fbpx

12 דברים מדהימים אשר כלבים יודעים עלינו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כל אוהב כלבים יגיד לך שלכלבים יש חוש שישי כשזה נוגע להבנה של הצרכים הרגשיים של בני אדם.

כשאתה מרגיש עצוב, כלב הרבה פעמים יפעל בצורה הרבה יותר מנחמת מבני אדם.

הם גם יודעים להקשיב טוב יותר, להגיב בהתאם לרגשות שלך, ובאופן כללי אכפת להם בכנות מהרגשות שלך.

זה בטח לא מפתיע אף אחד שכלבים מסוגלים לרגשות מורכבים ועזים. הם יצורים מאוד חברתיים, החיים חיי להקה עם קשרים רגשיים חזקים לכלבים אחרים. יש להם את הסדר החברתי שלהם וטקסי היקשרות, הרבה מהם מזכירים את אלה של בני אדם.

אותם קשרים רגשיים שכלבים מציגים בלהקות יכולים להתקיים גם בתוך קבוצות עם מינים מעורבים. עבור הכלב שלך, אתה משפחה. פשוטו כמשמעו.

כמובן יש גם דברים מרתקים שהכלב שלך מבין לגביך שאתה אולי לא מודע אליהם בעצמך. לפעמים היכולות שלהם פשוט מפחידות, אבל יש הסברים מדעיים חזקים להתנהגות הכלב שלך. הבנה של איך הכלב שלך תופס אותך יכול לעזור לך לתקשר איתו טוב יותר.

דברים אשר כלבים יודעים עלינו: הנה רשימה של 15 דברים שהכלב שלך חש לגביך יחד עם הסברים ותיאוריה לגבי מה זה אומר

 

1. כלבים יודעים עלינו כשאנחנו עצובים

כשאתה מרגיש עצוב, הכלב שלך מייד יקלוט את זה ויתאים את ההתנהגות שלו בהתאם. הוא יכול להיות יותר כנוע מהרגיל, לאבד עניין בצעצועים או אפילו לסרב לאוכל.

בדרך כלל, הכלב שלך יביט בך בשקט מהפינה של החדר. לאחר זמן מה, הוא אולי יגיע אליך וישכב על כפות רגלייך או בעדינות ישים את הראש על הרגל שלך. הרבה כלבים אפילו ינסו ללקק את הדמעות מהעיניים שלך. הבעלים של הכלב הוא מרכז עולמו וכל עולמו, אז תחושת העצבות שלך תשפיע עליו גם כן.

במחקר שפורסם בז'ורנל "Animal Cognition", חוקרים מצאו שיש סבירות גבוהה יותר שכלב יתקרב לאדם שבוכה מאשר לאדם שמזמזמם או מדבר. יותר מזה, הם הראו שכלבים מגיבים לדמעות בהתנהגות כנועה.

במילים אחרות, נראה שכלבים מנסים לעודד אדם שנמצא בעצבות. יותר מזה, כלבים יגשו לאדם בעצבות באותה צורה ללא קשר לאם הוא הבעלים שלהם או אדם זר.

החוקרים עומדים על כך שהמחקר הזה לא מוכיח שכלבים מציגים אמפטיה, אבל זה בהחלט יכול להיות תמיכה חזקה ביותר בטענה. זה גם מוכיח שכלבים יודעים לזהות עצבות משאר הרגשות.

 

2. כלבים יודעים עלינו מה הכוונות שלנו

כולנו חשנו ביכולת הכמעט פסיכית של כלבים לדעת שמשהו עומד לקרות לפני שהוא קורה.

אפילו לפני שאתה מדליק את הדוש במקלחת או נוגע במגבת, הכלב יודע שאתה עומד לעשות לו מקלחת והוא מיד ירוץ למחבוא. אותו דבר לגבי תספורות, צפרוניים ותרופות.

מהצד השני, הכלב שלך יבין אוטומטית אם הכוונות שלך טהורות ואתה עושה זאת בשביל טובתו שלו.

רוב הכלבים יכנעו בסיטואציות לא נעימות, כמו גזירת ציפורניים, אם הבעלים שלהם קרוב אליהם והוא מציע להם מילות נחמה ועידוד קל.

לפחות מחקר אחד הראה שכלבים יודעים לזהות כוונות של קריאת שפת הגוף שלנו. ב2011 מחקר שפורסם ב"Learning & Behavior" מצא שכלבים מבויתים הם אינלגנטיים בערך כמו ילד בן שנתיים. זה אומר שה מסוגלים להבין בערך 165 מלים והם יכולים להבין שפת גוף.

מסתבר שכלבים משתמשים בקשר עין ונעיצת מבטים כדי להבין מה בני אדם חושבים. בדיוק כמו ש"מנטליסט" יעקוב אחרי המבט שלך כדי לקבוע מה בראש שלך שאתה לא רוצה שהוא יידע, גם כלבים יעקבו אחרי העיניים שלך וינסו להבין מה אתה חושב.

אז, כאשר אתה מסתכל על המקלחת בזמן שאתה קורא לכלב, הוא יודע שאתה חושב על לנקות את הבוץ מהפרווה שהוא עבד כל כך קשה בשביל להשיג.

 

3. כלבים יודעים עלינו כאשר אנחנו חולים

אם הכלב שלך נתן תשומת לב ספציפית לאזור מסוים בגוף שלך, אולי כדי שתלך לרופא לבדוק את האזור.

מספר מחקרים אישרו שכלבים בעלי יכולת לזהות מחלות מסוימוצ כמו סרטן דרך חוש הריח המדהים שלהם.

חלק מהכלבים יכולים אפילו להתריע בפני חולי אפילפסיה לפני שהם עומדים לקבל התקף.

יש מגוון מרכזי אימונים הפתוחים בחרבי העולם שמוקדשים לאמן כלבים לזהות שינויים בהרכב הכימיקלי בגוף האדם המתריע על מחלה.

היכולת של הכלב לזהות מחלה מגיע מהיכולת שלו לזהות הרכבים כימיכליים אורגניים הנכנסים לאף שלנו ובעצם נותנים לנו יכולת להריח. בזמן שבני אדם מסוגלים לזהות חלק מההרכבים האלה, חוש הריח שלנו מוגבל מאוד בהשוואה למה שכלבים מסוגלים.

בהתאם לגזע הכלב, חוש הריח של הכלבים יכולים להיות בין 10,000 ל100,000 חזק יותר מאשר של בני אדם. זה אומר שהכלב שלך יכול לזהות ריח חלש פי 100,000 מכל ריח שאתה מזהה.

אם אנחנו מתרגמים את זה למונחים שאנחנו יכולים להבין כמו ראייה, זה אומר שבני אדם לדוגמה יכולים לראות קדימה לטווח של קילומטר, אז כלב יכול לראות קדימה לטווחים של 10,000 ק"מ. במלים אחרות כלב יכול לזהות קובית סוכר במליון ליטר מים.

View image | gettyimages.com

 

4. כלבים יודעים עלינו כשאנחנו מפחדים

אם אתה מרגיש מפוחד, הכלב שלך יידע את זה בשניה. הכלב הרגיש של הכלב יכול לעלות על הריחות העדינים ביותר, כמו אדרנלין, אשר הוא מקשר לפחד וסכנה.

אם יש לך רוטווילר או דוברמן פינצ'ר, אז השומר האישי שלך בטח יקפוץ בדריכות ויבוא לעזרתך.

כליבם קטנים יותר, עם טמפרמנט לחוץ יותר, יתחילו ללכת אחריך ולעשות כמוך וירגישו מפוחדים בעצמם.

הכלב שלך תמיד יסתכל עליך בשביל הכוונה על איך להתנהג במצבים מסוימים, אז אם אתה רוצה שהכלב יהיה אמיץ אתה חייב להוביל על ידי דוגמה.

פחד הוא רגש המשותף להרבה בעלי חיים, כולל כלבים. אמנם זה נכון שכלבים מריחים פחד, הם גם מבינים בצורה אינטואיטיבית את השפת גוף הקשורה לפחד.

כלבים, כמו בני אדם, יש להם תגובה לפחד. השיער שלהם מתחיל לסמור, האישונים מתרחבים, השפתיים מתכווצות, והעמידה משתנה. הם מזהים את השינויים האלה גם אצלינו.

 

5. כלבים יודעים עלינו כאשר אנחנו לא הוגנים איתם

הכלב שלך מייד יבין אתה אתה שם את עצמך ראשון.

מחקר שפורסם באוסטריה בדק מה יקרה אם כלב אחד יקבל פרסים על ביצוע טריק בזמן שכלב אחר לא קיבל כלום על ביצוע אותה משימה.

הכלבים שלא קיבלו פרס הפכו להיות עצבניים למראה חבריהם שכן קיבלו. הם הגיבו בגירודים וליקוקים עצמיים בחוסר סבלנות. במלים אחרות הם זיהו חוסר הוגנות בסיטואציה.

כמו כן, הכלבים אשר לקחו חלק במחקר לא יכלו לזהות הבדל בין גודל הפרסים. אם כלב אחד קיבל נקניקיה בזמן שאחר קיבל לחם, שניהם היו מרוצים יותר עם הפרס שלהם. זכרו, כלבים אינטלגנטיים בערך כמו ילד בן שנתיים.

הרבה בעליי חיים בעלי חוש לצדק. שימפנזים לדוגמה, בעלי תחושה חזקה מאוד לגבי נכון ולא נכון ואפילו נהנים מלהעניש אלה אשר עוברים על החוקים. כלבים בעלי חוש משלהם לגבי נכון ולא נכון וזה נובע מהמבנה החברתי שלהם.

סיבה אחת שכלבים מבינים הוגנות וצדק היא מהשורשים שלהם כזאבים. חוקרים מצאו, שבגלל שזאבים משתפים פעולה אחד עם השני בציד, הם תלויים על הוגונת וצדק כדי לשרוד.

זאב שלא עושה מאמץ לא יהיה מסוגל להשתתף בפרסים על הציד. באותו מטבע, זאב שעובד קשה כדי לצוד לא הולך להגיב בנחמדות אם לא יקבל חלק מהשלל.

תתנהג עם הכלב שלך באותה צורה שהייתה רוצה שיתחייסו אליך. גם לכלבים וגם לבני אדם יש אותו חוק זהב.

 

6. כלבים מבינים אם יש לנו העדפות אחרות

כלבים שבילו את רוב זמנם בפינוקים והערצה על ידי הבעלים שלהם, יבינו, במידה מסוימת, אם תשומת הלב פתאום תעבור למוקד אחר.

תינוק חדש, חבר/ה, תחביב או אפילו בעל חיים חדש כולים להוביל לרגשות של קנאה וטינה מהכלב שלכם.

חלק מהכלבים ינסו להכנס פיזית ביניכם ובין המוקד החדש כדי להחזיר את תשומת הלב אליהם.

עם זאת שכלבים יכולים להזות ולהתמודד עם שינויים כאלה, חשוב לזכור לא להזניח אותם. הדבר החשוב ביותר בחיי הכלב שלך הוא אתה.

הכלב סומך עליך שתאכיל אותו ותדאג לצרכים הבסיסיים ביותר שלו. כדי שהכלב שלך ידע שעדיין אכפת לך, תדאג שהשגרה הרגילה תמשיך. הפרעה בשגרה של הכלב לא רק תפעיל רגשות קנאה אלא גם תפגע בחוש הצדק ובאמון שלו.

אם הכלב שלך מציג רגשות של קנאה, נסה לעודד אותו ליצור קשר עם החבר החדש במשפחה. תן לפחות 10 דקות ביום של זמן איכות לבד רק שלך ושל הכלב. עשה איתו חסד ותענה לצרכים הרגשיים שלו בדיוק כמו שהייתה עושה עם בן אדם קרוב.

 

7. כלבים יודעים עלינו כשאנחנו כועסים.

בעלי כלבים שהיו הרבה זמן עם הכלב שלהם לא צריכים להשמיע צליל אחד כדי להראות שהם עצבניים.

אם אתה מגיע הביתה ואתה מוצא את הכלב שלך חופר בזבל, מספיק שתשים את הידיים על המותניים כדי שהכלב יבין שאתה מביע כעס.

אם הכעס יוצא משליטה, כלב יתוכפף, יתכרבל, יצווח ולפעמים יאבד שליטה על השתן.

מחקר שנעשה לאחרונה מצא שכלבים מציגים את ההתנהגות הזאת גם כאשר הם לא עשו שום דבר לא נכון. זה ברור שכלבים יכולים לחוש כעס, אבל זה גם ברור שהם לא תמיד יכולים להבין מאיפה הוא נובע.

כלבים בדרך כלל לא יודעים אם אתה כועס עליהם כתוצאה ממשהו אחר. זה יכול להיות סיטואציה מלחיצה כי הכלב שלך יכול לשנות את ההתנהגות שלו בתגובה לכעס, אפילו אם הוא לא עשה דבר לא נכון. אם זה יקרה מספיק פעמים, הכלב יכול להיות מיואש מחוסר העכביות והחוקים ויתחיל לעשות בעיות. שוב זה חוזר לחוש הצדק של הכלב.

בעל החיים שלך ינסה לרצות אותך, אבל אם הוא חש שאתה מתייחס אליו בחוסר הגינות, ושאין לו מה לעשות בנושא, הוא יתחיל להציג בעיות.

 

8. כלבים יודעים עלינו אם אנחנו נדיבים או לא

בדיוק כמו שאנחנו שופטים אנשים אחרים בהתאם לפעולות שלהם, כלבים גם ישימו תשומת לב לגבי איך אתה מתייחס לאחרים.

ניסוי שהתבצע באוניברסיטת מילאן נתן לכלבים לצפות בבני אדם בסיטואציות חברתיות.

הכלבים צפו בסט אחד של שחקנים ששיתפו את האוכל שלהם עם בחור הומלס ועוד קבוצה שאמרה לבחור ההומלס לעזוב בצורה אגרסיבית. לאחר מכן, 2 קבוצות השחנקנים נקראו לבוא אל הכלבים באותו הזמן.

כמעט כל הכלבים הגיבו לקבוצת השחקנים הנדיבה כשהם קראו להם והתעלמו לגמרי מהקבוצה האגרסיבית.

נדיבות היא צורה של צדק והגינות באותה מידה שהיא צורה של אדיבות. זה גם עניין של הטון של הקול שלנו, כעס, וכל שאר הדברים שדיברנו עליהם. השורה התחתונה היא שהכלב שלך יודע כשאתה מתנהג בנדיבות וכשאתה מתנהג באכזריות.

אם אתה מתנהג באכזריות יותר מדי, הכלב שלך יתחיל לעשות דברים מאחורי גבך, לעשות בעיות, או פשוט יתן לך לדעת שהוא מאוכזב. כלבים מצפים להדדיות, הם מצפים לאדיבות, הם מצפים להוגנות. יש להם מצפן מוסרי חזק, מה שהופך אותם לבניה לוויה כאלה נהדרים. הם מצפים ממך לנהל חיים מוסריים ויגיבו אליך בהתאם.

 

9. כלבים יודעים עלינו כשאנחנו מפנים להם את הגב

אם אתה משאיר אוכל על השולחן או על השיש במבטח בהישג יד של הכלב שלך, כדי שתגדל עיניים בגב אם אתה רוצה שהוא ישאר שם.

הרבה כלבים לא יחלמו על לגנוב אוכל מול הפרצוף של בעליהם, אבל כשעושים את זה מאחורי גבם זו סיטואציה אחרת לגמרי.

חוקרים בחנו את כח הרצון של מספר כלבים על ידי שהציבו כמה חטיפים מולם ואז אסרו עליהם לגשת לאוכל. ברגע שהחוקרים עזבו את החדר, כל אחד מהכלבים "שאף" את החטיפים האלה בשניה.

עם חוש צדק מגיע גם חוש הבנה לגבי ממה אני יכול להתחמק. כמה אפשר לרמות ושזה יהיה בסדר. האם כדי להגיד שקר לבן כדי להמנע ממסיבה משעממת?

אם כלבים, אוכל הוא חלק גדול מהתענוג בחייהם. אין לך גישה לאוכל כמו שלבני אדם יש, בצורה שהם יכולים לאכול מתי שבא להם, אז אל תתפלא כשהכלב שלך מסכל את עצמו וחוטף אוכל מהשולחן כשאתה לא שם לב.

10. כלבים יודעים עלינו אם אנחנו רכיכות

חלק מהגזעים האנרגטיים יותר של הכלבים, כמו לברדור רטריבר או פיטבול, דורשים משמעת קשיחה והצבת גבולות.

גזעים גדולים לפעמים לא מבינים את החוזק והכח שלהם וזה יכול להיות מסוכן אם הם מחליטים פתאום לקפוץ על ילד או בן אדם זקן לחיבוק.

יחד עם זאת, רק בגלל שכלב מתנהג כראוי עם הבעלים או הנוהג שלו לא אומר שהוא יתנהג אותו דבר עם אנשים אחרים.

כלבים אוהבים לבחון את הגבולות שלהם על בסיס קבוע. אם הם מוצאים מישהו שלא מעניש אותם על משיכה ברצועה, חפירה בחצר, או אכילת הזבל, הם עלולים לתפוס את ההזדמנות ולנצל את החופש החדש שניתן להם.

אל תסמוך על היררכיה חברתית כדי לקבוע מה מותר להם ומה אסור בסיטואציה. אם אתה רוצה שהכלב שלך יהיה מנומס, אז הוא או היר צריכים לראות אותך כהמוביל והמנהיג במערכת יחסים.

כדי לשמור על מעמד אלפא, אתה צריך לעשות מה שהופך אלפא לאלפא. זה אומר שהכלב יעשה רגלי בהליכות, לעבור דרך שערים ראשון, תמיד לאכול ראשון, לא להאכיל את הכלב מהשולחן, ולשמור על גבולות שקבעת. ככה הכלב יכבד אותנו ואת הכללים שלנו.

 

11. כלבים יכולים לחוש אם אשה בהריון

אמנם אין שום הוכחה מדעית שכלבים יכולים לחוש מתי אשה עומדת ללדת, יש מאות סיפורים על נשים ששמו לב להתנהגות בשינוי הכלבים במהלך ההריון.

הרבה בעלים מעידים שהכלבים נהיים פתאום הרבה יותר מגוננים, דרוכים ואוהבים.

הם גם מדווחים שהכלבים מלווים אותם לכל מקום שהם הולכים. הכלב שלך אולי גם יריח את הבטן או ישים עליה את הראש.

כלבים קולטים שינויים הורמונליים, כמו אשה במחזור, אז היכולת לזהות הריון היא לא ביג דיל.

זה בטח לא מפתיע שהכלב שלך אולי ירגיש קצת מחוץ לעניינים מכל ההמולה שיש בבית סביב תינוק חדש. כדי להבטיח שהתינוק והכלב יהיו שמחים ביחד, צריך להכין את הכלב לתינוק החדש. אפשר לקרוא עוד במאמר: מניעת נשיכות כלבים בילדים

 

12. כלבים יודעים עלינו כשאנחנו מתאבלים

כמה כלבים מבינים על מוות זה עדיין לא ברור.

יש סיפורים על בעלי חיים שמתאבלים על בעליהם המתים, והרבה נשארים ליד הקבר של הבעלים הרבה זמן.

לאבד אהוב מביא עצבות עמוקה שהיא לא דומה לשום דבר אחר כמו פרידה או פטורים בעבודה.

הכלב שלך יבין מתי את באבל על בן אדם אהוב וכנראה יעבור תהליך אבל משלו. הוא יכול להפוך להיות יותר קשור אליך וקשוב יותר. חלק מהכלבים נוהמים כביטוי לאבל.

כדי לעזור כלב שלך לעבור תקופת אבל דבר ראשון נשמור על רוטינה קבועה. תאמינו או לא, יותר מדי חיבה ואהבה יכולה להיות דבר לא טוב. חלק מהכלבים יראו את זה כסימן לחולשה ויבינו את זה כסימן בשבילהם לקחת את תפקיד האלפא.

 

 

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם