מה הכלב שלך חושב? סריקות fMRI מגלות את הסודות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
כלב בסורק fMRI
כלב בסורק fMRI

Credit: Photo by Bryan Meltz

 

כשהכלב שלך נועץ בך מבט מדי פעם, מה הוא רואה? חבר טוב? מנהיג להקה? פותח קופסאות שימורים? הרבה אוהבי כלבים אומרים כל מיני הערות על איך הכלב שלהם מרגיש לגביהם, אבל אף אחד לא תפס באמת את תהליכי החשיבה – עד עכשיו.

אוניברסיטת אמורי פיתחו שיטה חדשה לסריקת המוחות של כלבים וחקירת מוחותיהם של החיות המבותיתות העתיקות האלה. הטכניקה שבה השתמשו הייתה fMRI שיטת הדמיה מוחית ללא נזק, אותו כלי שמשתמשים חוקרי מוח לחקור את המוח שלנו.

"זה היה מדהים לראות את התמונות הראשונות של מוח כלב ער לגמרי, לא מוגבל" אומר גרגורי ברנס, ראש המרכז לנוירולוגיה וראש המחקר. "ככל שאנחנו יודעים, אף אחד לא יכל לעשות זאת עד בעבר. אנחנו מקווים שזה פותח דלת חדשה לגמרי להבנת תהליכי החשיבה של כלבים ומערכת יחסים בין גזעית. אנחנו רוצים להבין את הקשר האנושי-כלבי, מנקודת המבט של הכלב."

אנשי מפתח במחקר כללו את אנדרו ברוקס, סטודנט בוגר האוניברסיטה ומרק ספיבק, מאלף כלבים מקצועי.

2 כלבים מעורבים בשלב הראשון של הפרויקט. קאלי היא כלבה בת שנתיים. ברנס אימץ אותה כשהייתה בת 9 חודשים ממקלט. מקנזי הוא כלב בן 3 מגזע בורדר קולי, אשר כבר אומן ומשתתף בתחרויות אג'יליטי על ידי הבעלים שלו מליסה קת. 2 בעלי הכלבים אימנו במהלך כמה חודשים את הכלבים להכנס לתוך סורק הfMRI ולהשאר לגמרי במקום, בזמן שהחוקרים מודדים את הפעילות הנוירולוגית שלהם.

החוקרים כיוונו לקודד את התהליכים החשיבתיים של הכלבים על ידי הקלטה של אזורים במוח שהופעלו על ידי גירויים שונים. בסופו של דבר הם מקווים לקבל תשובות לשאלות כמו: האם לכלבים יש אמפטיה? האם הם יודעים כשהבעלים שלהם שמח או עצוב? כמה מהשפה שאנחנו מדברים הם מבינים?

בניסוי הראשון, הכלבים אומנו להגיב לסימני ידיים. סימן אחד אומר שהכלב עומד לקבל נקניקיה חמה, וסימן נוסף אומר שלא. החלק במוח שאחראי על "חיזוק" ו"שבח", הראה פעילות ב2 הכלבים כאשר הופעל הסימן לקבל נקנינקיה ולא כאשר לא.

"התוצאות מסמנות שהכלבים שמים לב ברמה גבוהה לסימנים מבני אדם" אומר ברנס "ולסימנים יש קשר ישיר למערכת החיזוק במוח של הכלב"

ברמס הוא נוירוכלכלן, אשר בדרך כלל משתמש בfMRI כדי ללמוד איך המוח האנושי עובד. המחקרים שלו בדקו הכל החל ממדוע צעירים משתתפים בפעילויות רבות סיכון ואיך מבוגרים מחליטים לציית, להפר או ליצור חוקים חברתיים.

אוהבים כלבים אולי לא צריכים שכנוע של המדע לגבי המוח של הכלב שלהם. "לספקנים אי שם, ואנשי החתולים, הייתי אומר שכלבים הם החיות המבותיות הראשונות, הולכים אחורה לפחות 10,000 שנה, ועל ידי חלק מההערכות 30,000 שנה" אומר ברנס. "המוח של הכלב מייצג משהו מיוחד לגבי איך בני אדם ובעלי חיים התחברו. זה אפשרי שכלבים אפילו השפיעו על האבולוציה האנושית. אנשים הלקחו כלבים לביתם ולכפר שלהם בטוח עשו זאת בגלל היתרונות של הדבר. כמה שאנחנו יצרנו את הכלב, אני חושב שהכלבים גם יצרו חלק מאתנו"

הרעיון לפרויקט הגיע לברנס לפני בערך שנה, כשהוא למד שכלב בצי האמריקאי היה חבר בצוות כח קומנדו שהרג את אוסמה בן לאדן. "הייתי בהלם כשראיתי את התמונות של מה כלבי משטרה יכולים לעשות" אומר ברנס. "הבנתי שאם כלבים יכולים להיות מאומנים לקפוץ מהליקופטרים ומטוסים, אנחנו בהחלט יכולים לאמן אותם להכנס לסורק fMRI ולראות מה הם חושבים"

כל התהליכים למחקר אושרו על ידי ה"מכון לרווחת חיות". "מבחינת הסביבה, רצינו להבטיח בטיחות ונוחות לכלבים" אומר ברנס. "רצינו שהם יכנסו מרצון לתוך הסורק"

הכלבים אומנו ללבוש מגני אוזניים, כדי להגן עליהם מהרעש  של הסורק. הם רק למדו להחזיק את הראש ללא תנועה על מעמד מיוחד בזמ הסריקות כדי למנוע טשטוש.

"אנחנו יודעים שהכלבים שמחים על ידי שפת הגוף שלהם" אומר מרק ספיבק, המאמן המקצוע המעורב בפרוייקט.
"היא נכנס לסורק בעצמה, בלי פקודה, לפעמים כשזה לא תורה" אומר ספיבק

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם