כלבי הרחת פצצות זיהו סרטן הערמונית בדיוק של 95%

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

האדם השתמש ביכולות החוש הריח היוצא דופן של הכלב כבר הרבה זמן, לגילוי חומרים בלתי חוקיים, אנשים נעדרים, פצצות וגם אלקטרוניקה שהוברחה בכלא.

אבל זה נראה כאילו מצאנו עוד שימוש עבור האפים המדהימים האלה. יש מבחר הולך וגובר שם הוכחות שמציעות שכלבים יוכלו לעזור לנו לזהות סוגי סרטן שונים בבני אדם בדיוק יוצא מן הכלל.

רק חודש שעבר מדענים הכריזו על כלבת רועה גרמני מעורבת בשם פרנקי וזיהתה סרטן בלוטת התריס באחוזים של 88%. עכשיו 2 רועים גרמנים נוספים אומנו לזיהוי סרטן הערמונית, והם הצליחו לזהות ביותר מ95% מהפעמים!

סרטן הערמונית הוא אחד המובילים מבין סוגי הסרטן הגורם למוות בקרב גברים, הוא כרגע מזוהה על ידי בדיקת דם שמחפשת אחר חלבון מסוים (PSA), אשר מיוצר בתאים בבלוטת הערמונית. בדרך כלל חלבון זה נמצא ברמות קטנות בדם, עליה ברמות אלה מעידות על סרטן הערמונית

עם זאת, דברים אחרים גם יכולים ליצור עליה בPSA כמו זיהום בדרכי השתן, לכן הבדיקה לא אמינה וצריך להמשיך אותה עם בדיקות פיזיות ופולשניות כמו ביופסה.

מאחר וברור לגמרי שיש צורך לבדיקות טובות יותר לסרטן הערמונית, מדענים מחפשים אחר דרכים מדויקות וחדשות יותר, אשר הביאו אותם לתת תשומת לב לרופאים החדשים בעולם: כלבים. אז רופאים במילאן החליטו לקחת את זה צעד אחד קדימה.

במחקר שלהם הם לקחו 2 נקבות מסוג רועה גרמני שבעבר למדו להריח ולאתר פצצות ועכשיו אימנו אותם לזהות ריח ספציפי של סרטן הערמונית בשתן. הם בדקו אותם על 362 מטופלים עם סרטן הערמונית ו540 קבוצת ביקורת שהיו או בלי סרטן או עם סרטן שלא בערמונית. הם גילו שכלב אחד גילה 100% מהבדיקות שתן שהכילו סרטן, ונתן 7 תוצאות חיוביות שבעצם סרק. הכלב השני זיהה בהצלחה 98.6% ו13 סרק.

 

עקבו אחרינו

הירשמו לרשימת התפוצה לקבל עדכונים

תרמו לנו!

תרמו לנו עכשיו על מנת לעשות דברים טובים

תעזרו לנו לעזור לכלבים שיעזרו לכם