מחקר: סירוס כלבים מתחת גיל שנה בעל השלכות מזיקות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

[sociallocker id="2525"]
סירוס והגיל שבו מסרסים יכול להיות גורם סיכון משמעותי על התפתחות סרטן ובעיות מפרקים, לפי מחקר חדש שבוצע על גולדן רטריברים על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, Davis.

המחקר, אשר בדק את העבר הרפואי של 759 גולדן רטריברים, מצא הכפלה מפתיעה של שעור הדיספלזיה של האגן אצל כלבים שסורסו לפני גיל שנה.  מחקר וזה ונוסף כמוהו פורסמו ב online scientific journal PLQS ONE.

"תוצאות המחקר מצביעות שבעלי כלבים, ומאלפים של כלבי שירות צריכים לשקול בזהירות באיזה גיל לסרס או לעקר את הכלב שלהם" אומר החוקר הראשי, פרופסור בבית ספר הווטרינרי UC Davis.

אמנם התוצאות ברורות לעין אומרת פרופסור הארט, הקשר בין סירוס לסיכון-מחלות נשאר עניין מורכב. לדוגמה, השעור הגבוה של בעיות מפרקים אצל כלבים שסורסו בגיל צעיר הוא כנראה שילוב של ההשפעה של הסירוס על לוחיות הגדילה של הכלב, כמו כן העליה במשקל והשפעתה על המפרקים שאפשר לראות בצורה שכיחה אצל כלבים.

בעלי כלבים בארה"ב בוחרים בצורה המונית לסרס את כלבם, ברובם כדי למנוע הריון לא רצוי או למנוע בעיות.

בארה"ב, סירוס כירורגי – ידוע גם כעיקור אצל נקבות – נעשה בדרך כלל לפני גיל שנה.

באירופה עם זאת, נמנעים בדרך כלל מסירוס והדבר לא נתמך על ידי סמכויות בעלי חיים למיניהם, אומר הארט.

במהלך העשור האחרון, מחקרים הראו שסירוס יכול להיות בעל השפעות רציניות על בריאות הכלב אצל גזעים מסוימים.

כנגד המגמה הזו, הארט וחבריו ביצעו את המחקר הזה, שנעשה על ידי מאגר נתונים של בית חולים יחידי. המחקר נבנה כדי לבדוק את ההשפעות של סירוס על מספר מחלות באותו הגזע, עם אבחנה בין זכר לנקבה ובין סירוס מוקדם או מאוחר.

החוקרים בחרו להתמקד בגולדן רטיבר בגלל שהוא הגזע הפופולרי ביותר בארה"ב ואירופה והוא פגיע למגוון מחלות כמו סרטן ובעיות מפרקים. הגזע כמו כן מועדף לעבודות שירות.

החוקרים בדקו את העבר של זכרים ונקבות גולדן רטריברים, בין גילאים 1-8 שנים, שנבדקו במרפאה הווטרינרית באוניברסיטה עבור בעיות מפרקים ושלושה סוגי סרטן. הכלבים סווגו כלא מסורסים – מסורסים לפני גיל שנה – ומסורסים לאחר גיל שנה.

בעיות מפרקים וסרטן היו בעלי עניין מיוחד מאשר וסירוס מסיר את האשכים של הכלב והשחלות של הנקבה, מה שפוגע ביצור הורמונים מסוימים שמשחקים תפקיד מפתח בתהליכי הגדילה וסגירה של לוחיות גדילה, ובקרה של מעגל הביוץ של הנקבה.

[highlight bgcolor="#DDFF99" txtcolor="#000"]המחקר גילה, שלכל 5 המחלות שנבדקו, שעורי המחלות היו גבוהים בצורה משמעותית גם בזכרים וגם בנקבות שעברו סירוס מוקדם יחסית לכלבים ללא סירוס או סירוס מאוחר[/highlight].

במיוחד, סירוס מוקדם נקשר לעליה בשעור דיספלסיה של האגן וקרעים ברצועות המפרקים

יותר מכך, המחקר מצא באופן מפתיע גידול של 100%, או הכפלה, במקרי הדיספלסיה של האגן אצל כלבים זכרים שעוקרו בגיל מוקדם.

[/sociallocker]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם