מלינואה (רועה בלגי) – Belgian Malinois

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

גזעי כלבים: מלינואה

[divide color="#"]

מלינואה הבלגי (הגייה:Mal-in-wah) הוא רועה בגודל בינוני שבמבט ראשוני מזכיר את הרועה הגרמני. מלינואה בעל שיער קצר, פרווה מגוונת ו"מסכה שחורה" בפנים. הם אחד מ4 כלבי רעייה בלגיים (טרוורן, גרוננדל, לקינואה, מלינואה), והוצגו בארצות הברית כגזע נפרד החל מ1959.

במקור הורבו בעיר מאלינז בבלגיה, המאלינוואה בעל כושר סבולת גבוהה מאוד שבאמת אוהב לעבוד. כלבים אינטלגנטיים ופעילים מאוד ומצטיינים בהרבה תחומים. בנוסף לרעייה, הם מוצלחים מאוד בעבודות משטרה, חילוץ והצלה ובספורט כמו אג'יליטי.

למי שלא מכיר את ה- מלינואה קל להתבלבל עם הרועה הגרמני, אבל יש שוני מהותי במבנה גוף וטמפרמנט הכלבים. מלינואה קטנים יותר עם עצמות קטנות יותר. מבנה גופם מרובע יותר מאשר הרועה הגרמני בעל הגב הקמור למטה.

המלינואה באים בצבע בז', אדמדם או חום אם קצוות שחורים לעומת הרועה הגרמני שמגיע עם "אוכף" שחור.

יש רבים שחושבים שהמלניואה הוא כלב דרוך יותר ומהיר יותר להגיב מאשר הרועה הגרמני. הם כמו גם כלבים רגישים מאוד שלא מגיבים טוב לטכניקות אימונים קשוחות. חלקם חברותיים ואסרטיביים עם זרים, אחרים יכולים להיות יותר אדישים ומרוחקים. אך לא אמורה להיות להם לעולם גישה מפוחדת או אגרסיבית לזרים. בגלל רמת האנרגיה הגבוהה והרגישות הגבוהה שלהם, הם מומלצים רק לבעלי כלבים מנוסים. הם כלבים מאוד אינטנסיביים ויש לשלב אותם בפעילויות משפחתיות. לא מתאימים לאנשים שעובדים הרבה ומשאירים אותם בבית.

אם החלטת לקחת מלינואה, רצוי לחשוף אותו לכמה שיותר גירויים וסביבות ולהתחיל אימון בסיסי בגיל קטן.

מלינואה הם למדנים גדולים ויעשו כל דבר שבני אדם יבקשו. מצטיינים במבחני משמעת, אג'יליטי, פריסבי ,רעייה,תצוגה, שוצהונד, שמירה והגנה, חילוץ והצלה ולמעשה כל דבר שתבקש מהם.

אין לשכוח שאלה כלבים שהורבו לרעייה והגנה. אם גדלו בצורה לא טובה הם יכולים להפוך להיות אגרסיביים או ביישנים. בנוסף גם אם גדלו עם ילדים בבית מגיל קטן עלולים באינסטינקט לתת נשיכות קטנות בעקב בשביל "לרעות".

 

 

היסטוריה: מלינואה

[divide color="#"]

 

מלינואה הבלגי הוא אחד מ4 וריאציות של כלב רועים בלגי, שפותח בבלגיה בשנות ה1800. 4 הסוגים הם המלינוואה, הטרוורן, ליקנויס והגרואנדיל.

מועדון הרועים הבלגי (Club du Chien de Berger Belge) שהוקם ב1981 וקבע את הסטנדרטים של הגזע, קבע פגישה שבה זימן את כל הכלבים השונים שהיו באזור בשביל לקבוע סטנרט אחיד לרועה הבלגי, לאחר מאמץ רב קבע פרוספור אדולף ראול ופאנל שופטים שהרועה הבלגי הוא כלב מרובע בגודל בינוני, אוזנים משולשות חזקות, עיניים חומות והשוני מגיע רק בטקטסטורה,צבע ואורך הפרווה.

בעיר מאלינז בוצעו הכלאות של רועים בלגים שונים מהאזור ויצרו סוג אחיד משלהם שלו קראו "מאלינוואה". מאחר ולא נשארו הרבה כבשים בעיר הזו, החליטו לבחון את הגזע במבחני משמעת שונים ומבחני אתלטיות.

הכלב שימש לאחר מכן במלחמת העולם הראשונה והשנייה, במשטרה. בתקופה זו מבחני כלבים בינלאומיים נהיו פופולריים והמלינואה קטף פרסים רבים.

הכלבים נהיו פופולריים בעולם למשימות רבות של שיטור והגנה.

גם בישראל הם הגיעו להתגייס לצה"ל ליחידת עוקץ בה הם עובדים גם היום.

 

קישורים מועילים:

מלינואה בAKC

 

סטנדרט הגזע:

[divide color="#"]

 

 

Instagram: #belgianmalinois

[instagram-feed hashtag="#belgianmalinois"]

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם