאות הלב

כלבים שוטפים אותנו באהבה וזה לא מפתיע שיש להם כזאת השפעה על האיבר הזה: הלב. מסתבר שהזמן שאנחנו מבלים עם חברינו על ארבע קשור לבריאות גבוהה יותר של מערכת הלב-ריאה, כנראה בגלל השפעת ההרגעה שדיברנו עליה למעלה. מחקרים מראים שבעלי כלבים נמצאים ברמת סיכון נמוכה יותר למחלות לב, כולל לחץ דם נמוך יותר וכולסטרול. כלבים גם עוזרים לאלה שכבר יש להם בעיות לב-ריאה. יש לבעלי כלבים סיכוי גבוהה פי 4 לשרוד התקף לב. ואל תדאגו בעלי חתולים, גם להם יש השפעה כזו. מחקר אחד של 10 שנים מצא שבעלי חתולים היו בעלי סיכוי נמוך יותר של 40% לקבל התקף לב ו30% פחות למות עקב בעית לב-ריאה.

5. הופכים אותך לחברותי ולמגנט בחורות

חברים על ארבע (במיוחד כלבים) עוזרים לנו להכיר חברים ולהראות יותר נגישים, אמינים ושווים. במחקר אחר, אנשים בכסאות גלגלים קיבלו יותר חיוכים וניהלו יותר שיחות עם עוברי אורח מאלה שהיו בלי כלב. במחקר אחר, סטודנטים במכללה אשר נתבקשו לצפות בוידאו של 2 פסיכוטרפיסטים עם ובלי כלב דיווחו שכאשר הם היו עם כלב הם הרגישו תחושות יותר חיוביות כלפיהם והרגישו יותר נוח לחלוק מידע אישי. וחדשות טוב לגברים: מחקר הראה שנשים הראו נכונות גבוהה יותר לתת את המספר לגברים עם כלבים. 5 סיבות מדוע כדאי לצאת עם גבר שאוהב כלבים

6. הם מספקים גירוי חברתי לחולי אלצהיימר

בדיוק כמו שחברים על ארבע מחזקים את היכולות החברתיות והחיבור שלנו בכלל גם אנשים שסבולים מאלצהיימר או דמנציה. כמה תכניות טיפול בעזרת כלבים קיימות היום כדי לסייע לחולי דמנציה ואלצהיימר בלבצע מטלות יום יומיות, כמו להביא תרופות, להזכיר לאכול ולהנחות אותם מחוץ לבית. הרבה מוסדות למבוגרים מחזיקים כלבים או מפעילים תכניות של טיפול בעזרת כלבים. מחקרים הראו שכלבים עוזרים בבעיות התנהגויות בקרב חולי דמנציה על ידי העלאת מצב הרוח.

7. מגבירים יכולות חברתיות אצל ילדים עם אוטיזם

אחד מ70 ילדים אמריקאים הוא אוטיסט או על הספקטרום האוטיסטי, הפרעה התפתחותית שפוגעת ביכולת לתקשר חברתית. לא מפתיע שבעלי חיים יכולים לעזור לילדים האלה המון. מחקר אחד מצא שילדים על הספקטרום האוטיסטי דיברו וצחקו יותר, בכו פחות והיו יותר חברתיים כאשר היו לידם חזירים. בשנים האחרונות עלו המון מחקרים על ההשפעה של טיפול בעזרת כלבים על ילדים על הספקטרום האוטיסטי שכללו כלבים, דולפינים, אלפקות, סוסים ואפילו תרנגולים.

8. מפחית דכאון ומעלה מצב רוח

בעלי חיים שומרים עלינו מבדידות וגורמים לנו לחייך. במילים אחרות, יש להם יכולת להתחבר אתנו ביום יום (בקשות לאוכל, תשומת לב, הליכות) וכל אלה מרחיקים מאתנו את העצבות. המחקר עדיין בעיצומו, אבל טיפול מבוסס כלבים מוכיח פוטנציאל השפעה חזק במיוחד בקרב חולי דכאון ובעיות מצב רוח אחרות. מחקרים הראו שקבוצות שונות כמו זקנים, יוצאי צבא, סטודנטים, כולם דיווחו על שיפור במצב רוח.

9. כלבים נלחמים בפוסט-טראומה

אנשים שנרדפים על ידי טראומות מלחימה, תקיפה או אסונות טבע הם פגיעים במיוחד לבעיות נפשיות שנקראות הפרעות פוסט-טראומטיות. כמובן, מחקרים הראו שאהבה ללא תנאי, כולל תגבור של אוקסיטוסין – של בעל חייב יכול להיות טיפול לפלשבקים, כהות רגשית והתפרצויות זעם הקשורות לפוסט טראומה. אפילו יותר מזה, יש כעת כמה תכניות שהמומחיות היחידה שלהם היא טיפול ביוצאי צבא הסובלים בפוסט טראומה.

View image | gettyimages.com

10. כלבים נלחמים בסרטן

טיפול בעזרת כלבים הוכיח את עצמו במטופלים עם בעיות רגשיות ופיזיות. אבל מחקרים מראים שהם לא רק מוחקים לגמרי תחושה של בדידות, דכאון ולחץ אצל ילדים הנלחמים בסרטן, אבל אפילו יכולים לתת מוטיבציה לאכול ולקבל את הטיפול הרצוי – במלים אחרות הם שותפים פעילים בתהליך הטיפולי. כמו גם מחקר חדש מצא אותו דבר אצל מבוגרים הסובלים מכאבים הכרוכים בטיפול נגד סרטן. אפילו יותר מזה, כלבים עכשיו מאולפים לזהות סרטן בעזרת הריח.

11. סותמים את הגולל על כאבים

מליונים חיים עם כאבים כרוניים, אבל בעלי חיים יכול להקל על אלה. במחקר אחר 34% מהמטופלים עם מחלת הכאב פיברומלגיה דיווחו על הקלה בכאב (ומצב רוח טוב יותר ועליה באנרגיה) לאחר ביקורים של 10-15 דקות של כלב טיפולי.

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם