fbpx

5 דרכים מדהימות שבהם כלבים קוראים אותנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

כל בעל כלב יגיד לכל מי שיקשיב לו (וכנראה גם מי שלא) שהכלב שלו הוא כללללל כךךךך חמוד וסופר חכם ועושה דברים מגניבים. טריקים כמו לשבת, לשכב, להסתובב, לשחק מת ושהוא בעל תפיסה קוהרנטית של המציאות. רגע, מה זה היה אחרון? שם של קורס באוניברסיטה לגורים? לא: תפיסה קוהרנטית של המציאות הכוונה להבנה שליצורים אחרים יש תפיסות שונות של המציאות, ואלה מוערכות גם כן. זו יכולת חברתית מתקדמת, אחת שכנראה שאין לכל בן אדם שמדבר בפלאפון בזמן סרט בקולנוע, אבל לכלבים יש את זה.

 

כלבים קוראים אותנו כי כלבים מסוגלים לאמפטיה

פיהוק היא תופעה שקשורה בקשר ישיר לאמפטיה, וכאחת כזו היא שייכת רק למינים אשר מסוגלים לאמפטיה (בני אדם וקופים אחרים), וגם שם זה תופס רק בין פרטים באותו המין. בני אדם מפהקים כשהם רואים בני אדם אחרים מפהקים, שימפנזים מפהקים כשהם רואים שימפנזים מפהקים. אתה עכשיו פיהקת לאחר שקראת כל כך הרבה פעמים את המילה פיהוק. אנחנו בתוך המוח שלך.

אבל יש יוצא מן הכלל לחוק הזה, כמובן, כלבים. כלבים יכולים לגמרי לתפוס את הפיהוק שלך. חוקרים לא בדיוק בטוחים מדוע זה ככה (הם גם לא יודעים למה פיהוק כל כך מדבק בקרב בני אדם), אבל הם משערים שבני אדם השתמשו בפיהוקים כדי לתת סימן לעייפות ותשישות מאז הימים שפה הייתה פחות או יותר פלוצים ואגרופים. ברירה טבעית קרתה אצל כלבים שיכלו לתקשר איתנו בדרכים רבות ככל האפשר, ופיהוק כנראה הוא אחד מהדרכים האלו.

 

יותר מזה, כשאנחנו מבואסים מהחיים, כלבים מרגישים עצובים בשבילנו. הדרכים הפיזיות בהן הם מגיבים — זנבים מקופלים, ראשים רכונים, ליקוקים בפנים ונשיקות — כולם דרכים לנחם אותנו. זה מדוע כלבים הם בעלי חיים טיפוליים נפלאים. זה כמו פסיכולוג פרטי בחינם שהולך אחריך לכל מקום, מקשיב לך ללא הפרעה ועובד בשביל בונזו. אז בלי שום ספק לכלבים יש יכולת נפלאה לקרוא את הרגשות שלנו.. אבל איך? אובחן, זה מכיוון שלכל בני האדם, לא משנה אם הם ימניים או שמאליים, מציגים רגשות קודם כל בצד הימני של הפנים. כשאנחנו מסתכלים אחד על השני, אם בצורה רומנטית או אם כי אנחנו מחזיקים סכין ביד, זה הצד הימני שאנחנו מסתכלים עליו. והיצורים היחידים שעושים את זה הם בני אדם, קופים ו… כלבים.

 

כלבים קוראים אותנו כי הם מבינים שנקודת המבט שלנו היא שונה משלהם

זה אולי נראה מובן מאליו בשביל השכל האנושי העצום שלנו, אבל למעשה זה די נדיר כשמסתכלים על בעלי חיים אחרים. הכלב שלך יודע מה אתה יכול לראות ומבין שזה שונה ממה שהוא רואה. ולא, אנחנו לא מתכוונים שהכלב שלך יודע שאתה עכשיו מסתכלים על הדפדפן במחשב וצופה בפורנו. (למרות שהוא יודע, תסתכל על העיניים שלו, הוא שופט אותך.)

חוקרים בדקו את זה על ידי שתקעו כלב ובן אדם ב2 צדדים שונים של החדר שבאמצע היו 2 צעצועים זהים. לאחר מכן הם הפרידו את הצעצועים מהבן אדם על ידי מחסומים, ממול צעצוע אחד היה מחסום שאפשר לראות דרכו, והשני אטום. כאשר הבן אדם ציווה על הכלב "תביא לי" ללא סימנים פיזיים לאיזה צעצוע הוא התכוון, הכלב הביא את הצעצוע שהאדם היה יכול לראות. אלא אם הבן אדם הסתובב, אז הכלב הביא מה שבא לך.

 

כלבים, אשר הכלכלה שלהם מבוססת על שאריות אוכל וריחות של קקי, אפילו מנצלים את זה לטובתם. כאשר אתה אומר לכלב שלך לא לגעת שאוכל על השולחן, הוא לא יגיע בוא כל עוד אתה מסתכל. אבל ברגע שתסגור את העיניים ותסתובב, או שים משהו בינך לבין הכלב, הוא מיד יאבד את כל המצפון הכלבי שלו וילך על זה.

 

כלבים קוראים אותנו כי הם מניחים שאנחנו יודעים משהו שהם לא

הרצון של הכלבים לאכול מה שבני אדם אוכלים הולך מעבר לעובדה שמה שאתה אוכל כנראה קצת יותר טעים מהבונזו המגעיל בקערה שלהם.

אתה מבין, אפילו אם תחליף את הדיאטה שלך לבונזו בלבד, ברגע שתעשה עצמך נהנה בטירוף מהבונזו הכלב שלך מיידית יתחנן ממך לקבל גם מה שכבר יש לו בקערה, באותה מידה שהוא היה מתחנן לסטייק. כלבים רוצים לאכול מה שאתה אוכל, פשוט בגלל שאנחנו אוהבים את זה והם סומכים על השיפוט שלנו. חוקרים הלומדים את התופעה הזו מצאו שכלבים עושים את זה אפילו אם מציגים בפניהם 2 קערות של אותו אוכל בדיוק אחת קטנה ואחת גדולה, אם בן האדם אכל מהקערה הקטנה ונהנה, הכלב גם יבחר את הקערה הקטנה מאשר הקערה הגדולה הצמודה לה. זו רמת המסירות שיש לכלבים. אם אתה במקרה חולק את הארוחות שלך עם הכלב שלך, ויש לך הפרעות אכילה, אולי גם לו יש.

 

כלבים קוראים אותנו כי הם מבינים כשאנחנו מצביעים

זה נראה עוד משהו מובן מאליו ואולי טפשי אבל בני אדם וכלבים הם 2 המינים היחידים בכדור הארץ הכחול והגדול שלנו שמבינים את העניין של הצבעה. הצבעה היא הרבה יותר מורכבת ממה שאנחנו חושבים. אפילו לאחר אימונים רבים, שימפנזים, הקרובים אלינו ביותר מבחינה ביולוגית, לא "מבינים" את זה. אבל כלבים, עברו עיצוב אבולוציוני ככה שהם מבינים כאשר בני אדם מצביעים.

אולי הכי מדהים, כלבים כל כך רגישים לגבי הכיוון שאנחנו מצביעים אליו והסימנים שלנו שהם יכולים לעקוב אחרי הכוונות שלנו גם אחרי שהפסקנו להבציע. לקבל את תשומת הלב של הכלב שלך ואז לנעוץ עינים באובייקט בלי להגיד מילה זה כל מה שצריך כדי שהכלב ידע מה אתה חושב. תזהר עם הכוחות החדשים האלה.

 

כלבים קוראים אותנו כי הם יודעים שאנחנו אוהבים מישהו אחר יותר

אתה והכלב שלך יוצאים להליכת ערב מהנה, מלאה בפעילות גופנית וקקי, כאשר אתה עובר ליד כלב אחר. בתמימות אתה מושיט את ידך ללטף את הכלב השני, והכלב שלך מיד נכנס לפעולה, קושר אותך באלפי קשרים עם הרצועה בלי יכולת להזיז אצבע. זה תגובה מעניינת של כלב, מאחר והרבה זמן חשבו שכלבים לא מסוגלים לקנאה. מדענים הפרידו רגשות ל2 קטגוריות: רגשות עיקריים כמו פעד וכעס, אשר חווים בערך כולם, ורגשות משניים כמו אשמה וקנאה, אשר נחשבים כרגשות השייכים למי שיש לו מודעות עצמית. ומודעות עצמית היא ייחודית למועדון הקופים.

חוקרים בסופו של דבר יצאו להוכיח את התיאוריה על ידי שהושיבו 2 כלבים אחד ליד השני וביקשו מהם לבצע את אותו התרגיל, לאחר מכן אחד קיבל פרס והשני לו. לאחר כמה סיבובים, הם מצאו משהו מעניין. הכלב שלא קיבל פרס הפסיק לבצע את הטריק, אפילו הראה סימנים ברורים של לחץ ועצבנות.

מעניין. זה יכול להציג לנו שכלבים מבינים מושג של הוגנות. לא בהכרח קנאה, נכון? אובחן, בעלי כלבים לא מסכימים. הם טוענים שכלבים מסוגלים לבדיוק אותה אהבה – וקנאה – כמו שלבני אדם יש, ולפעמים יכולים להראות את זה בצורה עוצמתית במיוחד.

 

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם